Największym błędem związanym z controllingiem jest niewykorzystanie jego potencjału! Przekonywać nas o tym będą prelegenci XXII Kongresu Controllerów, który odbędzie się w dniach 4–6 czerwca 2014 r. w Sopocie. Na tegorocznym zjeździe controllerów organizatorzy – Ośrodek Doradztwa i Treningu Kierowniczego w Gdańsku – położą szczególny nacisk na problematykę controllingu ośrodków decyzyjnych.
W swoim liście przewodnim do uczestników kongresu dr Stefan Olech (Kierownik Naukowy Akademii Controllingu ODiTK oraz Kierownik Naukowy XXII Kongresu Controllerów) pisze: Ożywienie gospodarcze, zwłaszcza w Polsce, ale także na świecie, jest faktem. Wszechwładny kryzys, jako alibi dla słabych wyników gospodarczych przedsiębiorstw, znika. Jednocześnie powstają szanse na wzrost sprzedaży, zwiększanie udziału w rynku, pełne wykorzystanie zdolności produkcyjnych, zwiększanie zatrudnienia, uruchamianie inicjatyw na wszystkich poziomach zarządzania. Powstają też okazje do decentralizacji podejmowania i realizacji decyzji, jak i odpowiedzialności za nie, podziału przedsiębiorstwa na sprawnie działające, funkcjonalne – umożliwiające szybkie podejmowanie decyzji w ramach uzgodnionych uprawnień – projekty, ośrodki kosztów, zysku, inwestycji. To one kreują i wręcz wymuszają efektywną – gospodarczo i procesowo – współpracę między tymi ośrodkami.
Tegoroczny XXII Kongres Controllerów będzie poświęcony wymianie doświadczeń związanych z codzienną pracą controllerów oraz tendencjom rozwojowym controllingu w najbliższych latach w Polsce i Unii Europejskiej. Jego gościem honorowym będzie Lothar Kuhls – właściciel i szef firmy WEGe Managementberatung GmbH w Hamburgu, doświadczony ekspert w zakresie controllingu, zarządzania personelem, rozwoju organizacji, Strategicznej Karty Wyników i wdrażania projektów.
Problematyka kongresu koncentruje się wokół takich zagadnień, jak:
- kryteria tworzenia ośrodków decyzyjnych/odpowiedzialności,
- szef ośrodka decyzyjnego/odpowiedzialności jako lider swojego obszaru działalności, a nie wykonawca poleceń zwierzchników,
- szef ośrodka decyzyjnego/odpowiedzialności jako lider zespołu,
- plany kosztów ośrodków kosztów,
- plany przychodów i kosztów ośrodków zysku,
- płynne/elastyczne plany kosztów i/lub przychodów,
- opisy funkcji szefów ośrodków decyzyjnych/odpowiedzialności,
- wielostopniowy i wieloblokowy rachunek przychodów, kosztów i pokryć finansowych,
- zasobowo-procesowy rachunek kosztów,
- ośrodek decyzyjny/odpowiedzialności jako zespół,
- szef ośrodka decyzyjnego/odpowiedzialności jako konstruktor swojego planu i opisu funkcji,
- controller jako koordynator planów i opisów funkcji szefów ośrodków decyzyjnych/odpowiedzialności,
- komunikacja i współpraca między ośrodkami decyzyjnymi/odpowiedzialności i wewnątrz nich,
- budowanie zarządzania procesowego na bazie ośrodków decyzyjnych/odpowiedzialności,
- system motywacyjny ośrodków decyzyjnych/odpowiedzialności.
Więcej informacji na stronie: www.oditk.pl.