Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFKapituła VI edycji konkursu Dyrektor Finansowy Roku przyznała tytuł Dyrektora Finansowego Roku 2010 w kategorii dużych przedsiębiorstw Sławomirowi Kubickiemu z Grupy Allegro. Dyrektorem Finansowym Roku w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw został Grzegorz Grabowicz z firmy Magellan.
Konferencja ta powstała w odpowiedzi na potrzebę dialogu pomiędzy doświadczonymi pracownikami a wstępującymi na ścieżki kariery młodymi adeptami nauk ekonomicznych. W dniach 19–20 maja 2011 r. w murach starej auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zebrali się studenci, profesorowie oraz przedstawiciele praktyki, by wspólnie pomnażać jeden z najcenniejszych zasobów – wiedzę.
Na ogół przyjmuje się, że sprawozdawczość statystyczna nie ma żadnych punktów stycznych z controllingiem. W warunkach typowych rozwiązań organizacyjnych komórki controllingu nie są na ogół angażowane do opracowywania jakichkolwiek sprawozdań statystycznych – obowiązki w tym zakresie nakładane są zwykle na komórki księgowości, kadr, zaopatrzenia itd., nigdy zaś na controlling.
Głównym powodem wdrożenia systemu controllingu w firmie był wskazany przez zarząd brak szczegółowych informacji o stopniu pozyskanych dotacji dla firm zewnętrznych oraz o kosztach opracowania dokumentacji dotacyjnej na potrzeby grupy Talento. Nie posiadano także informacji o kosztach ponoszonych w odniesieniu do pojedynczych pracowników, ich efektywności czy zyskach/stratach uzyskiwanych na projekcie....
Środki trwałe stanowią podstawowy składnik potencjału wytwórczego każdego przedsiębiorstwa i jako takie w zasadniczy sposób decydują o jego możliwościach produkcyjnych, usługowych czy handlowych. Inwestycje w środki trwałe mają za zadanie utrzymanie i rozwijanie zdolności przedsiębiorstwa do prowadzenia założonej działalności gospodarczej.
Informacje generowane przez rachunek kosztów odgrywają istotną rolę w zarządzaniu przedsiębiorstwem ciepłowniczym. Koszty stanowią bowiem kryterium wyboru w rachunkach decyzyjnych i podstawę ustalania wyniku finansowego. Przydatność informacji o kosztach do podejmowania decyzji i kontroli ich realizacji zależy w znacznym stopniu od zakresu i terminów dostarczania tych informacji odbiorcom.
Celem niniejszego badania było sprawdzenie możliwości zastosowania Zrównoważonej Karty Wyników do poprawy wyników ekonomicznych przedsiębiorstwa działającego w sferze usług komunalnych. Po dokonaniu analizy całego procesu tworzenia Karty w firmie stwierdzono dużą przydatność tego narzędzia.
Problem: W naszym przedsiębiorstwie funkcjonuje dość rozbudowana procedura ustalania cen, powiązana z analityką controllingową. Składa się ona z następujących etapów: założeń do kalkulacji, kalkulacji własnej, właściwego procesu ustalania ceny, protokołu zatwierdzania ceny, kalkulacji ceny dla klienta. Taka procedura została wprowadzona jako pewne remedium na zbyt częste próby łatwego ustalania ceny...
Problem: Zastanawiam się, czy VBA posiada polecenia, instrukcje, które pozwalają dokonywać operacji na plikach i katalogach. Przede wszystkim mam na myśli ich kopiowanie, wycinanie, zmianę nazwy, utworzenie od nowa, wykasowanie. Interesuje mnie zwłaszcza ta ostatnia operacja, bo chciałbym się dowiedzieć, czy makra faktycznie mogą być niebezpieczne, czy mogą dokonywać zmian np. w systemie operacyjnym...
„Wiedzieć, czego się chce – to najważniejszy komponent strategii. Ale niemal równie ważne jest, by wiedzieć, czego się nie chce”.
W gospodarce rynkowej, której jedną z cech jest wolna konkurencja, przedsiębiorstwa rywalizują ze sobą w wielu obszarach. Jednym z nich jest polityka cenowa. Ta firma, która sprzedaje taniej produkty o porównywalnej jakości, może liczyć na sukces. Z tego też względu ważne jest poprawne wyznaczanie kosztów i ceny.
Problem: W jaki sposób znaleźć kwoty, które składają się na daną sumę? Przykładowo, w kolumnie A mam listę wpłat (tylko wartości liczbowe). Chciałabym wiedzieć, które z tych wpłat należy zsumować, aby w wyniku otrzymać konkretną sumę, np. 9500 zł? Co w sytuacji, gdy żadna kombinacja nie daje takiej sumy?
Problem: Nasza firma zmieniła w zeszłym roku strategię rynkową. Dotychczas obsługiwaliśmy głównie średnich i małych klientów na naszym rynku, ale postanowiliśmy zawalczyć o tych największych, licząc na większe zamówienia. Z nową strategią wiązał się znaczny wzrost budżetów marketingowych, ale jak na razie mimo kilkunastu miesięcy ciężkiej pracy całej firmy, klienci Ci generują tylko straty, a zamówień...
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.