Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFW ostatnich dniach lutego w Wiśle odbył się piąty Zlot Finansowy SAP, czyli spotkanie dyrektorów finansowych, głównych księgowych i controllerów reprezentujących czołowe firmy i instytucje z całej Polski. Zlot po raz kolejny cieszył się dużą popularnością. Do Wisły przyjechało 340 uczestników z blisko 130 firm.
Portfel projektów grupuje projekty o podobnych cechach (podobieństwo technologiczne, geograficzne, funkcjonalne, jednakowa grupa klientów), zarządzanych wspólnie, ale mających osobne, indywidualne cele. Wyróżnikiem portfela projektów jest świadomy dobór projektów w celu zarządzania nimi jako „samoistną jednostką”. Dzięki zgrupowaniu projektów w portfel (portfolio) przedsiębiorstwo osiąga korzyści,...
Wielowymiarowość controllingu produkcji nie jest tylko przejawem potrzeby doskonalenia decyzji w przedsiębiorstwie czy jakości komunikacji pomiędzy koordynowanymi działaniami. Prowadzi do konkretnych rozwiązań w praktyce, porządkując z jednej strony struktury, z drugiej strony - dostarczając narzędzi adekwatnych do potrzeb decyzyjnych oraz związanej z nimi odpowiedzialności, wreszcie uwzględniających...
Studium przypadku: Outsourcing jest obecnie coraz częściej stosowaną metodą zarządzania, także w polskich przedsiębiorstwach. Chociaż skala tego zjawiska jest nieporównywalna z tą, która jest spotykana w krajach o wysoko rozwiniętej gospodarce rynkowej, liczne grono przedsiębiorców uzyskuje korzyści wynikające z wdrożenia tej opcji strategicznej. Opracowanie to jest kontynuacją rozważań dotyczących...
Controlling kosztów jakości w ujęciu strategicznym powinien koncentrować się na stawianiu właściwych w danym okresie celów i wymagań jakościowych. Dobre planowanie jakości produktu, który wiąże późniejsze koszty przedsiębiorstwa, bierze pod uwagę postęp technologiczny i zmieniające się z czasem wymagania klientów.
Jak zapewnić zbieżność celów przedsiębiorstwa i jego interesariuszy? Rozwiązanie przedstawia D. Recklies, odpowiedzialna za planowanie strategiczne w Corealcredit Bank AG.
Zarządzanie strategiczne wymaga dwóch rodzajów budżetów: strategicznego i operacyjnego. Proces budżetowania powinien „chronić długoterminowe inicjatywy przed naciskami na osiąganie krótkoterminowych wyników finansowych1. Sztuka w tym, aby budżetowanie było wykorzystywane do zarządzania codziennymi zdarzeniami w sposób umożliwiający realizację strategii.
Do głównych zadań menedżera finansowego w podejmowaniu i ocenie decyzji długoterminowych w każdym przedsiębiorstwie należy rozpoznanie, w co i jak inwestować (budżetowanie kapitałowe) oraz jakimi środkami dane inwestycje sfinansować (budowa struktury finansowej).
Jak sprawić, aby szybkość działania systemów Business Intelligence przełożyła się na usprawnienie procesu decyzyjnego? Radzi D.Daniel z CXO Media.
Kiedy wdrożenie Zrównoważonej Karty Wyników przyniesie przedsiębiorstwu długofalowy sukces? Komentuje H.R. Friedag - dobrze znany w Polsce przedstawiciel Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów.
Studium przypadku: Opracowanie to otwiera cykl artykułów na temat zastosowania systemów ABC/M w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Ich celem jest przedstawienie, na bazie doświadczeń wdrożeniowych, głównych obszarów decyzyjnych, w których polskie przedsiębiorstwa produkcyjne wykorzystują informacje kosztowe dostarczane przez zaawansowane systemy Activity Based Costing/Management.
Studium przypadku: Nawet najlepiej sformułowana strategia nie gwarantuje sukcesu. Niewcielona w życie, pozostanie tylko zbiorem postulatów. Praktyka pokazuje, że wdrożenie i realizacja strategii jest wyzwaniem bardziej skomplikowanym i obszerniejszym niż jej dobór i artykułowanie.
Problem: Jak wykorzystać metodę analizy wartości dodanej w celu optymalizacji kosztów przedsiębiorstwa? Chodzi mi konkretnie o wykorzystanie tej metody w warunkach zastosowania rachunku kosztów działań. Dodam, iż reprezentuję średniej wielkości przedsiębiorstwo produkcyjne.
Problem: W rozmowach z osobami odpowiedzialnymi w naszym przedsiębiorstwie za projekty często pojawia się pojęcie „metodyka UNIDO”. Proszę o wyjaśnienie tego pojęcia, w tym miejsca analiz finansowych (opłacalności) w tym narzędziu. Proszę o wskazanie korzyści płynących z zastosowania zasad UNIDO w praktyce.
Problem: Od moich kolegów z „branży” coraz częściej słyszę, iż funkcjonujące w ich przedsiębiorstwach systemy budżetowania są mało efektywne. A to niektóre pozycje budżetowe są nadmiernie uszczegóławiane, a to znowu poszczególne budżety nie są powiązane z celami biznesowymi przedsiębiorstwa. Dlaczego tak się dzieje?
Problem: W niedługim czasie nasza firma zamierza nabyć system informatyczny wspomagający budżetowanie i analizy. Widzieliśmy już kilka prezentacji potencjalnych dostawców, a jeśli chodzi o stronę funkcjonalną, wiemy już na pewno, co jest nam potrzebne. Kilku oferentów pokazało nam rozwiązania, które zaspokoją nasze oczekiwania. Chcielibyśmy jednak wiedzieć, na co jeszcze zwrócić uwagę, zanim dokonamy...
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.