Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFTradycyjne budżetowanie przez wielu praktyków postrzegane jest jako narzędzie stwarzające co najmniej tyle samo problemów co rozwiązań. Uczestnicy ostatniego spotkania Koła Praktyków Controllingu Warszawa (15–16 października 2009 r.) dowiedzieli się, na czym polegają i jak wykorzystywać nowoczesne metody budżetowania.
Zakończyła się jesienna edycja seminariów poświęconych budżetowaniu i analizom. Organizatorem spotkań pod hasłem „Jak usprawnić budżetowanie i analizy w firmie przy pomocy specjalistycznego narzędzia informatycznego? Podsumowanie 70 wdrożeń systemu Eureca w Polsce” była wrocławska firma Controlling Systems.
W dniach 25–26 listopada 2009 r. w Jachrance nad Zalewem Zegrzyńskim odbyło się pierwsze otwarte forum gospodarcze Pharma 2009. Największe firmy związane z branżą farmaceutyczną dyskutowały tam o trendach i zmianach na rynku.
W dniu 19 listopada 2009 r. w Warszawie odbyła się Gala Finałowa Konkursu „Controller Roku 2009”. W najbardziej zaciętej z dotychczasowych edycji Konkursu rywalizacji zwyciężył Jan Niedziałek (Zakłady Remontowe Energetyki Lublin S.A.). O podziale miejsc na podium decydowały ułamki punktów.
W dniach 17–18 września 2009 r. w Nadrzeczu po raz kolejny spotkali się praktycy controllingu z Lublina. Warsztaty z zakresu „Dokumentacji cen transferowych” przygotowali: Iwona Pankowska (Ball Packaging Europe Lublin Sp. z o.o.), Katarzyna Zaremba (Emperia Holding S.A.) oraz Tomasz Koszczan (Emperia Holding S.A.).
Projekt trwał 9 dni. W tym czasie BI in-memory objął procesy sprzedażowe, ruchy magazynowe i kapitał pracujący. Gdybyśmy zdecydowali się na alternatywne rozwiązanie klasy Business Intelligence, projekt trwałby prawdopodobnie wiele miesięcy i wymagał dużo większych nakładów inwestycyjnych – powiedział Wojciech Siczek, controlling manager w EGIS Polska.
Przedsiębiorstwa w praktyce często podejmują się wykonać jakąś usługę lub produkt za określoną kwotę. Czas wykonania może wynosić od kilku dni do kilkunastu miesięcy albo i dłużej. Im dłuższy kontrakt, tym trudniej jest go wycenić, gdyż np. ceny usług kooperacyjnych czy materiałów się zmieniają. Mimo że koszty w systemach księgowych odnosi się do konkretnego zlecenia, to analiza rentowności na poszczególnych...
Badania pokazują, że jedynie 10–30% strategii jest skutecznie wdrożonych. Lepiej jest więc skutecznie wdrożyć umiarkowanie dobrze sformułowaną koncepcję strategii, niż opracować perfekcyjną strategię, która pozostanie jedynie w sferze papierowych deklaracji.
Sprawozdawczość w grupie kapitałowej jest zdecydowanie bardziej złożona niż w pojedynczej jednostce. Z biegiem lat wypracowano szereg regulacji i standardów kodyfikujących zasady raportowania w grupach kapitałowych. Problematyka konsolidacji finansowej dotyka coraz większej liczby polskich przedsiębiorstw. Dla wielu z nich jest to nowe wyzwanie, z którym muszą się zmierzyć.
W jednostkach badających i ogłaszających sprawozdanie finansowe, jednym z podstawowych elementów oceny działalności przedsiębiorstwa jest rachunek przepływów pieniężnych. W sprawozdaniu tym prezentuje się wynik gotówkowy działalności firmy oraz czynniki kształtujące wpływy i wydatki środków pieniężnych.
Studium przypadku: „Nabywcy mogą kupić ten model samochodu w dowolnym kolorze, o ile jest to kolor czarny” — taką filozofię wyznawał prekursor masowej produkcji samochodów Henry Ford. Ci przedsiębiorcy, którzy sto lat później, hołdując podobnej dewizie, prowadzą dochodowy biznes, powinni być niezwykle szczęśliwi.
Studium przypadku: Business Process Management (BPM) jest metodą umożliwiającą zespołom operacyjnym dostarczanie wysokiej jakości wyników (zgodnie z umowami o świadczonych usługach) po jak najniższych kosztach. W zależności od tego, gdzie jest zastosowany BPM, ma on zupełnie odmienne oblicze, poczynając od kontroli procesów wykonywanych przez maszyny i ludzi, poprzez kierowanie procesami, aż do zastępowania...
Problem: Istotnym problemem w naszej firmie (pewnie także w zdecydowanej większości przedsiębiorstw) są występujące w procesie planowania i rozliczania budżetów niekończące się korekty. Zmiany w budżetach powodują duży chaos, co przekłada się częstokroć na pomijanie spraw ważnych. Jak sobie z tym problemem poradzić? Proszę o przykłady praktycznych rozwiązań tego problemu.
Problem: Proszę o kilka praktycznych rad, jak należy przeprowadzać analizę odchyleń poszczególnych elementów wyniku finansowego przedsiębiorstwa. Jaki wpływ wywierają kolejne składniki na wynik oraz np. które zjawiska przyczyniają się do istotnego przekroczenia planu? Proszę też o przykłady liczbowe.
W ostatnich kilku latach nastąpiła duża konsolidacja rynku aplikacji i narzędzi analitycznych oraz wspierających je technologii informatycznych. Liderzy wśród dostawców systemów klasy ERP przejęli firmy oferujące zaawansowane narzędzia analityczne Business Intelligence oraz dedykowane aplikacje do planowania, budżetowania, rachunku kosztów, raportowania finansowego, BSC, map strategii itp.
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.