Myśląc o podatkowych aspektach transakcji zagranicznych w pierwszej kolejności nasuwa nam się podatek VAT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, import towarów, export towarów, jak również import usług. Z transakcjami zagranicznymi wiąże się również podatek u źródła, który może wystąpić przy transakcjach związanych z importem usług.
Podatnik, zanim zacznie dokonywać transakcji z unijnymi kontrahentami, musi zarejestrować się do celów VAT-UE. Obowiązek rejestracji dotyczy zarówno podatników VAT czynnych, jak i zwolnionych.
Obowiązek rejestracji VAT-UE
Czynny podatnik VAT powinien zarejestrować się jako podatnik VAT-UE jeszcze przed dokonaniem nabycia towarów lub usług, dla których Polska jest miejscem świadczenia usługi oraz przed rozpoczęciem dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem świadczenia jest inny kraj UE.
Podatnik VAT zwolniony powinien zarejestrować się jako podatnik VAT-UE, gdy:
- nabywa usługi od kontrahenta z Unii Europejskiej, dla których miejscem świadczenia jest kraj nabywcy (Polska). Musi on w takim przypadku zarejestrować się na potrzeby VAT-UE oraz rozliczyć VAT z danej transakcji,
- świadczy usługi na rzecz kontrahenta z Unii Europejskiej, dla których miejscem rozliczenia jest kraj nabywcy tej usługi, czyli inny niż Polska kraj unijny.
Do rejestracji lub aktualizacji zgłoszenia służy formularz VAT-R, od momentu rejestracji dla potrzeb rozliczania transakcji wewnątrzwspólnotowych występuje obowiązek posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej, poprzedzonym kodem PL.
Przy transakcjach zagranicznych weryfikuje się status zagranicznego kontrahenta. Jeśli nie jest podatnikiem VAT-UE, to usługi będą opodatkowane w Polsce (a nie w kraju UE, jak w przypadku świadczenia usług dla podatników). Do weryfikacji służy system VIES.
Pozostałe 80% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.