Firma Hewitt Associates ogłosiła wyniki czwartej edycji Badania Najlepsi Pracodawcy (Best Employers Study) w Polsce. W tegorocznej edycji badania udział wzięło aż 126 firm reprezentujących różne branże, skale działania i regiony. Zwycięzcą w kategorii dużych firm została Quintiles Poland, a w kategorii małych i średnich – EMC Computers Systems Poland.
Badanie to, obok wyłonienia najlepszych pracodawców, ma na celu zbadanie aktualnych postaw i opinii pracowników, jak również trendów na rynku pracy. Tegoroczne wyniki potwierdzają zmiany na rynku pracy, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich miesięcy. Odpowiedzi respondentów wskazują na wzrost poziomu zaangażowania zarówno wśród pracowników (z 43% w roku ubiegłym do 48% obecnie), jak i wśród najwyższej kadry zarządzającej (z 71% do 78%). Jednocześnie zaobserwowano zwiększoną lojalność pracowników względem pracodawców oraz większą obawę o utrzymanie swojego miejsca pracy.
„Ogólny wzrost zaangażowania jest po części rezultatem zwiększonej dbałości o pracowników, jaka miała miejsce w ubiegłym roku. Zaobserwowaliśmy również, że w okresie presji na zwiększanie efektywności i cięcie kosztów pracownicy czują się silniej motywowani przez organizację do dawania z siebie znacznie więcej niż w czasach prosperity. Firmy, które zainwestowały w swoich pracowników, mają teraz cenny atut w postaci zaangażowanego zespołu, gotowego wspierać organizację nawet wtedy, kiedy jest trudno” – mówi Magdalena Warzybok, menedżer projektu badania Najlepsi Pracodawcy.
„Cechą charakterystyczną najlepszych pracodawców jest ponadprzeciętny poziom zaangażowania ich pracowników. Jak wskazuje badanie, bezpośrednio przekłada się to na silniejszą dynamikę wzrostu przychodów i ich wysokość w przeliczeniu na zatrudnionego pracownika. Najlepszych pracodawców cechuje także wysoka efektywność operacyjna ich organizacji i procesów, co w powiązaniu z wysokim zaangażowaniem może tworzyć przewagę konkurencyjną” – dodał Edward Stanoch, dyrektor zarządzający, członek Zarządu Hewitt Associates.
Kluczowe spostrzeżenia dotyczące polskiego rynku:
1. Widoczne przesunięcie z rynku pracownika do rynku pracodawcy. Wyniki tegorocznego Badania wskazują na rosnącą lojalność pracowników wobec swoich pracodawców. Zatrudnieni rzadziej teraz myślą o zmianie miejsca pracy, a znacznie częściej obawiają się jego utratę. W porównaniu do poprzedniej edycji badania spadła liczba osób uważających, że szybko (w ciągu kilku tygodni) mogłyby znaleźć nową pracę (z 56% w 2008 r. do 42% w 2009 r.).
2. Liderzy mobilizują się w trudniejszych czasach. Wzrost zaangażowania wśród najwyższej kadry zarządzającej u najlepszych pracodawców do 99% wskazuje, że turbulencje gospodarcze podziałały na zarządy mobilizująco. O 12 punktów procentowych wzrosło też przekonanie najwyższej kadry, że sukces organizacji jest odzwierciedleniem ich zdolności przywódczych, co jest jednym z najwyższych wzrostów w porównaniu do ubiegłorocznego badania.
3. Najlepsi pracodawcy mają efektywne organizacje. Jedynie 39% pracowników oceniło pozytywnie efektywność procedur i procesów funkcjonujących w firmie. Pracownicy najlepszych wypowiadają się na ten temat znacznie lepiej. Aż 63% pracowników najlepszych stwierdziło, że w ich firmach procedury i praktyki zarządzania wspierają osiąganie celów firmy. Ponad połowa respondentów badania oceniła, że ich organizacja posiada potencjał do poprawy efektywności pracy (55%). Co ciekawe, aż 65% pracowników najlepszych pracodawców uznało, że ich firma może podnieść efektywność pracy. Doskonalenie organizacji, poszukiwanie usprawnień jest domeną firm osiągających ponadprzeciętne wyniki.
Tabela 1
Najlepsi Pracodawcy 2009 (kategoria – duże firmy)
Tabela 2
Najlepsi Pracodawcy 2009 (kategoria – małe i średnie firmy)