Złoty mocniejszy dzięki globalnym nastrojom i FCL
- Kurs EUR/PLN zbliżył się do 4,20 w połowie kwietnia po wniosku Polski o przyznanie linii kredytowej FCL z MFW (20,5 mld USD). Umocnieniu złotego sprzyjały pozytywne nastroje na świecie i wzrosty na rynkach akcji. W drugiej połowie kwietnia doszło do korekty złotego do 4,60, do czego przyczyniły się obawy o sytuację fiskalną (wyższy od oczekiwań deficyt fiskalny). W maju doszło do stabilizacji złotego w przedziale 4,30–4,40.
- Naszym zdaniem, zmienność złotego może w najbliższych tygodniach pozostać nieco niższa, a kurs EUR/PLN będzie oscylował w przedziale 4,20–4,52. W krótkim okresie złoty może znaleźć się pod presją za sprawą pogorszenia nastrojów na świecie, korekty na rynkach akcji i nadchodzącej nowelizacji budżetu. Jednak w dalszym terminie złoty powinien się stopniowo umacniać (do ok. 4,00) dzięki stopniowej poprawie wskaźników gospodarczych i apetytu na ryzyko. Ważnym oporem będzie 4,20.
Apetyt na ryzyko wspiera euro
- Kurs EUR/USD dosyć wyraźnie spadł w połowie poprzedniego miesiąca m.in. za sprawą komentarzy z EBC o niestandardowych metodach łagodzenia polityki pieniężnej i polityce mocnego dolara przy spadku apetytu na ryzyko. Późniejsze publikacje lepszych od prognoz danych zarówno w strefie euro, jak i USA oraz optymistyczne wyniki spółek za I kwartał 2009 r. spowodowały stopniowe odreagowanie euro. Kurs EUR/USD wzrósł na początku maja wsparty przez dobre dane z rynku pracy w USA. Euro nie zaszkodziła obniżka stóp przez EBC o 25 pb oraz zapowiedź zakupu obligacji zabezpieczonych aktywami.
- Po silnym wzroście kursu EUR/USD w najbliższym czasie może dojść do korekty spadkowej przy możliwym pogorszeniu apetytu na ryzyko i realizacji części zysków na rynkach akcji. W kolejnych miesiącach kurs EUR/USD powinien być dosyć stabilny z tendencją spadkową w kierunku 1,30.