PKB – bez większych zmian w 2011 r., słabiej w 2012 r.
w Mimo sygnałów spowolnienia widocznych w światowej gospodarce, nasze prognozy wzrostu gospodarczego w Polsce na ten rok nie ulegają większym zmianom. Wzrost PKB pozostanie w najbliższych kwartałach powyżej 4%, wspierany m.in. stabilnym wzrostem konsumpcji prywatnej (dzięki poprawie dochodów gospodarstw domowych). Rozpoczęło się też ożywienie inwestycji (w tym prywatnych), chociaż jest ono słabsze i wolniejsze, niż wcześniej zakładaliśmy.
w W przyszłym roku spodziewamy się spowolnienia tempa wzrostu gospodarki, głównie za sprawą coraz bardziej odczuwalnego pogorszenia koniunktury za granicą, co będzie negatywnie wpływało na saldo handlu zagranicznego. Kończenie inwestycji przed Euro 2012 i wciąż wysoka dynamika dochodów ludności powinny podtrzymać wzrost popytu krajowego.
W czerwcu spadła inflacja
w Według danych GUS inflacja spadła w czerwcu w ujęciu miesięcznym o 0,4%, po raz pierwszy od sierpnia ubiegłego roku. W ujęciu rocznym inflacja wyniosła w czerwcu 4,2%, podczas gdy w maju wskaźnik ten wyniósł 5%.
w Jak podał GUS, największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych miał w czerwcu spadek cen żywności (o 2%); opłat w zakresie łączności (o 1,7%) oraz transportu (0,3%). Wzrosły z kolei ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 0,2%).
w Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, cytowanego w komunikacie resortu gospodarki, w lipcu inflacja obniży się do około 4%. Według niego głównym czynnikiem ograniczenia inflacji w lipcu może być spadek cen żywności. Ceny artykułów żywnościowych w czerwcu malały zdecydowanie szybciej od oczekiwań. Przyczynił się do tego m.in. spadek cen warzyw. W kolejnych miesiącach oczekujemy dalszego spadku cen żywności. Sprzyjają temu korzystne warunki meteorologiczne.
w Również analitycy zgodnie oceniają, że w nadchodzących miesiącach inflacja będzie mniejsza. Główna ekonomistka PKPP Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek ocenia, że na koniec 2011 r. inflacja może wynieść ok. 4%. Dane czerwcowe wyraźnie wskazują na to, że w tym roku Rada Polityki Pieniężnej nie podwyższy już stóp procentowych – podkreśliła Starczewska-Krzysztoszek. Zwróciła też uwagę, że z danych napływających do Lewiatana wynika, iż w przedsiębiorstwach, poza tymi z większościowym udziałem Skarbu Państwa, nie występuje presja na wzrost wynagrodzeń, co jest dodatkowym czynnikiem ograniczenia inflacji.
Kurs walutowy – kontynuacja stopniowego umocnienia
w Zgodnie z naszymi oczekiwaniami ze stycznia, problemy zadłużeniowe państw strefy euro były głównym źródłem niepokoju na rynkach finansowych w pierwszych miesiącach roku, przyczyniając się do osłabienia złotego. Wygląda jednak na to, że czynnik ten będzie ciążył na nastrojach rynkowych dłużej, niż zakładaliśmy, ponieważ na horyzoncie nadal nie widać rozwiązań, które gwarantowałyby rozwiązanie problemów Grecji, w efekcie czego podwyższona awersja do ryzyka będzie się utrzymywać. W konsekwencji, lekko podnosimy nasze prognozy kursowe na najbliższe miesiące.
w Na przyszły rok na rynku walutowym zakładamy realizację scenariusza obserwowanego od kilku kwartałów – stopniowe delikatne umocnienie złotego, ograniczane nierozwiązanymi problemami „pokryzysowymi” w skali globalnej.
Wolniej w przemyśle, przyspieszenie w budownictwie
w Produkcja przemysłowa w maju 2011 r. wzrosła o 7,7% r/r, a po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym o 8,7% r/r wobec 9,1% r/r w kwietniu. W dalszej części roku spodziewamy się spowolnienia tempa wzrostu produkcji przemysłowej ze względu na słabnący popyt zewnętrzny, co jest sugerowane przez silne spadki indeksów PMI.
w PMI dla polskiego przetwórstwa w czerwcu po raz kolejny zaskoczył negatywnie, spadając do 51,2 pkt. Indeks osiągnął najniższą wartość od stycznia 2010 r., a spadek poniżej neutralnego poziomu 50 pkt zanotował subindeks nowych zamówień, w szczególności eksportowych, które spadły najmocniej od czerwca 2009 r. Główną przyczyną spadku był słabnący popyt, co jest prawdopodobnie spowodowane zakłóceniami łańcucha dostaw w związku z trzęsieniem ziemi w Japonii. Dane pokazały też spowolnienie tempa wzrostu produkcji i zatrudnienia (choć utrzymuje się powyżej średniej). Spadły również indeksy cen wyrobów gotowych i kosztów produkcji, choć te także utrzymują się powyżej długoterminowej średniej.
w Wartość produkcji sprzedanej w budownictwie zwiększyła się w maju 2011 r. o 23,9% r/r. Odsezonowana liczba pokazała przyspieszenie do 18,5% r/r, najszybciej od czerwca 2008 r. Za dobrą sytuację w sektorze odpowiadają przede wszystkim inwestycje w infrastrukturę transportową (w sektorze budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej wzrost wyniósł aż 49,9% r/r).
w Sprzedaż detaliczna w maju 2011 r. pokazała wzrost o 13,8% r/r. W ujęciu realnym sprzedaż detaliczna wzrosła o 8,5% Dane potwierdzają utrzymującą się wysoką skłonność do zakupów i optymizm konsumentów, co zostało zasugerowane także przez indeks WOK, publikowany przez Ipsos. Naszym zdaniem, popyt konsumpcyjny będzie jednym z głównych czynników wspierających wzrost PKB w tym roku.
Rozczarowujące dane z rynku pracy
w Płace w sektorze przedsiębiorstw zanotowały w maju 2011 r. spowolnienie do 4,1% wobec 5,9% w kwietniu, podczas gdy rynek spodziewał się 5,5%. W efekcie realna dynamika wynagrodzeń spadła poniżej zera (–0,8% r/r). W kolejnych miesiącach oczekujemy przyspieszenia dynamiki płac wobec wysokiej inflacji i oczekiwań inflacyjnych, zwłaszcza że w niektórych przedsiębiorstwach sektora górniczego już przyznano podwyżki. Efekt podwyżek w górnictwie będzie mocno widoczny zwłaszcza w danych czerwcowych, gdyż na ten miesiąc przypadło także wyrównanie za poprzednie miesiące.
w Dynamika zatrudnienia rozczarowała po raz kolejny, spadając w maju do 3,6% z 3,9% w kwietniu. Dane wskazują na wyhamowanie tempa pozytywnych zmian na rynku pracy. Spodziewamy się, że dynamika wzrostu zatrudnienia może nieznacznie spowolnić w kolejnych miesiącach, ale utrzyma się powyżej 3% r/r.
w Ze względu na spowolnienie zarówno płac, jak i zatrudnienia, fundusz płac urósł w ujęciu realnym tylko o 2,8%. W kolejnych miesiącach oczekujemy przyspieszenia dynamiki funduszu płac, co będzie wspierało nasze oczekiwania na solidny wzrost popytu konsumpcyjnego, który jednak może być ograniczany przez ujemne realne tempo wzrostu świadczeń społecznych.
w Stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyła się w maju do 12,2%. Spadek bezrobocia wynikał z czynników charakterystycznych dla tej pory roku, gdyż bezrobotni znajdowali zatrudnienie przy pracach sezonowych. Dostosowana sezonowo stopa bezrobocia według BAEL utrzymała się w maju na kwietniowym i marcowym poziomie (9,2%). W kolejnych miesiącach oczekujemy stopniowej poprawy na rynku pracy.