Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFNajwiększym błędem związanym z controllingiem jest niewykorzystanie jego potencjału! Przekonywać nas o tym będą prelegenci XXII Kongresu Controllerów, który odbędzie się w dniach 4–6 czerwca 2014 r. w Sopocie. Na tegorocznym zjeździe controllerów organizatorzy – Ośrodek Doradztwa i Treningu Kierowniczego w Gdańsku – położą szczególny nacisk na problematykę controllingu ośrodków decyzyjnych.
Prawie każda dobrze funkcjonująca organizacja działa w oparciu o system zarządzania przez cele (Management by Objectives, MBO). Najlepsze organizacje idą o krok dalej i aby na bieżąco monitorować stopień realizacji wyznaczonych celów, wdrażają Key Performance Indicators (KPI), które pozwalają skutecznie sparametryzować i precyzyjnie zakomunikować oczekiwany poziom wyników.
Temat VIII Międzynarodowego Kongresu Controllerów „Innowacyjne rozwiązania controllingowe” wzbudził wiele kontrowersji wśród praktyków controllingu. Padały pytania: Jaka jest zależność między controllingiem a innowacją? Czy controlling może być innowacyjny? Czy powinien? A jeśli tak, to w jaki sposób? I czym właściwie jest innowacja? Na te pytania odpowiadali polscy i zagraniczni prelegenci w czasie...
Zintegrowany model dynamicznego pomiaru wyników (Integrated Dynamic Performance Measurement System, IDPMS) został opracowany przez Bititciego, Carriego i McDevitta1, przy współpracy z firmą Square D Company. Ma on na celu wspomaganie obszarów funkcjonalnych przedsiębiorstwa (zarządzanie organizacją, wytwarzanie produktów, doskonalenie procesów biznesowych) w zakresie pomiaru i doskonalenia wyników....
Problem: Podstawowe metody oceny projektów inwestycyjnych wykorzystują rachunek przepływów pieniężnych. Dlatego kategoriami, którymi operują praktycy, są wpływy i wydatki pieniężne. Jaka jest różnica między nakładem inwestycyjnym a kosztem w projekcie inwestycyjnym?
Błędy przy wycenie bilansowej występują nie tylko w zakresie aktywów, ale również w zakresie zobowiązań i rezerw. W szczególności z kategorią rezerw wiąże się duże ryzyko subiektywizmu. Dlatego biegli rewidenci zwracają na nią szczególną uwagę. Opracowanie to jest kontynuacją cyklu rozpoczętego w numerach 3/2014 oraz 4/2014.
Zarządzanie przez cele może przynieść organizacji wiele wymiernych korzyści. Między innymi zwiększa zaangażowanie pracowników, poprawia komunikację, pozwala uzyskać lepsze rezultaty. Bez wątpienia wzmacnia całą organizację, o czym przekonały się firmy Avon oraz Mleczarnia Turek.
W prezentowanym tutaj przykładzie celem jest optymalizacja zakupów. Dostawcy, chcąc pozyskać klientów (szczególnie tych, którzy kupują dużo), obniżają ceny. To z kolei powoduje, że kupujący powinni zastosować te algorytmy, które uwzględniają różne czynniki oraz ograniczenia wpływające na koszty, np.:
Proces rozliczania kosztów pośrednich jest istotnym zagadnieniem zarówno w rachunkowości finansowej, jak i zarządczej. Występuje przy podziale kosztów działalności pomocniczej oraz kosztów wydziałowych. W zakresie rachunkowości zarządczej praktyka ta może ponadto obejmować koszty ogólnego zarządu. Wynika to z szerszego podejścia do rozliczeń kosztów przez rachunkowość zarządczą, niż wymaga tego prawo...
Osiąganie przychodów nierozerwalnie wiąże się z występowaniem kosztów ich uzyskania. W praktyce najczęściej bywa tak, że nakłady są ponoszone przez przedsiębiorstwo znacznie wcześniej od momentu, w którym klient otrzymuje fakturę. Problem ten jest szczególnie istotny w przypadku realizacji bardziej złożonych zleceń, które wymagają co najmniej kilku miesięcy prac. Aby wynik finansowy uwzględniał poziom...
Przedsiębiorstwo Young Digital Planet zdecydowało się na rozwój narzędzi analitycznych i raportowych ukierunkowany na wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego. W 2013 r. firma zrealizowała dwa krótkie projekty – opracowała model rozliczania kosztów na projekty oraz dodatek VBA wspierający proces raportowania menedżerskiego. Niniejsze opracowanie prezentuje pierwszy projekt. Dostarcza inspiracji do poszukiwania...
Coraz powszechniejszym zjawiskiem staje się obchodzenie przez przedsiębiorców przepisów prawa podatkowego. Sytuację pogarsza fakt, że w polskim ustawodawstwie nie ma klauzuli obejścia prawa podatkowego stanowiącej narzędzie organów podatkowych do walki z tzw. agresywną optymalizacją podatkową. Chodzi o sposób zawierania transakcji, który dąży do obniżenia wysokości zobowiązania podatkowego.
Problem: Prezentacja danych sprzedażowych, wynikowych czy kosztowych najlepiej przemawia do odbiorcy w formie graficznej – jako schemat, wykres itp. Jak zatem najlepiej pokazywać odchylenia sprzedaży na poszczególnych produktach?
Problem: Proszę o weryfikację wyliczenia kosztu 1 roboczogodziny dla pracownika działalności podstawowej bez godzin awaryjnych i pogotowania domowego na 2014 r. dotyczących usług wykonywanych w dni robocze. Wyliczenia przedstawia tabela 1. Proszę o sugestie odnośnie do poprawności wyliczenia.
Problem: Ile celów i mierników powinna zawierać Strategiczna Karta Wyników przedsiębiorstwa? Nasza Karta zawiera 38 celów i 107 KPI (kluczowych wskaźników efektywności). Mamy ogromne trudności z analizą mierników. Czy konstrukcja Karty jest właściwa? Czy nie zawiera zbyt dużo celów oraz KPI?
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.