Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFMapowanie myśli za pomocą Visual Business Mapping może być doskonałym narzędziem pracy controllera. Przekonali się o tym uczestnicy siódmego spotkania Koła Praktyków Controllingu Warszawa.
Firma Hewitt Associates ogłosiła wyniki czwartej edycji Badania Najlepsi Pracodawcy (Best Employers Study) w Polsce. W tegorocznej edycji badania udział wzięło aż 126 firm reprezentujących różne branże, skale działania i regiony. Zwycięzcą w kategorii dużych firm została Quintiles Poland, a w kategorii małych i średnich – EMC Computers Systems Poland.
Typowym procesem w zarządzaniu przedsiębiorstwem jest rozwój, który poprzez wzrost organiczny lub też operacje zakupu/fuzji prowadzi do powstania znacznie większych podmiotów gospodarczych, względnie grup kapitałowych. Coraz częściej menedżer i controller będą konfrontowani z tą zmieniającą się rzeczywistością, a wymagać to będzie istotnych zmian w systemach controllingu.
W walce o przetrwanie na rynku przedsiębiorcy koncentrują się na zarządzaniu płynnością, a co za tym idzie, na ograniczaniu kosztów. Poza kosztami reklamy, promocji i public relations, stosunkowo łatwo jest zredukować koszty premii i nagród, delegacji, czasopism, wyjazdów integracyjnych i szkoleń. Niestety, wbrew przewidywaniom menedżerów, radykalne ograniczenie tych kosztów w okresie kilku miesięcy...
Studium przypadku: Przykład Fortis Banku Polska pokazuje, iż wdrożenie systemu informatycznego wcale nie musi być żmudne i długotrwałe. Wystarczyły dwa miesiące, aby powstało rozwiązanie w istotny sposób wspierające wybrany proces biznesowy.
W wielu przedsiębiorstwach, nie tylko polskich, przyjmuje się, że odchylenie od planu jest czymś złym. Traktuje się je jako błąd, czego naturalną konsekwencją jest szukanie winnych. Czasami koncentracja na szukaniu winnych przybiera takie rozmiary, że istotą budżetowania w takich przedsiębiorstwach staje się tak zwane „polowanie na czarownice”.
Studium przypadku: W poprzedniej części cyklu (nr 5/2009) przedstawiliśmy równanie czasowe opisujące proces kompletacji oraz podstawowe wnioski, które na jego podstawie zostały wyciągnięte. Niniejsze opracowanie dotyczy natomiast zastosowania równania czasowego do zbadania pracochłonności kompletacji zamówień o odrębnych charakterystykach i wskazania jej bardzo znaczącego zróżnicowania wynikającego...
Podczas rozważań na temat wdrażania strategii wymieniane są często dwa aspekty, które pozwalają z góry przewidzieć problemy realizacji. Plan realizacji trzeba rozpatrywać zależnie od sytuacji, tzn. należy go w miarę precyzyjnie dopasować do poszczególnych zasobów przedsiębiorstwa, a w szczególności do wyznaczonego kierunku rozwoju strategicznego. Chodzi o kompleksowy i wielopoziomowy proces zmian,...
W drugiej części cyklu prezentujemy wybrane narzędzia i techniki wspierające optymalizację kosztów od strony analitycznej. Mogą one być wykorzystane zarówno jako samodzielne narzędzia do działań akcyjnych w zakresie optymalizacji kosztów, jak i stanowić element procedury i rozwiązań systemowych w tym zakresie.
Problem: Na łamach miesięcznika „Controlling i Rachunkowość Zarządcza” (numery 9, 12/2008, 3/2009) zostały omówione mity funkcjonowania budżetowania i controllingu. W artykułach tych autor przedstawił wybrane problemy związane z funkcjonowaniem budżetowania w przedsiębiorstwach. Proszę o zaprezentowanie warunków sprawnego funkcjonowania systemu budżetowania.
Problem: Jestem regularnym uczestnikiem szkoleń i konferencji z obszaru controllingu. Na konferencjach tych, a szczególnie podczas prelekcji stricte praktycznych (pochodzących z konkretnych przedsiębiorstw), pojawiają się często podstawowe przesłanki dla wdrożenia controllingu w tych organizacjach. Wbrew pozorom przesłanki te są w różnych firmach bardzo odmienne. A to podstawą do uruchomienia prac...
Problem: Nasza firma jest tuż po wdrożeniu Strategicznej Karty Wyników, a ja jestem jednym z jej decydentów. Byłem także w zespole wdrożeniowym – choć z mniejszym udziałem, niż oczekiwałem. Praktycy wdrażający Kartę zgodnie twierdzą, iż zawsze powinna ona zawierać możliwość rozbudowy. O jakie elementy przede wszystkim chodzi? W jakim kierunku Karta powinna się rozwijać w firmie?
Problem: O tym, że w Polsce mamy do czynienia z kryzysem gospodarczym, wiedzą już praktycznie wszyscy – nawet najwięksi optymiści. W związku z tym faktem większość przedsiębiorstw poszukuje metod optymalizujących wykorzystywane do realizacji zadań zasoby. Proszę o przybliżenie japońskiej metody 5S.
Metodyka to sposoby i techniki użytkowania arkusza, które umożliwiają utrzymanie na dużym poziomie bezpieczeństwa oraz elastyczności modelu w arkuszu (rozumianej jako łatwość dokonywania zmian przez użytkownika). To również standaryzacja rozwiązań, tzn. używanie ustalonych sposobów i technik w określonych przypadkach.
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.