Na razie stopy bez zmian, ale nastawienie nadal łagodne
- W kwietniu 2009 r. po raz pierwszy od października 2008 r. RPP nie zmieniła stóp procentowych, referencyjna pozostała na poziomie 3,75%. Czynnikami, które dały RPP możliwość wstrzymania się w kwietniu z decyzją o kolejnej obniżce stóp, były podwyższona bieżąca inflacja (3,6% r/r, czyli powyżej pasma dopuszczalnych odchyleń od celu oraz niewiele poniżej bieżącego poziomu stopy referencyjnej, co implikowałoby ujemną realną stopę przy kolejnej obniżce o 25 pb) oraz fakt, że niektóre dane o aktywności gospodarczej w kraju i za granicą zaskoczyły pozytywnie. Istotny był też kurs złotego (nadal duża zmienność) oraz polityka fiskalna (wykreślenie zdania o dyscyplinie finansów publicznych jako czynniku sprzyjającym obniżkom).
- Niemniej, jak można się było spodziewać, Rada utrzymała łagodne nastawienie w polityce pieniężnej i ogólny wydźwięk komunikatu pozostał gołębi, potwierdzając, że kwietniową decyzję należy interpretować jako przerwę w cyklu, a nie koniec obniżek. Rada zwróciła uwagę, że ostatnie dane potwierdziły pogłębienie recesji za granicą, niską aktywność gospodarczą w Polsce i ryzyko nieznacznie niższego, niż przewidywano wzrostu PKB w I kwartale 2009 r., spadek popytu związany z pogorszeniem nastrojów oraz dalszy spadek zatrudnienia. Czynniki te oznaczają ograniczenie presji inflacyjnej w średnim terminie. Obecny wzrost inflacji ponownie określony został przez RPP jako przejściowy. To sugeruje gotowość RPP do kontynuacji łagodzenia polityki pieniężnej w dalszej części roku.
- W maju 2009 r. prawdopodobnie stopy ponownie pozostaną bez zmian (choć będzie to zależeć od nowych danych), ale uważamy, że czerwcowa projekcja NBP przekona Radę, że średnioterminowe perspektywy inflacji i PKB uzasadniają dalsze łagodzenie polityki pieniężnej. Nadal oczekujemy, że stopa referencyjna zostanie obniżona do 3%.