O kwestiach dokumentacyjnych i sprawozdawczych w obszarze cen transferowych pisaliśmy już wiele, ostatnio w kontekście zmian prawnych obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. Niektóre z omawianych zagadnień, jak choćby kwestia poniesienia lub rozliczenia strat podatkowych w kontekście możliwości zwolnienia z obowiązków dokumentacyjnych dla podmiotów polskich, zdążyły się doczekać od tej pory sprzecznych poglądów interpretacyjnych. Dlatego temat odświeżamy. Tym razem ekspertki z RSM Poland: Anna Papina–Ukleja oraz Kamila Dobosz omawiają w swoim artykule wszystkie kwestie, które budzą wątpliwości u podatników. Pewnym jest, że rok 2020 będzie stanowił niemałe wyzwanie dla podmiotów powiązanych. Sporów podatników z organami podatkowymi na pewno też pojawi się całkiem sporo, więc do tematu będziemy wracać, tak aby mieli Państwo pewność, że są zawsze na bieżąco.
Ponadto w numerze polecam Państwa uwadze artykuł na temat wyceny wartości godziwej aktywów w Excelu, komentarz do problemów i zagrożeń związanych z budżetowaniem inwestycji oraz obszerną analizę korzyści i kosztów implementacji w controllingu systemów informatycznych różnych klas, ze szczególnym uwzględnieniem oprogramowania klasy MES.
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup wydanie drukowane Kup PDFSposobem na ochronę swoich pieniędzy, uniknięcie nerwowych sytuacji i stratę czasu na ich wyjaśnienie jest włączenie ostrzeżenia przed wyłudzeniem. Zadziała ono, np. gdy ktoś się pod nas podszywa, próbując zaciągnąć kredyt na nasze dane – informuje Biuro Informacji Kredytowej (BIK) przypominając o możliwości aktywowania usługi – Alerty BIK.
Minister Finansów zmienił interpretację przepisów w sprawie ustalania jednorazowej wartości transakcji przekraczającej 15 000 zł. Ustalenie tej wartości jest kluczowe dla wszystkich przedsiębiorców dokonujących tego rodzaju transakcji. Za opłacenie ich gotówką, zapłatę na rachunek nieznajdujący się na białej liście lub z pominięciem zastosowania obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności podatnicy...
Skala obowiązku sprawozdawczego jest w Polsce zbyt duża. W wielu miejscach obowiązek ten jest niepotrzebny lub dane przekazywane urzędom dublują się. Przeciętna duża firma ma obowiązek wysłać rocznie 573 dokumenty do urzędów – wynika z raportu Konfederacji Lewiatan i firmy doradczej Grant Thornton.
W 2020 r. wszyscy podatnicy zobowiązani do przygotowania lokalnej i grupowej dokumentacji cen transferowych zastosują znowelizowane przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. Wcześniej, w 2019 r., dokumentując transakcje za zakończony rok podatkowy (tj. 2018) podatnik miał już możliwość zastosowania tych właśnie przepisów. Wiele podmiotów z uwagi na zwolnienia z obowiązku dokumentacyjnego dla transakcji...
Istnieje wiele taktyk umożliwiających przedsiębiorstwom zwiększenie wartości sprzedaży i tym samym czerpanych z niej zysków. Metody, które cieszą się w ostatnich latach największą popularnością, to zwiększanie wartości sprzedaży poprzez tak zwany cross-sell oraz sprzedaż w zestawach. Na czym polega klasyczny cross-selling i czym różni się od sprzedaży w zestawach?
Inwestycje w przedsiębiorstwie są konieczne, ponieważ pozwalają na jego rozwój, dają możliwość zdobycia przewagi nad konkurencją, jak również sprostania oczekiwaniom swoich klientów. Dobrze zainwestowane środki mogą przyczynić się w przyszłości zarówno do osiągnięcia większych przychodów, jak i do redukcji kosztów, co w efekcie wywrze pozytywny wpływ na wynik finansowy.
Wysoki stopień złożoności procesów wytwórczych sprawia, że tradycyjne systemy rachunku kosztów nie zawsze dostarczają wystarczających informacji dla potrzeb decyzyjnych, nie zawsze się sprawdzają, aby przypisać poniesiony koszt w odpowiednim miejscu. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie Rachunku kosztów działań ABC.
Jak wiadomo, dzisiejszy controlling w znacznej mierze opiera się na danych dostarczanych przez nowoczesne systemy informatyczne. Powszechną praktyką jest to, że w momencie decyzji o wdrożeniu systemu np. klasy ERP firma decyduje się także na wdrożenie zasad controllingu, chcąc jak najefektywniej wykorzystać możliwości nowego oprogramowania. Niniejszy artykuł zaprezentuje, jakie korzyści może przynieść...
Termin VUCA, jako akronim słów nieprzewidywalność, niepewność, złożoność i niejednoznaczność, został stworzony przez amerykańską Akademię Wojskową pod koniec lat 90. i opisuje raptownie zmieniający się i coraz bardziej złożony świat, który jest wynikiem końca zimnej wojny. Pomimo, iż termin ten wywodzi się ze środowiska wojskowego, w niedługim czasie zaczął być używany w kontekście ekonomii, w którym...
W dobie wysokiej konkurencyjności, jednym z najważniejszych zasobów każdego przedsiębiorstwa są ludzie. Aby stworzyć najlepsze warunki pracy, działy controllingu oraz managerowie wszystkich innych działów, powinni posiadać szybki, wygodny i bezpośredni dostęp do danych HR. Kluczowy okazuje się dostęp do pełnego zakresu danych dotyczących pracowników m.in. ich kwalifikacji, wynagrodzeń czy historii...
Wykresy przebiegu w czasie (ang. sparklines) są to bardzo specyficzne rodzaje wykresów. Zostały wprowadzone począwszy od Excela w wersji 2010 po to, by móc przedstawiać dane z jednej kolumny bądź z jednego wiersza w jednej komórce. Zazwyczaj służą do pokazywania pewnych trendów, zmian wielkości parametrów w pewnych okresach czasu. Nie służą one w żaden sposób do odczytywania dokładnych wartości tych...
Regulacje bilansowe, jak ustawa o rachunkowości, czy Międzynarodowe Standardy Rachunkowości/ /Sprawozdawczości Finansowej przewidują wycenę niektórych aktywów i pasywów w wartości godziwej. Jednak ani definicja, ani przepisy uprawniające do wyboru tego standardu nie wyjaśniają, jak ma wyglądać proces wyceny wartości godziwej.
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.