W poniższym artykule przedstawione zostanie praktyczne podejście do wyliczenia istotności, której odpowiednia kalkulacja jest kluczowa przy badaniu sprawozdań finansowych. Ponadto przedstawimy dwie przykładowe procedury, które zwykle generują najbardziej istotne błędy – bowiem mają one bezpośredni wpływ na zmianę wyniku finansowego.
Przykładowe procedury na podstawie Spółki Alfa Sp. z o.o.
Spółka Alfa Sp. z o.o. należy do grupy kapitałowej jednej ze spółek, które notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych. Spółka zajmuje się pośrednictwem w sprzedaży czasu reklamowego w programach radiofonicznych. Ponadto spółka rozpoczęła działalność polegającą na pośrednictwie w agencyjnej i bezpośredniej sprzedaży reklam dla jednej z sieci kinowych.
Wyliczenie istotności
Spółka znajduje się w tak zwanym industry „Standalone audit of a component of a group that focusses on a particular activity”, czyli badanie części grupy koncentruje się na konkretnym działaniu. W tym przypadku zalecaną podstawą do wyliczenia istotności będą przychody. Uzasadnieniem tego wyboru jest fakt, iż dana jednostka została nabyta przez grupę kapitałową w celu skoncentrowania się wyłącznie na konkretnej działalności, takiej jak sprzedaż lub wyłącznie jako centrum kosztów. Jeśli zatem jednostka jest skoncentrowana tylko na sprzedaży lub kosztach, wówczas odpowiednim punktem odniesienia są odpowiednio łączne przychody lub koszty.
Innymi miarami, które mogłyby być zastosowane w powyższym przypadku, są aktywa razem oraz aktywa netto, natomiast jak zobaczymy poniżej, najbardziej odpowiednim benchmarkiem do wyliczenia istotności będą właśnie przychody całkowite.
Do wyliczenia istotności potrzebujemy następujących danych:
Rok 2019
→ całkowite przychody – 108 706 tys. PLN
→ aktywa razem – 30 483 tys. PLN
→ aktywa netto – 7 143 tys. PLN
Rok 2018
→ całkowite przychody – 107 961 tys. PLN
→ aktywa razem – 31 696 tys. PLN
→ aktywa netto – 3 932 tys. PLN
Rok 2017
→ całkowite przychody – 108 214 tys. PLN
→ aktywa razem – 41 198 tys. PLN
→ aktywa netto – 55 tys. PLN
Średnia z 3 ostatnich lat
→ całkowite przychody – 108 293 tys. PLN (odchylenie standardowe: 309 tys. PLN, tj. 0%)
→ aktywa razem – 34 459 tys. PLN (odchylenie standardowe: 4 791 tys. PLN, tj. 16%)
→ aktywa netto – 3 710 tys. PLN (odchylenie standardowe: 2 898 tys. PLN, tj. 41%)
Pozostałe 81% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.