W dniach 22–24 maja 2013 r. w Sopocie odbędzie się XXI Kongres Controllerów – organizowany od wielu lat przez Ośrodek Doradztwa i Treningu Kierowniczego w Gdańsku doroczny zjazd tej elitarnej grupy zawodowej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji kongresu będzie „Controlling personalny – kapitał ludzki kluczowym rodzajem kapitału w gospodarce opartej na wiedzy”.
Przed nami gospodarka oparta na wiedzy. Zdolność do innowacji menedżerów i pracowników przedsiębiorstwa staje się głównym źródłem budowania przewagi konkurencyjnej. Kapitał intelektualny, czyli wiedza, umiejętności, innowacje, ale także wartości są w coraz większej liczbie przedsiębiorstw kluczowym rodzajem kapitału.
Człowiek nie jest przedłużeniem maszyny, nie jest też maszyną ani trybikiem w strukturze organizacyjnej. Jest twórcą zdolnym do konstruowania operacji gospodarczych, a coraz częściej do inicjowania zmian.
W miarę wzrostu gospodarczego i poziomu zamożności ludzi pieniądz przestaje być główną przesłanką podejmowania pracy. Coraz bardziej liczy się satysfakcja z jej wykonywania, rozwój osobisty, jakość relacji międzyludzkich, uzgadnianie i realizacja wspólnych wartości.
Zarządzanie i controlling dotyczą przede wszystkim ludzi we wspólnej konstrukcji i realizacji planów wiodących do osiągania uzgodnionych celów. Najlepiej w atmosferze wzajemnego zrozumienia, efektywnej współpracy i wspólnego systemu wartości.
Ludzie są strategicznym zasobem każdej organizacji, każdego przedsiębiorstwa, należy i warto w nich inwestować. Mają indywidualne cechy, swój system wartości, marzenia i cele. Ludziom wolno też się mylić, zwłaszcza przy wprowadzaniu innowacji.
Gospodarka oparta na wiedzy wymaga także uaktywnienia controllingu personalnego. Obsługuje on wszystkie strategiczne i operacyjne procesy i działania w zarządzaniu kapitałem ludzkim, ze szczególnym uwzględnieniem systemu wartości, kształcenia, innowacyjności i motywowania.
Goście honorowi XXI Kongresu Controllerów:
- Sławomir Lachowski
prezes i członek zarządu wielu banków
twórca mBanku
SL Consulting
- Friedrich Heil
Dr. Heil & Partner
Trier (Trewir)
Niemcy
W programie kongresu m.in.:
- menedżerowie i pracownicy przedsiębiorstwa jako kluczowy rodzaj kapitału przedsiębiorstwa, innowacja jako przełożenie idei na rzeczywistość, współpraca menedżer – controller, spostrzeganie i efektywne wykorzystywanie związku między sposobem postępowania i jego następstwami, zdolności controllera do diagnozowania i analizy zorientowane na sposoby postępowania, budowa i pogłębianie zdolności do orientowania się na innych, istotne kompetencje społeczne controllera; empatia, perswazja, przywództwo i współdziałanie, kluczowe wartości prowadzące do efektywnej pracy controllera, rozwiązywanie konfliktów przez controllera, rola controllera w kształtowaniu kultury przedsiębiorstwa, koordynowanie celów i planów, koordynowanie opisów funkcji menedżerów i pracowników, prowadzenie konferencji planowania strategicznego, budżetowych i porównujących wykonanie z planem, okresowe porównanie wykonania planu jako metoda redukowania stresu menedżerów w realizacji planów i osiąganiu celów, znaczenie konferencji planowania strategicznego, rund konferencji budżetowych i konferencji analizujących okresowe odchylenia na tle zbiurokratyzowanych metod planowania i sprawozdawczości, pozytywy koncentracji na dalszej realizacji planu i osiągnięciu celu, zamiast na wyjaśnianiu przyczyn odchyleń i poszukiwaniu winnych, controller jako szef procesowy grupy projektowej, opracowywanie tematyki i prowadzenie wewnątrzfirmowych szkoleń controllingu dla wszystkich menedżerów liniowych, współudział w planowaniu indywidualnych ścieżek kariery, doradztwo i coaching jako metody pracy controllera.
Więcej informacji o dotychczasowych edycjach Kongresu Controllerów na stronie www.oditk.pl.