Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFSystem informowania kierownictwa w każdej firmie jest zorganizowany nieco inaczej. Nie ma szablonów rozwiązań, nawet w obrębie jednej branży. O swoich sukcesach, trudnościach i ich pokonywaniu opowiadają przedstawiciele finansów i controllingu sektora farmaceutycznego.
We wcześniejszych publikacjach w ramach cyklu „Szkoła controllingu ryzyka finansowego” przedstawiliśmy metodę diagnozy wdrożenia zarządzania ryzykiem oraz jego dojrzałości w przedsiębiorstwie. Niniejsze opracowanie pokazuje przykład zastosowania tej metody w analizie zarządzania ryzykiem w banku Lehman Brothers.
Sektor spółek budowlanych i inżynieryjnych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) stawia coraz słabszy opór pogłębiającym się zjawiskom recesyjnym. Na polskim rynku kapitałowym jest on aktualnie najsłabszą branżą. Trend ten utrzymuje się także w 2012 r.
W pierwszej części cyklu poświęconego opustom cenowym (nr 9/2012) przedstawiliśmy zagadnienie skonta zaostrzonego oraz skonta kumulacyjnego. W tym opracowaniu omawiamy kolejne źródła udzielania opustów cenowych – skonto za ilość oraz skonto łączne.
Problem: Jak bezbłędnie i efektywnie zorganizować system raportowania w przedsiębiorstwie? Na jakie elementy w szczególności należy zwrócić uwagę? Jakie nakłady sił i środków są niezbędne do wdrożenia i wykorzystywania systemu raportowania?
Problem: Zastanawiam się, które zagadnienia z zakresu VBA dla Excela są najbardziej przydatne i najczęściej wykorzystywane w pracy lub przy tworzeniu projektów, narzędzi biznesowych. Czy z gąszczu tematów związanych z tym językiem skryptowym da się wynotować te uniwersalne zagadnienia, które powielają się w projektach niezwiązanych ze sobą merytorycznie?
Problem: Podczas analizy opłacalności projektów inwestycyjnych korzystam z wielu różnych mierników. Załóżmy, iż moja analiza opłacalności wskazała, że projekt powinien być zrealizowany. Jak od strony controllingu można spojrzeć na prowadzone przedsięwzięcie?
Zaprezentowany w tym opracowaniu model kalkulacji kosztów kształcenia studentów bazuje na zasadach przyjętych w rachunku kosztów działań. Pokazujemy w nim cele i założenia budowy modelu oraz etapy prac projektowych. Zakres kalkulacji obejmuje proces kształcenia na drugim stopniu studiów o kierunku zarządzanie.
Problem: W jaki sposób narzędzia informatyczne typu workflow pozwalają redukować koszty operacyjne? Dlaczego warto wdrażać takie narzędzia w przedsiębiorstwie?
Patrząc z perspektywy procesowej, można stwierdzić, że budżetowanie w grupie kapitałowej nie różni się co do zasady od budżetowania w niezależnej spółce. Przy takim spojrzeniu struktura kapitałowa wprowadza dodatkowy poziom w hierarchii autorytetu formalnego. Jest to jednak zbyt duże uproszczenie.
Rozwiązania analityczne firmy trzeba skroić na jej miarę. Zarówno nadmiar, jak i brak informacji mogą źle wpływać na rozwój firmy. Dlatego wiele firm, zamiast sięgać po wielką machinę do analiz, czyli rozwiązania Business Intelligence, najpierw powinno przyjrzeć się możliwościom własnych systemów ERP.
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.