Transformacja cyfrowa, automatyzacja procesów oraz zrównoważony rozwój – to główne czynniki kształtujące przyszłość firm w 2025 r. zdaniem dyrektorów finansowych w Polsce, którzy wzięli udział w badaniu do raportu KPMG i ACCA pt. „Nowoczesny CFO w transformującej się firmie”. Zmieniające się otoczenie geopolityczne, dynamiczna sytuacja gospodarcza i nowe regulacje prawne będą stawiały przed przedsiębiorstwami...
Opublikowano rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki (Dz.U. z 2025 r. poz. 275). Powodem zmiany rozporządzenia jest konieczność uwzględnienia w skonsolidowanym rachunku zysków i strat zmian dotyczących usunięcia przychodów ze sprzedaży materiałów z kategorii przychodów netto ze sprzedaży.
Od 1 kwietnia 2025 r. wchodzą w życie zmiany w stawkach VAT, co oznacza, że na wybrane produkty stawka VAT ulegnie zmianie. Ponadto wydłużono, do 31 grudnia 2026 r., stosowanie odwrotnego obciążenia na dostawy gazu, energii, praw do emisji CO2 oraz zniesiono obowiązek integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi.
W 2025 r. podatnik CIT stosujący preferencyjną 9-proc. stawkę podatku utraci prawo do jej stosowania, jeżeli jego przychody przekroczą w trakcie tego roku kwotę 8 534 000 zł netto. Z możliwości opodatkowania tą stawką nadal mogą skorzystać jedynie mali podatnicy i podatnicy rozpoczynający działalność. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące stosowania 9-proc. stawki CIT w 2025 r.
Przez kolejny rok domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską, czyli tzw. płatnicy techniczni, nie muszą stosować mechanizmu pay and refund w podatku u źródła. Ukazały się rozporządzenia Ministra Finansów, które do końca 2025 r. przedłużają obowiązujące obecnie wyłączenia.
13 grudnia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 17 listopada 2024 r. w sprawie uznawania i metod wyceny oraz ujawniania i prezentacji instrumentów finansowych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1750), które zastąpiło rozporządzenie Ministra Finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych...
Z dniem 1 stycznia 2025 r. (z kilkoma wyjątkami) weszła w życie ustawa o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych.
Następna
strona
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.