Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFPomimo coraz bardziej powszechnej znajomości zagadnień związanych z teorią BPM (Business Process Management) oraz powszechności usług związanych z modelowaniem procesów biznesowych niewiele firm faktycznie zarządza procesami. Określenie „organizacja procesowa” oznacza najczęściej firmę, która posiada model procesów (obszerny, rzadko otwierany segregator lub plik sporządzony za pomocą oprogramowania...
W dniu 22 marca 2007 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Forum Biznesowe SAS 2007”. Wydarzenie to kontynuuje tradycję spotkań SAS Forum, które co roku gromadziły przedstawicieli największych firm i instytucji z różnych sektorów rynku. Wychodząc naprzeciw zróżnicowanym potrzebom poszczególnych działów biznesowych oraz działów IT, w tym roku firma SAS Institute Polska po raz pierwszy zorganizowała...
W dniach 29-30 marca 2007 r. w Bronisławowie, miejscowości położonej na terenie malowniczego Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, odbył się I Zjazd Użytkowników Systemu EURECA. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął miesięcznik „Controlling i Rachunkowość Zarządcza”.
Opracowanie to przybliża metodykę konstruowania wzorca oceny kondycji finansowej małego przedsiębiorstwa wraz z prezentacją jednego z wielu możliwych jego wariantów. Systematycznie i konsekwentnie stosowany wzorzec pozwala na porównywanie wyników firm w czasie i przestrzeni.
Książkę można odbierać zarówno w kategoriach aplikacyjnych, jak i poznawczych.
Książka w syntetyczny i zrozumiały sposób przedstawia pojęcia dotyczące zarządzania projektami, rachunkowości zarządczej i controllingu projektów.
W książce przedstawiono zagadnienia teoretyczne i praktyczne związane z controllingiem w wybranych podmiotach sektora budżetowego na szczeblu gminnym: jednostkach samorządu terytorialnego, jednostkach budżetowych i funkcjonujących przy nich gospodarstwach pomocniczych.
W pierwszej części niniejszego cyklu została zaprezentowana idea controllingu procesów oraz metodyka przebiegu takiego projektu. Poniższe opracowanie jest poświęcone identyfikacji kluczowych procesów jako początkowego etapu zmierzającego do wdrożenia controllingu procesów. Prezentuje zakres czynności, zasady oraz przykładowe narzędzia wykorzystywane w praktyce.
W celu określenia zakresu uzyskanej informacji zarządczej, w wyniku wdrożenia rachunku kosztów działań w polskich przedsiębiorstwach, zrealizowano trzyetapowe badanie1. W pierwszym etapie zidentyfikowano przedsiębiorstwa wykorzystujące rachunek kosztów działań. W drugim sprawdzono, czy w zidentyfikowanych wcześniej przedsiębiorstwach jest faktycznie stosowany rachunek kosztów działań. W trzecim etapie...
Mapy wiedzy dają możliwości odwzorowania i zapisania doświadczeń w historii rozwoju, możliwości pomiaru aktywności członków organizacji w ujęciu ilościowym i jakościowym oraz prognozowania rozwoju. Instrument ten w pełni zasługuje na zainteresowanie praktyków zarządzania, inżynierów, ekonomistów, humanistów i innych.
W ostatnich latach przedsiębiorstwa zidentyfikowały potrzebę zarządzania inwestycjami poprzez cele określone w ich strategii oraz zrównoważenia różnorodnych perspektyw ich funkcjonowania. Działalność inwestycyjna jest przez to jedną z perspektyw, która ma wpływ na realizację strategii wielu przedsiębiorstw.
Jak skutecznie komunikować się z klientami? Doświadczeniami dzieli się R. Sedgewick z Siemens Global eCRM Solutions.
Niniejsze opracowanie otwiera cykl czterech artykułów „As Easy As ABC”, których celem jest logiczne i proste przedstawienie, na bazie polskich i zagranicznych doświadczeń wdrożeniowych, głównych zasad projektowania i skutecznego wdrażania systemów ABC/M.
Ile można zarobić na rezygnacji z papierowych faktur? Rozwiązania i płynące z nich korzyści prezentują eksperci z CheckFree i-Solutions.
Co oznacza zarządzanie efektywnością przedsiębiorstwa? Wyjaśniają K. Wilhide i D. Vesset z firmy konsultingowej IDC.
Problem: Mam pytania związane z problematyką świadczeń wewnętrznych w przedsiębiorstwie. Jak należy je rozliczać, jeśli są ustawione na poziomie cen rynkowych? Jak rozliczyć je księgowo, jeśli są one wyższe niż koszty odniesione na zespole kont 5?
Problem: Proszę o omówienie metod zarządzania projektami ekonomicznymi i organizacyjnymi. Interesuje mnie zwłaszcza charakterystyka istoty zarządzania projektami, ich specyfika, formy organizacyjne, metody projektowania, fazy procesu projektowania i ocena projektu. Jeżeli to możliwe, proszę o przytoczenie praktycznych rozwiązań, w tym instrumentów analityczno-decyzyjnych wykorzystywanych w zarządzaniu...
Problem: Dziękuję za dotychczasowe wsparcie i eksperckie rady. Nie ukrywam, że są dla mnie bardzo cenne. Tym razem proszę o wsparcie w odniesieniu do problemu, który dotyczy kosztów stałych wykorzystywanych w kalkulacji BEP (Break Even Point). W jaki sposób w przedsiębiorstwie, w którym produkuje się kilkadziesiąt odmian tego samego produktu (na zlecenie klienta), a koszty pracy nie są uniezależnione...
Problem: Proszę o przedstawienie schematu mówiącego o tym, jakie wydatki/koszty powinny być rejestrowane w modelu TCO i w jakim układzie powinny być pogrupowane. O ile to możliwe, proszę o komentarz dotyczący najlepszych praktyk przy wdrażaniu i rozwoju koncepcji TCO w przedsiębiorstwie.
Problem: W naszej firmie mamy sporo problemów w przeprowadzaniu analizy odchyleń według działań. Dodam, iż trudności z przestawianiem się na inny schemat wynikają przede wszystkim z dotychczasowego wieloletniego stosowania tradycyjnych metod kalkulacji i analizy odchyleń. Wiadomo, iż mamy do czynienia z zupełnie innym niż w tradycyjnych systemach rachunku kosztów badaniem kosztów, identyfikacją czynników,...
Problem: W przedsiębiorstwie, w którym pracuję, po raz pierwszy powołano zespół projektowy. Zadaniem zespołu jest opracowanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia, w związku z zamiarem zakupu przez przedsiębiorstwo zintegrowanego systemu zarządzania (ZSI). Członkowie zespołu pracują nad projektem po godzinach pracy i mają za tę pracę otrzymać dodatkowe wynagrodzenie wypłacone w formie nagrody....
W praktyce kluczowe jest uważne śledzenie ruchu na rynku konkurentów i klientów, zarówno tych aktualnych jak i potencjalnych. Może się zdarzyć, iż zrealizowanie założonego planu (sprzedaży, kosztów lub jakiegokolwiek innego) jest zagrożone. Po wyselekcjonowaniu najważniejszych determinantów mających wpływ na analizowane budżety można dokonać próby przestudiowania sytuacji za pomocą analizy „co jeśli”....
Controlling wspiera zarządzanie, ale samym controllingiem też należy umiejętnie zarządzać. Jakie zachowania kierowników komórek controllingu rzeczywiście budują wsparcie dla ogółu kadry zarządzającej przedsiębiorstwem?
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.