Recesja wywołana przez COVID-19 to bez wątpienia kryzys popytu – nie kosztów. Skupienie się wyłącznie na ich ograniczaniu w dłuższym horyzoncie może być niewystarczające. Spadki sprzedaży należy dodatkowo zwalczać działaniami po stronie przychodowej. W centrum zainteresowania powinien zatem znaleźć się także pricing. Jak podejść do ustalania cen w obliczu pandemii? Na to pytanie z pewnością nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo epidemia dotknęła każdą firmę w inny sposób. Istnieje jednak zestaw uniwersalnych działań, które powinno się wziąć pod uwagę wyznaczając ceny, rabatując czy monetyzując usługi o dodatkowej wartości dla klientów. Wszystko po to, aby nie tylko dostosować politykę cenową do obecnej rzeczywistości, ale też upewnić się, że jest ona wystarczająco elastyczna i przygotowana na konieczność dalszych dostosowań w przyszłości. W numerze polecam Państwa uwadze artykuł: „Ustalanie cen w czasach pandemii”, w którym znajdą Państwo wytyczne odnośnie kształtowania polityki cenowej w obliczu pandemii.
Ponadto w numerze: excelowy model controllingu wartości przedsiębiorstwa z perspektywy właścicieli, MSR 19 w ujęciu księgowym oraz przegląd możliwości w zakresie optymalizacji obiegu dokumentów w firmie. Zapraszam do lektury!
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup wydanie drukowane Kup PDFPolska Izba Biegłych Rewidentów poinformowała, że w związku ze zgłaszanymi przez biegłych rewidentów i ich klientów licznymi wątpliwościami dotyczącymi zamknięcia ksiąg rachunkowych przed zakończeniem deklarowanego roku obrotowego, a także zasadności założenia kontynuowania działalności przez jednostki przejmowane w przypadku łączenia i przejmowania jednostek, KRBR wystosowała pismo do MF z pytaniami...
W pierwszej części artykułu, opublikowanej w numerze 09/2020, pokazane zostało, że sama wycena wartości przedsiębiorstwa jest ważna, ale nie pozwala na ocenę poszczególnych obszarów i osób za nie odpowiedzialnych. Jak więc rozliczać i motywować z poziomu właściciela?
Zawodowy osąd obejmuje między innymi praktyczne wykorzystanie odpowiedniego szkolenia, umiejętności, zdobytej wiedzy zawodowej oraz doświadczenia, odpowiednio do zaistniałych okoliczności i faktów, w tym jego rodzaju oraz obszaru określonych czynności zawodowych i związanych z nimi powiązań i korzyści. Z kolei profesjonalny sceptycyzm konieczny jest do krytycznej oceny uzyskanych dowodów badania. Obejmuje...
Jak dostosowywać poziom cen w obecnej sytuacji kryzysowej? Które elementy polityki cenowej należy wykorzystać i w jaki sposób? Jak zapewnić wystarczającą elastyczność polityki cenowej w nie do końca przewidywalnej rzeczywistości?
W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania: jak negocjować warunki handlowe, aby były efektywne, w jaki sposób rabaty kaskadowe mogą wesprzeć rentowność, dlaczego warto udzielać rabatów retrospektywnych?
Managerowie łańcucha dostaw, a w szczególności kierownicy magazynów, są pod coraz większą presją, aby poprawić produktywność i efektywność w magazynie. W celu osiągnięcia oszczędności kosztów magazynowania, automatyzacja WMS musi być najwyższym priorytetem dla magazynu.
Praca z dokumentami to codzienność każdego przedsiębiorstwa. Aby firma mogła dobrze funkcjonować, należy zadbać o ich właściwe uporządkowanie oraz zachować procedury z nimi związane. Dzięki temu możemy znacząco podnieść wydajność przedsiębiorstwa oraz usprawnić pracę.
Pracodawcy chcąc zatrzymać pracownika w firmie na dłużej, oprócz odpowiedniego wynagrodzenia często oferują szereg benefitów, które nie zawsze przyjmują formę pieniężną. Takie świadczenia, zwłaszcza te w formie niepieniężnej, niejednokrotnie wiążą się z problemem ich wyceny i ujęcia w księgach rachunkowych. Kwestie te zawarte zostały w MSR 19 Świadczenia Pracownicze.
W obrocie gospodarczym można spotkać się z różnymi kategoriami odsetek. Mogą mieć związek z udzielonymi i pozyskanymi (zaciągniętymi) przez przedsiębiorcę pożyczkami i kredytami bankowymi, oprocentowaniem środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym lub być naliczane z tytułu zaległości w transakcjach handlowych czy tych o charakterze skarbowym.
Przepisy jej dotyczące są obecnie bardzo lakoniczne. Dlatego w wewnętrznych dokumentach dobrze jest doprecyzować zasady jej organizacji, tj. porozumiewania się na odległość z pracownikiem, ewidencji czasu pracy, przyznawania ekwiwalentu za korzystanie z własnego sprzętu, a nawet możliwość kontroli w domu.
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.