RPP coraz bliżej neutralnego nastawienia?
- Na posiedzeniu w lutym Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 pb, w tym stopę referencyjną do 3,75%. Była to czwarta z rzędu obniżka stóp. Łącznie od początku cyklu (który rozpoczął się w listopadzie 2012 r.) stopy NBP spadły o 100 pb. W oficjalnym komunikacie Rada wskazała na utrzymującą się niską aktywność w gospodarce światowej, ale również i w Polsce. Jednak w czasie konferencji prasowej prezes NBP Marek Belka wskazał, że w IV kwartale 2012 r. nie było silnego pogorszenia koniunktury. Dodał, że w ocenie Rady dynamika PKB w najbliższych kwartałach będzie umiarkowana, co niesie ryzyko kształtowania się CPI poniżej celu w średnim okresie. Redukcja stóp w marcu jest bardzo prawdopodobna. Słabe dane z gospodarki, utrzymanie trendu spadkowego inflacji CPI (poniżej 2% r/r w styczniu) w połączeniu z nowymi projekcjami CPI i PKB, które Rada pozna w marcu, będą uzasadniały kolejną obniżkę. Niemniej po marcowej redukcji stóp (obniżającej stopę referencyjną do 3,5%, czyli poziomu, do którego zredukowano stopy w odpowiedzi na kryzys w 2009 r.) spodziewamy się, że Rada może przyjąć wyczekującą postawę, monitorując napływające dane i mając czas na zastanowienie się.
Zaostrzenie kryteriów kredytowych w IV kwartale 2012 r.
- Banki zaostrzyły kryteria we wszystkim segmentach rynku kredytowego w IV kwartale 2012 r. i spodziewają się dalszego zaostrzenia w I kwartale 2013 r. W segmencie kredytów dla przedsiębiorstw podwyższono koszty pozaodsetkowe oraz zaostrzono kryteria dotyczące wymaganych zabezpieczeń, głównie wskutek zwiększonego ryzyka gospodarczego oraz ryzyka poszczególnych branż. Banki zanotowały także spadek popytu przedsiębiorstw na kredyt, głównie w wyniku zmniejszonych potrzeb inwestycyjnych. W segmencie kredytów dla ludności podwyższono marże kredytowe, a zaostrzenie warunków kredytowych w znacznej mierze wynikało z aktualizacji modeli oceny zdolności kredytowej. Zanotowano spadek popytu na kredyty konsumpcyjne przy stałym popycie na kredyty mieszkaniowe.
Spowolnienie wzrostu depozytów i kredytów
- W grudniu wzrost podaży pieniądza M3 w ujęciu transakcyjnym spowolnił do 5,3% r/r, czyli najbardziej, od kiedy dostępne są porównywalne dane (2005 r.). Wzrost M3 hamuje już od początku 2012 r., w tym samym kierunku poruszają się także rynki depozytowe i kredytowe. Spodziewamy się kontynuacji tych tendencji w nadchodzących kwartałach. Wzrost depozytów gospodarstw domowych w ujęciu transakcyjnym spowolnił do 8,3% r/r (najniżej od 2007 r.), a depozyty przedsiębiorstw zanotowały spadek o 6,1% r/r (najgorszy wynik, od kiedy dostępne są porównywalne dane). Wzrost kredytów również spowolnił. Kredyty dla gospodarstw domowych wzrosły o 3,5% r/r (najsłabiej od 2005 r.), a dla firm o 4,9% r/r (najsłabiej od stycznia 2011 r.). Najmocniej spowolniły kredyty inwestycyjne (z 27% r/r w styczniu do –2,5% r/r).