Podwyżka jeszcze nie w marcu, ale być może w kwietniu
l Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny pozostawiła stopy procentowe bez zmian (stopa referencyjna na poziomie 4%), co było zgodne z oczekiwaniami analityków. Jednocześnie, zgodnie z naszymi przewidywaniami, w oficjalnym komunikacie opublikowanym po posiedzeniu Rada wyraźnie wzmocniła sygnał, że w kolejnych miesiącach zacieśnienie polityki pieniężnej może się okazać konieczne, aby w średnim okresie utrzymać inflację pod kontrolą.
l Pomimo faktu, że komunikat Rady był dużo bardziej „jastrzębi”, reakcja rynku była tylko umiarkowanie negatywna. Wynikało to głównie z tego, że dostosowanie stóp rynkowych w górę nastąpiło już wcześniej, w reakcji na wywiady z członkami Rady.
l Rynki finansowe wyceniają podwyżkę stóp już w kwietniu. Również nasze prognozy publikowanych w kwietniu danych ekonomicznych za marzec są dość wysokie (wysoka dynamika sprzedaży, produkcji, zatrudnienia, wzrost inflacji), potwierdzając kontynuację procesu przyspieszania wzrostu gospodarczego i narastania ryzyk dla inflacji. Sugeruje to, że do podwyżki może dojść już w tym miesiącu. Ewentualne opóźnienie decyzji o podwyżce do maja mogłoby nastąpić w przypadku publikacji danych miesięcznych poniżej oczekiwań. Wówczas kluczowe staną się majowe informacje o stanie gospodarki w I kwartale: wzrost PKB oraz wyniki badania BAEL z rynku pracy.
l Jeśli dojdzie do podwyżki w kwietniu, komunikat jej towarzyszący nie będzie, naszym zdaniem, „jastrzębi” i nie będzie sugerował możliwości kolejnego ruchu w maju. Następna podwyżka będzie kwestią kwartałów, a nie miesięcy.