Wykresy przebiegu w czasie (ang. sparklines) są to bardzo specyficzne rodzaje wykresów. Zostały wprowadzone począwszy od Excela w wersji 2010 po to, by móc przedstawiać dane z jednej kolumny bądź z jednego wiersza w jednej komórce. Zazwyczaj służą do pokazywania pewnych trendów, zmian wielkości parametrów w pewnych okresach czasu. Nie służą one w żaden sposób do odczytywania dokładnych wartości tych parametrów, a jedynie do pokazania zależności między nimi w kolejnych okresach.

Wykresy przebiegu w czasie mogą być tworzone w jednej z trzech opcji:

  • wykres liniowy (będzie on najlepszą opcją, jeśli mamy bardzo dużo danych),
  • wykres kolumnowy (będzie on dobrą opcją, jeśli mamy mało danych: kilka, maksymalnie kilkanaście punktów danych),
  • wykres zysku/straty.

Wstawianie wykresów przebiegu w czasie

Przykładowe dane, na bazie których będziemy chcieli stworzyć wykres przebiegu w czasie, pokazuje rysunek 1.

Są to pewne wartości uzyskane w różnych regionach, w różnych miesiącach jednego roku.

Aby wstawić wykres przebiegu w czasie, wystarczy wybrać na wstążce na karcie „Dane” jedną z ikon w grupie narzędzi „Wykresy przebiegu w czasie”: liniowy, kolumnowy, zysk/strata. Ikony te pokazuje rysunek 2.

Po wybraniu odpowiedniego typu wykresu przebiegu w czasie pojawi nam się okno, w którym musimy podać zakres danych, które mają być uwzględnione na wykresie oraz zakres lokalizacji, czyli komórkę, w której wykres przebiegu w czasie ma nam się pojawić. W przypadku naszych danych możliwe jest zaznaczenie wszystkich danych ze wszystkich regionów, natomiast w przypadku zakresu lokalizacji można zaznaczyć pięć komórek wynikowych (dla każdego regionu). Wtedy od razu uzyskamy wykresy przebiegu w czasie dla wszystkich regionów. Pokazuje to rysunek 3.

 

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Znajdowanie udziałów oraz porównywanie wartości w tabeli przestawnej

CiRZ_04_9.jpg

Pracując z różnego rodzaju danymi często dochodzimy do momentu, w którym mamy stworzoną tabelę przestawną, którą potrzebujemy dalej analizować. Okazuje się, że mamy do tego szereg narzędzi, które warto wykorzystywać.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 3/2020

Wycena wartości godziwej aktywów w arkuszu Excel

CiRZ_3_20.jpg

Regulacje bilansowe, jak ustawa o rachunkowości, czy Międzynarodowe Standardy Rachunkowości/ /Sprawozdawczości Finansowej przewidują wycenę niektórych aktywów i pasywów w wartości godziwej. Jednak ani definicja, ani przepisy uprawniające do wyboru tego standardu nie wyjaśniają, jak ma wyglądać proces wyceny wartości godziwej.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Promocyjny nr 3/2020

Aplikacja analityczna HR Qlik Sense kluczem do efektywnego zarządzania i inwestowania w pracowników

Hogart_jpg.jpg

W dobie wysokiej konkurencyjności, jednym z najważniejszych zasobów każdego przedsiębiorstwa są ludzie. Aby stworzyć najlepsze warunki pracy, działy controllingu oraz managerowie wszystkich innych działów, powinni posiadać szybki, wygodny i bezpośredni dostęp do danych HR. Kluczowy okazuje się dostęp do pełnego zakresu danych dotyczących pracowników m.in. ich kwalifikacji, wynagrodzeń czy historii zatrudnienia. Odpowiedzią na tę potrzebę jest HR Qlik Sense – aplikacja do analizy danych HR, opracowana przez Hogart BI dla Securitas Polska z myślą o efektywnym inwestowaniu w pracowników i ich skutecznym zarządzaniu.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama