Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFW dniach 22–24 maja 2013 r. w Sopocie odbędzie się XXI Kongres Controllerów – organizowany od wielu lat przez Ośrodek Doradztwa i Treningu Kierowniczego w Gdańsku doroczny zjazd tej elitarnej grupy zawodowej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji kongresu będzie „Controlling personalny – kapitał ludzki kluczowym rodzajem kapitału w gospodarce opartej na wiedzy”.
Ostatnie badania przeprowadzone przez Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) oraz American Institute of Certified Public Accountants (AICPA) ujawniły, że mniej niż jeden na trzech dyrektorów finansowych uważa, iż amerykański kryzys zadłużenia wpędzi światową gospodarkę w recesję. Czy zatem jest się czego bać?
Kongres Controlling Intelligence Adventure Poznań organizowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Controllerów ICV zyskał rangę jedynego międzynarodowego kongresu Stowarzyszenia w Europie. Coroczna bardzo wysoka wiedza merytoryczna, znani prelegenci oraz dobra organizacja sprawiają, że wydarzenie to na stałe wpisało się w terminarzach wszystkich tych controllerów i dyrektorów finansowych, dla których...
W dniach 11–13 czerwca 2013 r. już po raz trzynasty odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Lean Management. Do Wrocławia przyjadą najwięksi, światowej klasy praktycy i specjaliści w dziedzinie zarządzania.
W dniach 13–14 marca 2013 r. w Warszawie odbędą się seminaria „Audyt wewnętrzny w FMCG” i „Audyt wewnętrzny – aspekty praktyczne”. Celem spotkań jest wymiana doświadczeń oraz wspólne wypracowanie najlepszych rozwiązań.
Dla wielu osób rozpoczynających karierę zawodową istotna jest możliwość pracy dla globalnych korporacji i znanych marek. Taką szansę dają centra usług wspólnych (CUW), które – jak się okazuje – mogą być bardzo ciekawym miejscem zatrudnienia. Międzynarodowe towarzystwo, prestiż pracy, unikatowa wiedza i doświadczenie – tym centra kuszą potencjalnych pracowników.
Projekty i ich budżety to zagadnienie spędzające sen z powiek controllerom. Zwłaszcza dotyczy to projektów IT. Według najnowszych statystyk Chaos Report, opracowanych przez Standish Group, około 50% projektów IT nie osiąga celu, co oznacza m.in. problem z utrzymaniem budżetu w ryzach. Project Management Institute w raporcie PMI’s Pulse of the Profession z marca 2012 r. stwierdza, że 44–68% projektów...
System controllingu powinien obejmować wszystkie obszary działania przedsiębiorstwa, tzn. zakupy, produkcję, finanse, zarządzanie personelem, obsługę techniczną oraz działalność handlową (tzn. marketing i sprzedaż/dystrybucję). Wdrażanie controllingu zaczyna się od ośrodków kosztów, co wprost wynika z samego celu wdrażania controllingu – „zapanować nad kosztami”. W tym kierunku zwykle idzie większość...
Jak analizować skutki ryzyka oraz jak rozpatrywać skuteczność zastosowanych instrumentów reakcji na ryzyko z wykorzystaniem metody drzewa zdarzeń ETA? Dane uzyskane z opracowania metodą analizy wadliwości procesów (FEPA) (nr 2/2013) posłużą jako materiał wyjściowy do pogłębionych badań metodą drzewa zdarzeń (ETA).
W dziale „Porady ekspertów” styczniowego numeru naszego miesięcznika zaprezentowaliśmy szczegółową analizę zagadnień związanych z monitorowaniem i analizą rentowności kontrahentów oraz sieci dystrybucji. Problem przedstawiony przez Czytelnika stał się inspiracją do dalszych rozważań na temat roli i sposobów wykorzystania uzyskanych informacji. Celem niniejszego artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie:...
Niniejszy, dwuczęściowy cykl tematyczny (patrz także numer 2/2013) jest poświęcony problematyce zarządzania budowlanym projektem celowym ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy finansowania projektu (project finance). Zagadnienie to jest zaprezentowane w sposób kompleksowy na poszczególnych etapach realizacji projektu – od podjęcia decyzji do fazy operacyjnej.
Poproszę o prezentację najciekawszych przykładów zastosowania formuł tablicowych, tzw. CSE (Ctrl+Shift+Enter).
Z literatury wiem, że sporządzając prognozy sprzedaży, powinienem bazować na danych innego przedsiębiorstwa działającego w podobnej branży i w podobnym regionie. Estymacje można oprzeć w pewnej mierze na danych historycznych takiego przedsiębiorstwa, ale należy je skorygować o aktualne dane i prognozy rynkowe oraz własną skuteczność i przewagi konkurencyjne. W niektórych przypadkach estymacje warto...
Firma produkcyjna w celu redukcji kosztów postanowiła przeprowadzić analizę zyskowności dla każdego z produktów oraz dla każdego z klientów. Celem tej analizy było wyznaczenie najbardziej rentownych grup produktów i klientów. W kolejnych krokach zostały przeanalizowane możliwości zwiększenia produkcji i sprzedaży najbardziej rentownych produktów oraz rozszerzenia współpracy z grupą najbardziej opłacalnych...
W biznesie mówi się potocznie, że to rynek ustala ceny. Na przykładzie analizowanej firmy przekonamy się, jak bardzo niebezpieczny dla przedsiębiorstwa może być taki model myślowy. W opracowaniu odpowiadamy na pytanie: Jak w okresie spowolnienia gospodarczego zwiększyć rentowną sprzedaż dzięki prawidłowej kalkulacji kosztów i skutecznemu ustalaniu cen?
W przedsiębiorstwie produkcyjnym, w którym pracuje specjalista ds. controllingu, ważnym aspektem są składowe kosztów wpływające na wynik brutto ze sprzedaży. Po każdym miesiącu są one raportowane w podziale na poszczególne pozycje.
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.