Fala wyprzedaży złotego
l Po tym, jak złoty zbliżył się do 3,50 wobec euro na początku września, doszło do odreagowania krajowej waluty, co szło w parze z lekkim odbiciem na rynkach akcji. Deklaracja rządu o chęci przystąpienia do strefy euro w 2012 r. pozytywnie wpłynęła na złotego. Gwałtowny wzrost awersji do ryzyka wywołany przez ciąg negatywnych wydarzeń na zagranicznych rynkach finansowych, zyskujący dolar i negatywne informacje z Węgier przyczyniły się do osłabiania złotego powyżej 3,60 do euro.
l Naszym zdaniem, na złotym mogą wciąż ciążyć nastroje na rynkach światowych. Mogą wpływać na niego też obniżane prognozy aktywności gospodarczej w kraju. Jednak spowolnienie gospodarcze w Polsce powinno być mniejsze niż w strefie euro i USA, co wraz z perspektywą wejścia do euro, wciąż dobrą sytuacją w relacjach zewnętrznych i spodziewaną korektą w górę EUR/USD powinno wspierać złotego.
Wzrost różnicy stóp IRS - obligacje
l Od połowy września 2008 r. na krajowym rynku obligacji trwało umocnienie. Jednak negatywne informacje z Węgier w połowie października spowodowały skokowy wzrost rentowości oraz częściową utratę płynności rynku. Początkowo umocnieniu rynku sprzyjały dane z gospodarki. Wypowiedzi na temat planów przyjęcia euro przez Polskę stabilizowały krótki koniec krzywej i umocniły długi koniec w związku z grą na konwergencję z EMU (chwilowy spadek spreadu 5x5 do 10 pkt). Zawirowania na rynkach finansowych przyczyniły się do złagodzenia opinii w RPP. W rezultacie doszło do znaczącego zwiększenia różnicy pomiędzy rentownościami obligacji a stopami IRS.
l W związku z cięciami stóp przez główne banki centralne, w tym EBC, i obecną sytuacją na rynkach finansowych, RPP może nie zdecydować się na podwyżkę stóp. Jednak perspektywa wejścia do strefy euro będzie znacząco oddalała w czasie cięcia stóp.
Umocnienia dolara ciąg dalszy
l We wrześniu 2008 r. i na początku października aprecjacja dolara, która trwa od połowy lipca, była kontynuowana. Po słabszych danych i negatywnych informacji z sektora finansowego USA (bankructwo Lehman Brothers, nacjonalizacja AIG) kurs EUR/USD odbił powyżej 1,47. Później pojawiła się seria złych wiadomości dla europejskiego sektora bankowego, podczas gdy w USA uchwalono plan ratunkowy dla sektora finansowego. Ponadto wyraźnemu złagodzeniu uległ ton komunikatu EBC. Zamrożenie rynków kredytowych i wzmożone zapotrzebowanie na dolara zwiększały zakupy amerykańskiej waluty na rynku walutowym.
l Naszym zdaniem, ostatnio obserwowane umocnienie dolara było zbyt duże i przy poprawie nastrojów na światowych rynkach euro może nieco odreagować. W późniejszym okresie umocnienie dolara może przebiegać w wolniejszym tempie.
Spadek spreadu Bundy vs. Treasuries
l Wobec negatywnych informacji dla sektora finansowego USA i perspektywy znaczących emisji obligacji w celu finansowania wykupu złych aktywów instytucji finansowych doszło do znaczącego osłabienia amerykańskich obligacji. Po wzroście awersji do ryzyka doszło do znaczącego umocnienia bazowych rynków długu. Dla strefy euro istotne były „gołębie” komentarze EBC. Jednak w połowie października doszło do kolejnej wyprzedaży wobec preferencji inwestorów utrzymywania gotówki. W ciągu miesiąca rentowności 10-letnich Treasuries wzrosły o 25 pb, a Bundów spadły o 4 pb.
l Oczekujemy, że EBC obetnie stopy jeszcze raz w tym roku o 25 pb, i dalej raz na kwartał (do 3,0%). Oczekujemy także, że Fed obniży stopy o 25 pb do końca roku, po czym dojdzie do jeszcze jednej obniżki w I kwartale 2009 r. (stopa Fed Funds w dół do 1%). Stopy będą obniżane wobec pogarszających się perspektyw wzrostu gospodarczego oraz spadającej inflacji.