Kapituła VI edycji konkursu Dyrektor Finansowy Roku przyznała tytuł Dyrektora Finansowego Roku 2010 w kategorii dużych przedsiębiorstw Sławomirowi Kubickiemu z Grupy Allegro. Dyrektorem Finansowym Roku w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw został Grzegorz Grabowicz z firmy Magellan.
W dniu 25 maja 2011 r., podczas uroczystej gali w warszawskim hotelu Sheraton, odbył się finał VI edycji Konkursu Dyrektor Finansowy Roku. W tegorocznej edycji konkursu organizatorzy zmienili zasady i wprowadzili dwie kategorie: Dyrektor Finansowy Roku Dużych Przedsiębiorstw oraz Dyrektor Finansowy Roku Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Kapituła Konkursu przeanalizowała ponad 60 aplikacji i wyłoniła zwycięzców na podstawie nadesłanych ankiet oraz informacji zebranych o nich samych i o firmach, w których pracują. Głównymi kryteriami oceny były: osiągnięcia zawodowe, kwalifikacje i wykształcenie, wkład w budowę pozycji konkurencyjnej firmy, przebieg kariery zawodowej, umiejętność przezwyciężania kryzysów, solidność zawodowa i etyka, doświadczenie w pozyskiwaniu środków finansowych oraz wyniki ekonomiczne firmy. Udział w konkursie był bezpłatny i nie wiązał się z żadnymi zobowiązaniami ze strony osób zgłaszających swoje osiągnięcia. Nad jego przebiegiem i pracami kapituły nadzór sprawował audytor – Grant Thornton Frąckowiak.
Tytuł Dyrektora Finansowego Roku 2010 w kategorii dużych przedsiębiorstw otrzymał Sławomir Kubicki z Grupy Allegro za aktywny udział w rozwoju i ekspansji firmy przez działania akwizycyjne, integrację podległych spółek, profesjonalizację funkcji finansowej oraz krzewienie wiedzy i tworzenie kultury finansowej w firmie. Tytuł Dyrektora Finansowego Roku w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw otrzymał Grzegorz Grabowicz z firmy Magellan, za skuteczne pozyskiwanie finansowania zewnętrznego w trudnym środowisku biznesowym oraz za wdrożenie projektu finansowania inwestycji w sektorze medycznym – MEDfinance.
– W dzisiejszych czasach rola nowoczesnego CFO wykracza daleko poza typowo rozumianą sferę finansów. CFO to przede wszystkim strategiczny partner biznesowy, uczestniczący w tworzeniu i realizowaniu strategii firmy oraz budowaniu wartości dla akcjonariuszy. Każdy z nagrodzonych i wyróżnionych dyrektorów finansowych wykazał się właśnie takimi działaniami, dużym profesjonalizmem i skutecznością. Wszystkie te osoby zrobiły na mnie bardzo duże wrażenie i gratuluję im sukcesów, jakie niewątpliwie odniosły – powiedziała Ilona Weiss, przewodnicząca Kapituły, CFO Sygnity oraz Prezydent ACCA.
Kapituła konkursu przyznała również trzy wyróżnienia. Wyróżnienie w kategorii dużych przedsiębiorstw otrzymali: Jonathan Eastick z Netii za istotny wpływ na kształtowanie strategicznej pozycji konkurencyjnej spółki, pozyskanie znacznego finansowania zewnętrznego oraz duży wkład w budowanie wartości spółki dla akcjonariuszy i inwestorów giełdowych oraz Daniel Rymarz z Mazowieckiej Spółki Gazownictwa, za szczególny wkład we wdrażanie zasad działania firmy zmierzających do budowania jej wartości. Wyróżnienie w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw otrzymał Robert Rakoczy z Górniczych Zakładów Dolomitowych za wkład w transformację działalności spółki oraz skuteczne i konsekwentne zwiększanie jej wartości.
– Kryzys finansowy istotnie wpłynął nie tylko na same działania dyrektorów finansowych polskich przedsiębiorstw, ale także na ich postrzeganie przez innych menedżerów w organizacji oraz cały rynek – podsumował Krzysztof Chechłacz, Prezes Zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes – organizator konkursu.
Uczestnicy gali wznieśli toast za sukcesy finansistów koktajlem dyrektorów finansowych, przygotowanym na bazie whisky Chivas Regal.
Wyboru laureatów i wyróżnionych VI edycji konkursu dokonała kapituła niezależnych ekspertów – osób zaufania publicznego oraz aktywnych zawodowo finansistów:
w Ilona Weiss, Wiceprezes Zarządu, CFO Sygnity, Prezydent ACCA Polska, przewodnicząca kapituły,
w Jan Letkiewicz, Partner Zarządzający, Grant Thornton Frąckowiak, audytor konkursu,
w Waldemar Frąckowiak, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu,
w Tadeusz Kozaczyński, laureat konkursu „Dyrektor Finansowy Roku 2008”, Wiceprezes Zarządu, Trakcja Polska,
w Janusz Jankowiak, Główny Ekonomista, Polska Rada Biznesu,
w Monika Nachyła, Partner, Enterprise Investors,
w Robert T. Nowakowski, Partner, SpencerStuart,
w Piotr Płoszajski, profesor, Kierownik Katedry Teorii Zarządzania w Szkole Głównej Handlowej,
w Jacek Pochłopień, Zastępca Redaktora Naczelnego, Forbes,
w Wiesław Rozłucki, współzałożyciel i wieloletni prezes GPW w Warszawie, obecnie doradca banku inwestycyjnego Rothschild Polska,
w Tomasz Starus, Dyrektor Biura Oceny Ryzyka, Towarzystwo Ubezpieczeń Euler Hermes,
w Beata Stelmach, w trakcie prac kapituły – Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Wiceprezes Zarządu, MCI Management (obecnie Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych).
W dotychczasowych edycjach tytuł Dyrektor Finansowy Roku otrzymali: Adam Pieniecki z York International, Karen Burgess z TVN, Krzysztof Zoła ze Złomrex, Tadeusz Kozaczyński z Trakcja Polska oraz Mariusz Machajewski z Grupy Lotos.
Galę Konkursu Dyrektor Finansowy Roku poprzedził Kongres Dyrektorów Finansowych pt. „Mapa wyzwań dla CFO w nowej dekadzie”. Od trzech lat dyrektorzy finansowi i eksperci od finansów przedsiębiorstw spotykają się na branżowym wydarzeniu roku. W tym roku – na prośbę środowiska finansistów zostały zorganizowane także regionalne konferencje (w Poznaniu – 9 maja, w Sopocie 16 maja oraz 19 maja w Krakowie), w których udział wzięło łącznie ponad 400 ekspertów i specjalistów od finansów przedsiębiorstw.
Udział w III Kongresie Dyrektorów Finansowych wzięło blisko 300 finansistów, przedstawicieli kadry zarządzającej, ekonomistów, analityków oraz dziennikarzy.
Kongres Dyrektorów Finansowych jest przedsięwzięciem niekomercyjnym, którego głównym celem jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń i dyskusji merytorycznej dla osób profesjonalnie zajmujących się finansami przedsiębiorstw. Poglądy na temat zmieniającej się rzeczywistości, w jakiej przyszło funkcjonować finansistom, podczas tegorocznego kongresu, zaprezentowali m.in. prof. Waldemar Frąckowiak z Grant Thornton Frąckowiak, Agnieszka Wasilewska-Semail z PKO Banku Polskiego, Marek Rudziński z Sage, Konrad Michael z IBM oraz Jerome Lafuite z Michael Page.
Specjalne przesłanie do uczestników III Kongresu Dyrektorów Finansowych przygotował Janusz Lewandowski, Komisarz Unii Europejskiej ds. Budżetu.
Kongres i Galę Dyrektorów Finansowych zorganizowali: ACCA, Euler Hermes oraz Forbes. Partnerami wspierającymi organizację Kongresu i Gali są: PKO Bank Polski i SAGE – partnerzy strategiczni oraz Alma Consulting, BPP Professional Education, Chivas, Econocom, Grant Thornton Frąckowiak, GPSLOG, House of Tudor; IBM, Krajowy Rejestr Długów, Michael Page International, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Volvo.
Patronat medialny nad Kongresem i Konkursem objęli: biznes2biznes.com; Controlling i Rachunkowość Zarządcza, Dziennik Gazeta Prawna, Gazeta MSP, Inforlex.pl; INFORmator Prawno-Podatkowy, IPP24.pl; KarierawFinansach.pl; Newsweek, Nowy Przemysł, Onet.pl, Radio PiN, Strategie, TVN CNBC oraz wnp.pl. Transmisję internetową zrealizowała firma TVIP: www.dyrektorfinansowyroku.tvip.pl.
Więcej informacji o konkursie Dyrektor Finansowy Roku i III Kongresie Dyrektorów Finansowych: www.dyrektorfinansowyroku.pl.