Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFW poprzedniej części cyklu (numer 10/2008) zostały zaprezentowane pojedyncze elementy składowe systemu planowania ilościowej produkcji. Na bazie tych komponentów należy skonstruować zbiorczy plan produkcji uwzględniający wszystkie zasoby i produkty. Zadanie to polega na wzajemnym skoordynowaniu w czasie ilości wytwarzanych produktów z wydajnością poszczególnych zasobów.
Uznanie praktyki za najlepszą jest możliwe pod warunkiem udowodnienia, że jej zastosowanie przyczyniło się w znaczącym stopniu do osiągnięcia przez przedsiębiorstwo przewagi konkurencyjnej lub zdefiniowanych celów biznesowych. Określenie bezpośredniego wpływu zastosowania konkretnej praktyki na osiągnięcie celów biznesowych, zarówno w zakresie procesów podstawowych, jak i wspierających (zgodnie z łańcuchem...
Czy można spłacać faktury szybciej i jeszcze na tym zarobić? Nowy model finansowania transakcji handlowych prezentuje A. Hawser z Global Finance.
Business Process Management System (BPMS) jest zagadnieniem znanym w każdym polskim banku. Częściej jednak w departamentach organizacji niż jednostkach biznesowych. Jakie warunki musi spełnić bank, aby metody BPMS stały się przydatne w biznesie, a nie marginalizowane jako domena departamentu zarządzania procesami, jak to ma często miejsce w przypadku ISO w innych gałęziach gospodarki?
Jak zapewnić spójność wszystkich działań prowadzonych w przedsiębiorstwie? Holistyczne podejście do koordynacji opisują D. Ulrich i N. Smallwood z Leader to Leader Institute.
Niniejsze opracowanie przedstawia praktyczny przykład wdrożenia rachunku kosztów działań dla obszaru sprzedaży, jako głównego elementu projektu wdrożenia ABC/M w przedsiębiorstwie produkcyjno-handlowym. Opisane doświadczenia mogą posłużyć jako wskazówki dla każdej firmy handlowej, która planuje usprawnienie prowadzonego rachunku kosztów.
Ryzyko kredytowe można określić jako ryzyko związane z niewywiązaniem się kredytobiorcy z wynikającego z zawartej z bankiem umowy obowiązku spłaty kredytu. Dotyczy ono także przedsiębiorstw, sprzedających swoje produkty czy usługi „na kredyt”, czyli z odroczonym terminem zapłaty.
Koncepcją zarządzania zorientowaną na doskonalenie procesów jest zarządzanie w układzie działań (Activity Based Management, ABM). Podejście to bazuje na założeniu, że na procesy gospodarcze realizowane w jednostce składa się wiele powiązanych ze sobą działań. Sterowanie tymi działaniami powinno doprowadzić do wyeliminowania działań zbędnych, które nie przyczyniają się do wzrostu wartości i jakości...
Problem: W naszym przedsiębiorstwie funkcjonuje model tworzenia raportów „na chybcika”: szef potrzebuje na już jakieś skomplikowane zestawienie, jutro jest termin wysłania raportu do nadzoru i pospolite ruszenie generuje różne analizy. W proces tworzenia raportów są zaangażowane liczne osoby odrywane raz w miesiącu od swoich normalnych obowiązków i robiące ad hoc różne zestawienia. Osoby te używają...
Jak zbudować system benchmarkingu na podstawie koncepcji zarządzania zorientowanego na wartość? Wnioski z badań rynku austriackiego prezentują W.H. Hoffmann i R. Ruthner z Contrast Management Consulting.
Problem: W swojej praktyce zawodowej zetknąłem się z pojęciem budżetu kosztowego projektu z otwartym zakresem. Jak przygotować taki budżet?
Problem: W naszej firmie zamierzamy przeprowadzić audyt funkcjonującego od 6 lat systemu budżetowania. Poprzez to chcemy odpowiedzieć sobie na pytania: Czy istniejący w naszej firmie system budżetowania jest sprawny i kompleksowy? Jak zabrać się do tego zadania i jakich narzędzi użyć w tym celu? Kto powinien się zająć takim audytem?
Problem: Coraz częściej przedsiębiorstwa, które opierają swoją działalność na rozwiązaniach IT (banki, firmy ubezpieczeniowe, sektor telekomunikacyjny itd.), powołują dedykowane stanowiska architektów rozwiązań IT. Przed tymi jednostkami stawiane są zadania mające na celu ustandaryzowanie wykorzystywanych rozwiązań IT oraz wytyczanie przyszłych kierunków w IT. Na jakie aspekty powinien zwracać uwagę...
Druga część cyklu na temat optymalnej architektury środowiska analiz jest typową „szkółką informatyczną”. Dowiemy się z niej m.in. tego, jak uzyskać dane gotowe do analizy (relacje, klucze, tabele, SQL, MS Query). Z poprzedniego numeru natomiast dowiedzieliśmy się, jaki jest nasz cel: otrzymać szeroką tabelę, zgromadzić w niej jak najwięcej kryteriów (wymiarów), które będą przydatne w analizie, wyróżnić...
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.