Praktyka controllingu od wielu lat rozwija koncepcje i modele alokacji kosztów. Rozliczenie kosztów za pomocą kluczy podziałowych najczęściej służy dostarczeniu informacji wymaganych do oceny rentowności kanałów dystrybucji, klientów, produktów lub usług. Warto spojrzeć na podzielniki, które najczęściej są wykorzystywane w modelach budowanych przez firmy. Naturalnie nie ma możliwości, żeby wyczerpać wszystkie warianty. Można natomiast spróbować dokonać pewnej generalizacji praktyk controllingu w zakresie alokacji kosztów oraz spróbować poddać analizie zalety i wady poszczególnych rozwiązań. Jakie są najlepsze praktyki rozliczania kosztów w systemie controllingu? Jak pogodzić obowiązki księgowości, którymi jest spełnienie wymogów związanych ze sprawozdawczością obligatoryjną i podatkową z potrzebami rachunkowości zarządczej? Co w sytuacji, gdy rozliczenie kosztów na usługi, projekty lub klientów wymaga aplikacji złożonych i wieloetapowych reguł biznesowych, dla których system finansowo-księgowy nie jest optymalnym środowiskiem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z alokacją kosztów, która jakkolwiek by było będzie jednym z najlepiej sprawdzających się narzędzi controllingu, znajdą Państwo w artykule Mariusza Sumińskiego pt.: „Klucze alokacji – krótki przegląd najczęstszych metod podziału kosztów na potrzeby zarządcze”.
Ponadto w numerze: wielosegmentowy rachunek kosztów zmiennych, analiza rentowności etap po etapie, podatki w transakcjach zagranicznych i komentarz do problemów związanych z reprezentacją spółki z o.o. Zapraszam do lektury!
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFPracownicy od ponad roku znajdują się pod olbrzymią presją skierowaną na wspieranie swoich przedsiębiorstw w przetrwaniu kryzysu. Nowych sojuszników znajdują w technologiach sztucznej inteligencji, które pomagają im lepiej zarządzać firmowymi finansami.
Minister Finansów wydał korzystną dla podatników CIT i PIT interpretację ogólną dotyczącą spełnienia warunku dotyczącego nabycia większościowego pakietu udziałów (akcji) w ramach wymiany udziałów. MF potwierdził, że transakcja nabycia większościowego pakietu udziałów lub akcji jest neutralna podatkowo także wtedy, gdy nabycie udziałów następuje w drodze odrębnych transakcji, pod warunkiem jednak, że...
Strona umowy będzie mogła zażądać jej unieważnienia w przypadku, gdy zawarła umowę na niekorzystnych warunkach ze względu na „brak dostatecznego rozeznania”. To nowa przesłanka, której zaistnienie pozwala ocenić sytuację, jako stanowiącą wyzysk w rozumieniu prawa. Takie rozwiązanie zawiera projekt zmiany Kodeksu cywilnego przyjęty przez rząd.
Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie kolejnych ulg dla przedsiębiorców. Wprowadzona ma zostać ulga IPO, estoński CIT 2.0., ulga na konsolidację i ułatwienia w tworzeniu i funkcjonowaniu podatkowych grup kapitałowych (dalej PGK). Przedstawiamy podstawowe założenia tego pakietu ulg, które zostały właśnie skierowane przez Ministerstwo Finansów do konsultacji.
Jeśli osoba fizyczna nie wprowadziła wynajmowanego przez nią składnika majątkowego do majątku firmowego, to przychody z najmu nie są przychodami z działalności gospodarczej, niezależnie od rozmiarów najmu. Takie stanowisko zajął NSA w uchwale z 24 maja 2021 r., sygn. akt II FPS 1/21.
Jakie KPI dobrać do badania efektywności kanałów digitalowych? Jakie narzędzia wykorzystać do tej analizy? Na czym polega atrybucja konwersji?
Zarządzanie ryzykiem powinno być praktyczną aktywnością controllingową, rzeczywiście połączoną z wynikami działalności operacyjnej przedsiębiorstwa, jego finansami i podejmowaniem decyzji. Podejmowaniem decyzji należy sterować, a szczególnie ich podejmowaniem w warunkach ryzyka, stąd wzrasta istotność controllingu ryzyka oraz jego instrumentów.
Budżetowanie to jedno z ciekawszych zadań, które co roku są stawiane przed osobami zatrudnionymi w działach finansowych. Ale czy na pewno dział finansowy ma pełną wiedzę o tym, co powinno znaleźć się w budżecie? Czy ma pełną wiedzę o firmie, zachodzących procesach, ewentualnych zagrożeniach i zmianach w prawie? Pewnie nie, a to oznacza, że działa w niepewnym środowisku.
Funkcjonowanie przedsiębiorstw na konkurencyjnym rynku to konieczność ciągłej rywalizacji w kontekście prowadzenia racjonalnej polityki finansowej. Wymaga to od potencjalnych zarządzających nie tylko ogólnej wiedzy ekonomicznej z zakresu analizy rynku, ale także opanowania narzędzi umożliwiających efektywne identyfikowanie podstawowych kategorii ekonomicznych, wpływających na kształtowanie korzyści...
Kluczowym elementem oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstwa jest analiza jego rentowności. Jej celem jest określenie zdolności do generowania zysku oraz wartości firmy w ujęciu bezwzględnym oraz względnym, w odniesieniu do poszczególnych pozycji bilansu i rachunku zysków i strat. Ocenę względną umożliwia zastosowanie wskaźników rentowności.
Powiedzieć, że pandemia zmieniła zwyczaje zakupowe konsumentów na całym świecie, to jak nie powiedzieć nic. Boom na e-handel trwa od kilku lat, zaś ostatni rok spowodował jego gwałtowny wzrost. Na większe zapotrzebowanie na zakupy online wpłynęło kilka czynników: bezpieczeństwo sanitarne, lockdown (niemożność zrobienia zakupów w sklepach stacjonarnych oraz chęć zabicia czasu w związku z zamknięciem...
Alokacja kosztów często jest wykorzystywana jako narzędzie rachunkowości zarządczej. Rozliczenie kosztów za pomocą kluczy podziałowych najczęściej służy dostarczeniu informacji wymaganych do oceny rentowności kanałów dystrybucji, klientów, produktów lub usług. W tym artykule dokonamy syntetycznego przeglądu typowych kluczy alokacji.
Zapasy stanowią bardzo istotną część rzeczowych aktywów obrotowych – w szczególności w firmach produkcyjno-handlowych, w których zapasy to jedno z najważniejszych pozycji bilansowych spółki. Zapasy obejmują między innymi materiały, półprodukty, produkty gotowe, towary oraz zaliczki na dostawy przeznaczone do zbycia lub zużycia w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego albo w ciągu normalnego cyklu operacyjnego,...
Wierzytelności, podobnie jak każde inne prawo majątkowe, posiadają swoją wartość i mogą stanowić przedmiot obrotu, czyli sprzedaży i kupna. Obrót wierzytelnościami charakteryzuje się przede wszystkim tym, że dotychczasowy wierzyciel, inaczej zwany cedentem, przenosi przysługującą mu wierzytelność na drugą osobę (cesjonariusza). Jakie są najważniejsze obowiązki podatkowe związane z nabyciem wierzytelności...
Poprawna ewidencja, amortyzacja środków trwałych wiele razy budzi wątpliwości. Dlatego temat jest też często przedmiotem interpretacji podatkowych.
Myśląc o podatkowych aspektach transakcji zagranicznych w pierwszej kolejności nasuwa nam się podatek VAT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, import towarów, export towarów, jak również import usług. Z transakcjami zagranicznymi wiąże się również podatek u źródła, który może wystąpić przy transakcjach związanych z importem usług.
Rachunek kosztów zmiennych ma zastosowanie przy podejmowaniu krótkookresowych decyzji zarządczych odnośnie do wielkości produkcji czy świadczenia usług. W rachunku koszów zmiennych określana jest marża na pokrycie kosztów stałych (contribution margin).
Hoshin Kanri stanowi koncepcję zarządzania strategicznego, obejmującą cztery główne zadania: koncentrację uwagi na przyjętej polityce przedsiębiorstwa poprzez coroczne określanie strategicznych priorytetów, dopasowanie strategicznych priorytetów do lokalnych planów i programów, integrowanie strategicznych priorytetów z bieżącym zarządzaniem oraz kontrolowanie rozwoju strategicznych priorytetów1. Metoda...
Czy nam się to podoba, czy nie, dla wielu z nas rzeczywistość biznesowa wywróciła się do góry nogami. Lockdown, obostrzenia i inne pomysły na opanowanie pandemii spowodowały, że utrzymanie firmy na powierzchni stało się nie lada wyzwaniem. Czy w tej sytuacji można w ogóle mówić o budowaniu przewagi konkurencyjnej? Jak się okazuje – jak najbardziej. Oto kilka przykładów, w jaki sposób wykorzystać kryzys...
O kredycie handlowym zwykło się mawiać w akademickich kuluarach, oczywiście upraszczając temat, że to najtańsza pożyczka, jaką można dostać przy wymianie handlowej. W biznesie głosy są jednak podzielone. Fanów nie brakuje – w końcu dla jednych przegapienie takiej okazji to biznesowy błąd. Inni krytykują – bo przecież to jednocześnie forma zamrożenia czyichś środków, a zatem ktoś przez pewien czas nie...
Analizując dane sprzedażowe może okazać się, że staniemy przed koniecznością wyliczenia różnego rodzaju wskaźników czy parametrów (np. premię dla pracowników uzależnioną od różnego rodzaju kryteriów). Na szczęście do wielu takich obliczeń nie potrzebujemy żadnych skomplikowanych funkcji Excela, wystarczą nam do tego stosunkowo proste formuły.
Biura prowadzące księgi rachunkowe, doradcy podatkowi, adwokaci i radcowie prawni już od kilku lat objęci są obowiązkiem stosowania przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. 30 marca 2021 r. uchwalono zmianę tej ustawy (Dz.U. z 2021 r. poz. 815), która wprowadza bardzo istotne zmiany.
Co różni reklamacje B2C od B2B? O czym pamiętać przy sprzedaży B2B? Jakie są zalety wyłączenia rękojmi za wady w regulaminie sklepu lub poprzez umowę? Na powyższe pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Jeśli słyszymy o reprezentacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki z o.o.), to od razu pierwszą myślą, jaka przychodzi nam do głowy, jest zarząd spółki. I słusznie. Spółka z o.o. jako osoba prawna działa przez swoje organy, a organem, który prowadzi sprawy spółki i reprezentuje ją na zewnątrz, jest zarząd.
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.