Managerowie łańcucha dostaw, a w szczególności kierownicy magazynów, są pod coraz większą presją, aby poprawić produktywność i efektywność w magazynie. W celu osiągnięcia oszczędności kosztów magazynowania, automatyzacja WMS musi być najwyższym priorytetem dla magazynu.

Liderzy łańcucha muszą zrozumieć wyzwania związane z automatyzacją WMS, dlaczego automatyzacja WMS jest nowym standardem efektywnego zarządzania magazynem oraz co dają nowe narzędzia internetu rzeczy, które udoskonalają automatyzację w magazynie podnosząc jej skuteczność. Pojawiające się trendy w wielokanałowej sprzedaży detalicznej, zapasach konsygnacyjnych i złożonych globalnych łańcuchach dostaw wywierają większą presję na magazyn, aby zwiększyć przepustowość, obniżyć koszty i skrócić cykle magazynowe. Dodajmy do tego wpływ czynników zewnętrznych, oczekiwania klientów dotyczące wysyłki w tym samym dniu i otrzymania przesyłki na drugi dzień. W niektórych większych miastach czas oczekiwania skraca się do kilku godzin.

Menedżerowie napotykają również presję wewnętrzną związaną z ciągłym zarządzaniem magazynem, obsługą większych ilości zapasów, surowców, aktywów, wydajniej z roku na rok. Oznacza to konieczność wdrażania nowych strategii doskonalenia, aby uzyskać krytyczne wydajności, obniżyć koszty i zmaksymalizować produktywność.

Do niezliczonych obowiązków, o które należy dbać, można zaliczyć:

  • zarządzanie pracownikami magazynu, w tym szkolenia,
  • wysoka rotacja magazynu,
  • zwiększanie wydajności i celów KPI,
  • realizacja nowych celów rozwojowych,
  • utrzymanie starego sprzętu i technologii.

Automatyzacja magazynu może być kluczem do rozwiązania problemów związanych z magazynem i dystrybucją. Automatyzacja magazynu umożliwia operacjom magazynowym osiągnięcie lepszych wyników przy znacznie mniejszym wysiłku dzięki zastosowaniu jednej lub więcej technologii. Najlepsze rozwiązania do automatyzacji magazynu są skalowalne, ergonomiczne i zapewniają zwrot z inwestycji (ROI – Return On Investment ) w ciągu miesięcy, a nie lat.

Automatyzacja magazynu składa się z dwóch części: automatyzacji procesów i automatyzacji fizycznej.

Automatyzacja procesów, czasami nazywana automatyzacją systemu, digitalizuje procesy ręczne, takie jak gromadzenie danych o zapasach, integruje te dane ze środowiskiem oprogramowania, takim jak baza danych lub system planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP – Enterprise Resource Planning) lub MRP – planowanie zapotrzebowania materiałowego zapasów w procesie produkcji (MRP – Material Requirements Planning). Ten rodzaj automatyzacji działa w ekosystemie kodów kreskowych, tagów RFID (Radio Frequency Identification – fale radiowe do przesyłania danych) i bezprzewodowych skanerów w celu wprowadzania i śledzenia danych, które są przesyłane do bazy danych, w której są przechowywane do przyszłego wyszukiwania.

Automatyzacja fizyczna, która obejmuje różne formy automatyzacji zmechanizowanej, odnosi się do wykorzystania w magazynie robotów, kobotów (roboty współpracujące z ludźmi bez dodatkowych zabezpieczeń) i systemów zrobotyzowanych. Bardziej kosztowna we wdrożeniu automatyzacja fizyczna zapewnia rozsądny zwrot z inwestycji tylko w przypadku dużych operacji magazynowych i centrów dystrybucji o dużej objętości. Przykłady automatyzacji fizycznej obejmują technologię: samojezdne wózki transportowe ACV Automated Guided Vehicle, autonomiczne roboty mobilne (AMR – Autonomus Mobile Robots), bramki RIFD, drony, hełmy z rozszerzoną rzeczywistością AR, okulary Daqri, egzoszkielety dla pracowników magazynowych, nośniki 3d i podnośniki, AS/RS – Automated storage and retrieval systems – automatyczne systemy składowania i pobierania ładunków oraz szeroką gamę rozwiązań zmechanizowanych, w tym zautomatyzowane systemy przenośników wspomagające produktywność i realizację zamówień.

Oba rodzaje automatyzacji umożliwiają poprawę procedur magazynowych do poziomów, które nie są możliwe do wykonania przez jedną osobę. Automatyzacja przejmuje od pracowników magazynu powtarzalne, monotonne i czasochłonne trudne zadania, przekierowując ich do bardziej znaczących działań tam, gdzie wymagana jest interwencja człowieka.

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

MSR 19: Świadczenia pracownicze w ujęciu księgowym

CIRZ_10_2020_34.jpg

Pracodawcy chcąc zatrzymać pracownika w firmie na dłużej, oprócz odpowiedniego wynagrodzenia często oferują szereg benefitów, które nie zawsze przyjmują formę pieniężną. Takie świadczenia, zwłaszcza te w formie niepieniężnej, niejednokrotnie wiążą się z problemem ich wyceny i ujęcia w księgach rachunkowych. Kwestie te zawarte zostały w MSR 19 Świadczenia Pracownicze.

Czytaj więcej

Dlaczego optymalny obieg dokumentów to podstawa w firmie?

CIRZ_10_2020_26.jpg

Praca z dokumentami to codzienność każdego przedsiębiorstwa. Aby firma mogła dobrze funkcjonować, należy zadbać o ich właściwe uporządkowanie oraz zachować procedury z nimi związane. Dzięki temu możemy znacząco podnieść wydajność przedsiębiorstwa oraz usprawnić pracę.

Czytaj więcej

Warunki handlowe wspierające realizację strategii sprzedaży

CIRZ_10_2020_17.jpg

W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania: jak negocjować warunki handlowe, aby były efektywne, w jaki sposób rabaty kaskadowe mogą wesprzeć rentowność, dlaczego warto udzielać rabatów retrospektywnych?

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama