www.bettermanagement.com
www.bettermanagement.com
Budżetowanie roczne przestało satysfakcjonować dynamiczne przedsiębiorstwa z trzech co najmniej powodów. Po pierwsze, plany na kolejny rok są zatwierdzane przez naczelne kierownictwo – powstaje więc sytuacja, w której budżetowanie przyjmuje postać „od góry dla góry”. Po drugie, gorączka budżetowa w ostatnim kwartale roku odwraca uwagę menedżerów od bieżącej działalności. W końcu, ocena ośrodków odpowiedzialności na podstawie rocznych budżetów następuje zbyt rzadko, aby właściwie stymulować realizację celów jednostki.
Rozwiązaniem może być system kroczącego budżetowania kwartalnego, w którym menedżerowie i główni odbiorcy budżetów wspólnie przygotowują prognozy na 18 miesięcy do przodu. Najbliższy plan kwartalny staje się zbiorem celów do realizacji. Nie są to jednak cele nowe – były przecież modyfikowane przez 15 miesięcy.
Planowanie kroczące, zmuszając menedżerów do regularnego spoglądania w przyszłość, umożliwia organizacji szybką reakcję na zmiany w otoczeniu. Łatwiej także planować inwestycje – nakłady są ujmowane nie w układzie lat, lecz kwartałów, co daje czytelny obraz przepływów pieniężnych. Co więcej, kierownicy poszczególnych działów uzyskują znaczną swobodę działania, otrzymując 5 dodatkowych szans na realizację projektów pierwotnie nieujętych w budżecie.
Należy pamiętać, że główną cechą planowania kroczącego ma być skrócenie procedury budżetowej. Warto zatem ograniczyć szczegółowość planów do grup kosztów, a zamiast prognozować sprzedaż na podstawie skomplikowanych modeli, dobrze skontaktować się z głównymi klientami. Oni najlepiej znają swoje potrzeby!