W ostatnich wydaniach dużo uwagi poświęcono kwestii prezentowania informacji w sprawozdaniach finansowych. Obraz wynikający ze sprawozdania finansowego jest rzetelny i wiarygodny tylko wtedy, gdy dane w nim zamieszczane są zgodne ze stanem faktycznym aktywów i pasywów ustalonym drogą inwentaryzacji. Dlatego w bieżącym numerze pochylamy się nad zagadnieniem konieczności przeprowadzenia inwentaryzacji, która wynika bezpośrednio z ustawy o rachunkowości, a która w dobie pandemii COVID-19 rodzi liczne problemy dla wielu firm, a także dla audytorów. W jakich sytuacjach można odstąpić od przeprowadzenia spisu z natury? Jak prezentować wyniki inwentaryzacji przeprowadzonej drogą weryfikacji, gdy nie ma możliwości przeprowadzenia spisu z natury? Co, gdy biegły rewident z różnych przyczyn nie może być obecny podczas spisu z natury? Specjalnie dla naszych Czytelników, w wydaniu prezentujemy odpowiedzi na te i wiele innych pytań. O czym jeszcze w numerze? O tym, jakich zmian prawnych należy się spodziewać w najbliższym czasie, jak wyliczyć istotność w sprawozdaniu finansowym oraz o tym, jakie są najważniejsze rekomendacje Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie sporządzenia sprawozdania finansowego za 2020 r. Zapraszam do lektury!
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF Kup wydanie drukowaneFirmy prowadzące księgi rachunkowe zgodnie z MSR/MSSF muszą wraz z nowym rokiem obrotowym, zaczynającym się 1 stycznia 2021 r., stosować zatwierdzone przez Komisję UE zmiany w pięciu międzynarodowych standardach rachunkowości. Zmiany są związane z uwzględnieniem w standardach reformy wskaźnika referencyjnego stopy procentowej.
Projekt rozszerza listę podmiotów zaliczanych do tzw. jednostek obowiązanych, czyli podmiotów, które powinny stosować przepisy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Projekt zakłada też doprecyzowanie desfinicji beneficjenta rzeczywistego i wprowadzenie obowiązku rejestracji podmiotów zajmujących się obrotem kryptowalutami.
5 stycznia 2021 r., ale z mocą od 1 stycznia 2021 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.
Czym jest wskaźnik CAC, czyli koszt pozyskania klienta? Jak obliczać CAC? Z jakim innym wskaźnikiem jest on bezpośrednio powiązany? Na te pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.
Związane z pandemią ograniczenia sprawiły, że dla wielu jednostek realizacja obowiązków niezbędnych do prawidłowego sporządzenia sprawozdania finansowego musi skutecznie odbywać się w nowych, dotychczas nieznanych warunkach. W dobie pandemii COVID-19 rodzi to liczne problemy dla wielu firm, a także dla audytorów. Dotyczy to między innymi inwentaryzacji, której konieczność przeprowadzenia wynika bezpośrednio...
W poniższym artykule przedstawione zostanie praktyczne podejście do wyliczenia istotności, której odpowiednia kalkulacja jest kluczowa przy badaniu sprawozdań finansowych. Ponadto przedstawimy dwie przykładowe procedury, które zwykle generują najbardziej istotne błędy – bowiem mają one bezpośredni wpływ na zmianę wyniku finansowego.
Trwająca wciąż pandemia COVID-19 bezsprzecznie wywiera znaczący wpływ na wszystkie dziedziny życia społecznego i gospodarczego. Mając świadomość wyjątkowości sytuacji i złożoności warunków, w jakich będą sporządzane sprawozdania finansowe niektórych jednostek za rok obrotowy 2020, Komitet Standardów Rachunkowości opracował rekomendacje, które okażą się pomocne przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych i...
Rok 2020 przeszedł już do historii. Dla jednych spółek to był rok rozkwitu. Inne zanotowały gigantyczny spadek przychodów, do którego przyczyniła się pandemia. Jednak bez względu na zanotowane zyski czy ich brak, spółki z o.o., w których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym 31 grudnia 2020 r. zamknęły księgi rachunkowe, co nieubłaganie wiąże się z kolejnymi obowiązkami spółki. Spółka ma bowiem...
Dla firm funkcjonujących w zmiennym otoczeniu zasadnicze znaczenie odgrywa budowa i implementacja strategii zapewniającej przewagę konkurencyjną. Sytuacja taka rodzi konieczność ciągłego rozwoju dotychczasowych narzędzi i technik zarządzania, tak aby kompleksowo sterować efektywnością podmiotu, właściwie diagnozować bieżące i przyszłe uwarunkowania oraz elastycznie reagować na zmiany otoczenia.
Jednym z istotniejszych elementów mających wpływ na efektywność zarządzania kapitałem obrotowym firmy, jak i samą płynnością, jest termin płatności. Dlatego uzgadniając zasady współpracy handlowej z kontrahentami, warto nie tylko negocjować sam termin, ale również szczegółowe zasady regulowania płatności przez strony kontraktu.
Zawieszenie działalności gospodarczej oznacza przerwę w działalności prowadzonej przez przedsiębiorcę. Może nastąpić z jakiegokolwiek powodu i w każdej chwili. Należy jednak upewnić się, czy jako przedsiębiorca możemy wnioskować o zawieszenie działalności, jakie warunki muszą zostać spełnione oraz jakie są konsekwencje takiej decyzji.
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.