Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratęW procesie planowania działalności należy uwzględniać specyfikę związaną z daną branżą. Stanowi to zasadniczy warunek powodzenia funkcjonowania takiego systemu. W przedsiębiorstwach spożywczych szczególnie istotne są przepływy materialne, które są warunkowane przepływami informacyjnymi.
Studium przypadku: Przedsiębiorstwo Alfa to przykład spółki notowanej na GPW, sporządzającej sprawozdania finansowe w układzie miesięcznym. Znaczna dywersyfikacja jej działalności stanowi przesłankę wykorzystania funkcjonujących tam zasad jako przykładu elastycznej rozbudowy i zmian w planie kont. Zmiany te zmierzają do jego wykorzystania dla celów informacyjnych.
Jaką rolę odgrywa controller w organizacji projektowej? Wskazówek udziela R. Fiedler – specjalista w zakresie controllingu i informatyzacji.
Co menedżer powinien wiedzieć o modelu Beyond Budgeting? Doświadczeniami dzieli się N. Pfläging – controller z ThyssenKrupp Automotive Systems.
Studium przypadku: Wyzwania, wobec których stają przedsiębiorstwa sektora chemicznego zmuszają do stosowania nowoczesnych metod zarządzania. W niniejszym opracowaniu wyjaśniam, dlaczego zastosowaliśmy Strategiczną Kartę Wyników, jak wyglądał proces jej wdrażania i co udało nam się osiągnąć.
www.bettermanagement.com
Chcąc osiągać stabilny rozwój przedsiębiorstwa elektroenergetyczne muszą (w momencie planowania przyszłych wyników) uwzględniać wszystkie determinanty mogące wpłynąć na wypracowanie założonych celów. Takie podejście pozwala na opracowanie możliwych wariantów działań zapobiegawczych, w zależności od odchyleń podstawowych determinant tych wyników.
Projekty i procesy w przedsiębiorstwie wymagają ciągłej uwagi, aby żaden wartościowy pomysł na wzrost przychodów czy redukcję kosztów nie umknął. Dobre sterowanie wymaga dopracowanego systemu controllingu. Najprostszą formą sterowania jest zdefiniowanie jasnych oczekiwań odbiorcy wobec wykonawcy, uzgodnienie warunków i decyzja o rozpoczęciu.
Studium przypadku: Analizowana w opracowaniu jednostka jest typową firmą zajmującą się skupem odpadów. Nie zajmuje się jednak skupem odpadów organicznych i złomu, a jedynie skupem makulatury, czyściwa i szkła. Wszelkie pomieszczenia, zarówno produkcyjne, magazynowe, jak i biurowe, są własnością firmy, a cała jej działalność odbywa się na zamkniętym terenie.
Obecnie jednostki służby zdrowia są zobligowane do aktywnego konkurowania na zasadach gospodarki wolnorynkowej. Wymusza to wśród zatrudnionych w nich menedżerów myślenie w kategoriach strategicznych. Zasady te powinny bazować na równoważeniu celów organizacji dla wszystkich interesariuszy.
Problem: Pracuję w dużej firmie produkcyjnej z rejonu Mazowsza. Mam pytanie odnośnie do wykorzystania tzw. controllingu ryzyka w przedsiębiorstwie. Czy rzeczywiście w praktyce jest on potrzebny? Jakie są jego zadania?
Problem: Pracuję w przedsiębiorstwie produkcjno-usługowym. Chciałabym analizować przychody i koszty, które generują osobno produkcja i montaż (usługi). I tutaj pojawia się problem, ponieważ część produktów jest przekazywana na potrzeby montażu. Ich wartość nie jest nigdzie ewidencjonowana (na fakturze moja firma nie wyszczególnia ceny usługi i ceny naszych wyrobów – widnieje tylko kwota usługi łącznie)....
Problem: W publikacjach, z którymi się zetknąłem w praktyce, nie zauważyłem opracowań dotyczących wprowadzenia controllingu w biurze ds. windykacji. Biuro to znajduje się w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa i pracuje tylko w ramach tego przedsiębiorstwa, nie świadcząc usług zewnętrznych. Bardzo proszę o podpowiedź dotyczącą tego problemu, tak aby działania i procedury związane z controllingiem...
Problem: W jednym z numerów „Controllingu i Rachunkowości Zarządczej” przeczytałam o wdrożeniu systemu MRP w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Nasza firma jest tym wstępnie zainteresowana. Jednocześnie rozważamy wdrożenie rachunku kosztów działań. Proszę o pomoc w określeniu, które z rozwiązań jest bardziej efektywne w zarządzaniu (kontroli kosztów) przedsiębiorstwem produkcyjnym (branża kosmetyczna)?...
Problem: Od kilku lat mamy problemy płatnicze spowodowane nieterminowymi płatnościami za wystawione faktury przez naszych kontrahentów. W zasadzie od samego początku istnienia (5 lat) firma idzie na przysłowiowy żywioł – „sprzedać jak najwięcej, komu się da”. Przy tej okazji jednak mało starannie analizuje się kondycję finansową partnerów – szczególnie tych nowych. A przecież kwestia udzielania kredytu...
Według różnych szacunków w Polsce 8–22% przedsiębiorstw tworzy budżety. Tylko nieliczne z nich wykorzystują do tego celu inne narzędzia niż arkusz kalkulacyjny. Dlaczego tak się dzieje i czy tak musi być?
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.