Patenty, licencje, marka, znaki towarowe, ale również wiedza czy umiejętności pracowników – to tylko niektóre z tzw. wartości niematerialnych, które stanowią o sile przedsiębiorstwa. Choćby z tego powodu warto wiedzieć, jak je ujmować oraz wyceniać. A ponieważ nie są to dobra fizycznie realnie istniejące, to często nie jest to sprawa łatwa i oczywista. Zagadnieniom tym poświęcony został MSR 38 – Wartości niematerialne, który przedstawia jasne wytyczne i kryteria ujmowania tych aktywów. Zapoznajmy się z nim bliżej od strony teoretycznej, ale również praktycznej, podpowiadając m.in. jak podejść do ujmowania i klasyfikacji np. w przypadku nabycia wartości niematerialnej oraz wytworzenia ich przez jednostkę we własnym zakresie. Ponadto w numerze: MSR 2 Zapasy – aspekty teoretyczne oraz stosowanie w praktyce, podróże służbowe pracowników w księgach rachunkowych oraz ranking na podstawie wielu kryteriów w Power Query.
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF Kup wydanie drukowaneKrajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wypłata ekwiwalentu pieniężnego pracownikowi za zakup sprzętu do pracy zdalnej jest uznawana za przychód ze stosunku pracy, ale może być zwolniona z opodatkowania, o ile spełnione zostaną określone warunki, w tym równoważność wypłaconego ekwiwalentu i wydatków pracownika na zakup sprzętu.
Limit przychodów za 2023 r. decydujący o powstaniu obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych od 1 stycznia 2024 r. wynosi 9 218 200 zł. Jest on niższy niż ten obowiązujący poprzednio o ponad 436 tys. zł.
Urodzinowy zjazd użytkowników systemu controllingowego EURECA odbył się w dniach 25-26 września 2023 r. w samym centrum Wrocławia, w hotelu Mercure. Było ono wyjątkowe. Dokładnie jesienią tego roku mija 20 lat od zarejestrowania spółki Controlling Systems i wygenerowania pierwszej wersji systemu Eureca.
Przedsiębiorcom może być udzielane wsparcie na realizację nowych inwestycji. Przez nową inwestycję należy rozumieć inwestycję w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z założeniem nowego zakładu, zwiększeniem zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu, dywersyfikacją produkcji zakładu w drodze wprowadzenia produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie lub zasadniczą...
W każdej jednostce może dojść do sytuacji, w której może ona mieć problemy zarówno z terminowymi płatnościami swoich zobowiązań, jak i ściąganiem swoich należności od kontrahentów. Niestety w wielu przypadkach konieczne jest naliczenie lub zapłata odsetek, odzyskanie rekompensaty za koszty odzyskiwania odsetek, dokonanie odpisów aktualizujących należności oraz postępowanie sądowe związane z odzyskiwaniem...
Rozwój współczesnego przedsiębiorstwa, bez aktywnych procesów inwestycyjnych nie byłby w zasadzie możliwy, by utrzymać konkurencyjność na rynku. Wielofazowość procesu przygotowawczego oraz sama realizacja projektu inwestycyjnego obarczona jest jednak wysokim poziomem ryzyka z powodu nieustannych zmian w otoczeniu gospodarczym.
Patenty, licencje, marka, znaki towarowe, ale również wiedza czy umiejętności pracowników – to tylko niektóre z tzw. wartości niematerialnych (z ang. intangible assets), które mogą stanowić o sile przedsiębiorstwa. Choćby z tego powodu warto wiedzieć, jak je ujmować oraz wyceniać, a z racji tego, że nie są to dobra fizycznie istniejące, to nie jest to łatwe i oczywiste. Zagadnieniom...
Delegacje pracownicze oraz podróże służbowe na stałe wpisały się w życie zawodowe. W dzisiejszych czasach okoliczności związane z poleceniem wyjazdu służbowego pracownika, to bardzo powszechna sytuacja, do odbycia której pracownik jest zobowiązany. Podstawowym świadczeniem związanym z podróżami służbowymi są diety. Za czas podróży służbowej, w której przebywał pracownik przysługują diety, które...
Koszt wytworzenia produktu obejmuje koszty bezpośrednie produktu oraz uzasadnioną część przypisanych produktowi pośrednich kosztów produkcji. Dlatego bardzo ważne jest, żeby w jednostce dokonano szczegółowej identyfikacji wszystkich poniesionych kosztów. Dopiero na tej podstawie można zaliczać koszty do odpowiedniej kategorii.
Przedsiębiorstwa energetyczne prezentują przychody ze sprzedaży ciepła w księgach rachunkowych w rozbiciu na poszczególne składniki ciepła oraz na poszczególne grupy taryfowe. Wysokość otrzymanych rekompensat i wyrównań w poszczególnych miesiącach kształtuje się w zależności od ilości sprzedanego ciepła ogółem odbiorcom uprawnionym.
Dział finansów każdej jednostki jest jednym z newralgicznych punktów, bowiem od jego działania w głównej mierze zależy to, czy daną jednostkę będzie można uznać za uczciwą i rzetelną dla potencjalnych inwestorów czy klientów. Dla potwierdzenia powyższego, fundamentalnym jest prowadzenie ksiąg rachunkowych w taki sposób, aby dostarczyło ono podstaw do stwierdzenia, że sytuacja majątkowa i finansowa,...
Zapasy, to obok należności i zobowiązań krótkoterminowych, trzeci element kapitału obrotowego netto, który jest niezwykle istotny z punktu widzenia zarządzania przepływami pieniężnymi. Z tego względu zaznajomienie z MSR 2 oraz jego teoretycznymi aspektami wydaje się kluczowe, by później móc formułować właściwe wnioski analizując KON oraz zarządzając nim.
Często w zawodach czy konkursach może zdarzyć się remis. Różne osoby uzyskały ten sam czas, zdobyły tą samą ilość punktów albo osiągnęły ten sam wynik sprzedażowy, a nam zależy na wybraniu jasnego zwycięzcy/określenie rankingu bez remisów. Co możemy zrobić w podobnej sytuacji? Możemy znaleźć kolejną miarę mniejszej wagi, która pozwoli nam wybrać zwycięzcę.
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.