Polski Ład to temat wszechobecny i szeroko dyskutowany przez wiele grup społecznych. Proponowane zmiany to jedne z największych zmian podatkowych na przestrzeni ostatnich lat. Zdaniem ministerstwa proponowane w Polskim Ładzie rozwiązania polepszą jakość życia Polaków. Wstępna analiza przepisów może jednak dawać zupełnie inne odczucia. Nowelizacja wprowadza co prawda szereg rozwiązań dla firm, które teoretycznie mają zachęcić zagranicznych inwestorów do prowadzenia biznesu w Polsce, niemniej w kontrze do tych regulacji stoi równie szeroka gama przepisów nakładających na przedsiębiorców dodatkowe obowiązki. Wszyscy mamy świadomość, że opisywane zmiany i wynikające z nich obowiązki to dopiero projekt przepisów, prace legislacyjne wciąż trwają.
Niemniej jednak już teraz możemy zastanowić się czy jesteśmy gotowi na tę rewolucję, w jaki sposób poszczególne zmiany wpłyną na naszą indywidualną działalność i czy zasadnym nie będzie wprowadzenie w przedsiębiorstwie odpowiednich norm w zakresie stosowania nowych przepisów. O tym wszystkim przeczytają Państwo w artykule Anny Kubicz.
Ponadto w numerze: zaliczki na poczet dostaw i usług w księgach rachunkowych, finanse behawioralne i umowy inwestycyjne w praktyce.
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup wydanie drukowane Kup PDF12 sierpnia 2021 r. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w sprawie dwóch zagadnień dotyczących kas wirtualnych. Interpretacja przepisów dokonana w objaśnieniach jest wiążąca dla administracji skarbowej.
26 lipca 2021 r. został opublikowany projekt Ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (tzw. Polski Ład). Proponowane zmiany to jedne z największych zmian podatkowych na przestrzeni ostatnich lat. Projekt ustawy to ponad 200 stron zmian, do których dodatkowo dochodzi ponad 200 stron uzasadnienia.
24 sierpnia 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. Najważniejsze zmiany dotyczą ułatwień dotyczących podpisywania sprawozdań finansowych, wprowadzenia obowiązku sporządzania przez emitentów sprawozdań finansowych w jednym formacie elektronicznym (XHTML) oraz przeprowadzania kontroli w firmach audytorskich.
Objaśnienia MF do pakietu e-commerce zawierają 66 przykładów pokazujących jak działa pakiet. Odnoszą się także szerzej do kwestii fakturowania i obowiązków ewidencyjnych. Objaśnienia podatkowe mają moc wiążącą dla administracji skarbowej.
Planowanie to ciąg zdarzeń mających swoje konsekwencje w zapasach i obsłudze klienta. Przepływ informacji, poukładane procesy w organizacji definiują jakość ostatecznej obsługi klienta i wielkości zamrożonego kapitału. Odpowiednie zrozumienie ograniczeń, jak i możliwości pozwala na wykorzystanie szans i kontrolę zagrożeń.
Coraz więcej firm poszukując poprawy wyników, aktywnie zarządza OPEX. Kompetencje w zakresie kontroli i zarządzania są przekazywane do działu controllingu, który współpracując z działami bezpośrednio generującymi te koszty, bliżej przygląda się zasadności ich ponoszenia i możliwości ograniczania, jeśli nie wpłynie to na zdolność do generowania przychodów. Na pewno wprowadzenie takich zmian z początku...
Faktury zaliczkowe to bardzo częsta praktyka w obrocie gospodarczym. Wystawiane są z myślą o rozliczeniu otrzymanych zaliczek do określonej dostawy końcowej, która ma nastąpić w przyszłości. Zazwyczaj faktury zaliczkowe używane są przy transakcjach o dużej wartości, w celu pozyskania części środków, które pomogą sfinansować ostateczną transakcję. Stosownie do ustawy o VAT zaliczka w obrocie krajowym...
Polskie prawo bilansowe opiera się na ustawie z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217, dalej uor). W myśl art. 1 uor ustawa określa zasady rachunkowości oraz zasady wykonywania działalności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Jak wykorzystać relacje z klientem do planowania rozwoju i strategii sprzedażowej firmy? W czym pomaga mapowanie doświadczeń klienta? W jaki sposób sztuczna inteligencja może wesprzeć kontakt z klientem?
Zastosowanie zaimplementowanej w przedsiębiorstwie strategii wiąże się z pomiarem generowanych wyników. Pomiar ten umożliwia przełożenie strategii na cele i wskaźniki ich wykonania. Istnieje wiele różnych metod pomiaru firmowych dokonań. Wśród innowacyjnych rozwiązań w tym obszarze wymienia się modele angloamerykańskie, takie jak: model referencyjny, model oparty na „produkcji klasy światowej” oraz...
Prowadzenie działalności gospodarczej obarczone jest zawsze pewnym ryzykiem niepowodzenia. Z różnych względów przedsiębiorcy popadają w tarapaty finansowe, zaprzestają regulować swoje zobowiązania i stają się dłużnikami. Narażają się w ten sposób na postępowania sądowe o zapłatę przeciwko nim. Jednocześnie mogą też znaleźć się w sytuacji, w której zobligowani będą złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości....
Finanse behawioralne są jednym z najszybciej rozwijających się nurtów współczesnej ekonomii i finansów. Stanowią część dziedziny zwanej ekonomią behawioralną, która łączy w sobie wiedzę zarówno z ekonomii, jak i z psychologii. Dowiedz się, czym są finanse behawioralne oraz jakie są odstępstwa od racjonalności decyzji inwestorów.
Magicznym biletem do tego, aby pomysł stał się działającym rozwiązaniem, są pieniądze. Natomiast sposobem na przekazanie start-upowi takiej przepustki jest zwykle umowa inwestycyjna. Czy łatwo jest zaprojektować, przygotować i wynegocjować dobrą umowę inwestycyjną? W jaki sposób na konstrukcję umowy mają wpływ dobra wola stron, wiedza o klauzulach umownych, a w jakim doświadczenie w zakresie mechanizmów...
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.