Polskie prawo bilansowe opiera się na ustawie z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217, dalej uor). W myśl art. 1 uor ustawa określa zasady rachunkowości oraz zasady wykonywania działalności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
W czasach dużej globalizacji, gdzie możemy zaobserwować coraz większe wychodzenie polskich marek na rynek zagraniczny, jak i napływ międzynarodowych firm do kraju, przedsiębiorcy częściej myślą o uniwersalnych, międzynarodowych rozwiązaniach w kwestiach regulacji prawnych. Międzynarodowe prawo bilansowe regulowane jest przez Międzynarodowe Standardy Rachunkowości.
Obowiązek i prawo stosowania MSR
Polskie prawo zobowiązuje jednostki do stosowania zasad (polityki) rachunkowości, opartej o polskie przepisy prawa bilansowego. Ponadto, zgodnie z art. 10 ust. 3 uor w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą stosować krajowe standardy rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości. W przypadku braku odpowiedniego standardu krajowego, jednostki, inne niż wymienione w art. 2 ust. 3, mogą stosować MSR.
W ustawie o rachunkowości określone zostały także jednostki zobligowane do stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, gdzie zgodnie z art. 55 ust. 5 skonsolidowane sprawozdania finansowe przygotowują zgodnie z MSR:
→ emitenci papierów wartościowych, o których mowa w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 lipca 2002 r. w sprawie stosowania międzynarodowych standardów rachunkowości (Dz. Urz. WE L 243 z 11.09.2002, str. 1; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 29, str. 609, z późn. zm.) oraz
→ banki.
Dodatkowo, zgodnie z ustawą, organ zarządzający jednostką dominującą może podjąć decyzję o sporządzeniu skonsolidowanych sprawozdań finansowych, zgodnie z MSR, w przypadku:
→ emitentów papierów wartościowych zamierzających ubiegać się lub ubiegających się o ich dopuszczenie do obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, mogą być sporządzane zgodnie z MSR;
→ jednostek dominujących niższego szczebla, wchodzących w skład grupy kapitałowej, w której jednostka dominująca wyższego szczebla sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR, mogą być sporządzane zgodnie z MSR.
Dobrowolność przy sporządzaniu sprawozdań jednostkowych mają również jednostki, które zgodnie z art. 45 uor są:
→ emitentami papierów wartościowych dopuszczonych, emitentami zamierzającymi ubiegać się lub ubiegającymi się o ich dopuszczenie do obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
→ jednostkami wchodzącymi w skład grupy kapitałowej, w której jednostka dominująca sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe, zgodnie z MSR,
→ oddziały jednostki zagranicznej mogą być sporządzane zgodnie z MSR, jeśli jednostka ta sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR.
Pozostałe 55% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.