Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFOd 1 września 2009 r. polscy studenci rejestrujący się na kursy CIMA (Chartered Institute of Management Accountants) otrzymują 60-procentową zniżkę. Nowa obniżka to element międzynarodowego programu pilotażowego CIMA, który będzie realizowany od 1 września do 31 grudnia tego roku.
W dniu 17 października 2009 r. w Łodzi odbędzie się III spotkanie Koła Praktyków Controllingu Łódź. To regionalna inicjatywa realizowana w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów ICV. Tematem spotkania będzie „Modern budgeting – nowoczesne metody budżetowania”.
W istniejących obecnie warunkach każda firma jest zmuszona efektywnie wykorzystywać posiadane zasoby oraz potencjał pracowników, zdobywać nowych i/lub utrzymać dotychczasowych klientów, usprawniać procesy technologiczne, skutecznie zarządzać. Wymaga to z jednej strony ustalenia, czy dotychczasowa działalność przyniosła zamierzone efekty, z drugiej zaś – wskazania kierunków i sposobów doskonalenia działalności...
Na budżetowanie jako subsystem zarządzania składają się zarówno aspekty związane z organizacją, czyli procedury i instrukcje, wykorzystanie różnych technik i narzędzi, jak i aspekty personalne. Chociaż nikt do tej pory nie przeprowadził badań, jaki udział w budżetowaniu mają aspekty personalne, to dotychczasowe moje doświadczenia pozwalają oszacować go na poziomie 80%.
Studium przypadku: Projekt wdrożenia systemu klasy Business Intelligence w firmie Merck sp. z o.o. był bardzo rozległy. Startem do wszystkich prac było przeprowadzenie audytu, czyli dokładnej analizy stanu controllingu oraz ewentualnych potrzeb w tym zakresie.
Sektor spółek budowlanych i inżynieryjnych Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), mimo pogarszających się warunków makroekonomicznych, nadal podtrzymuje czołową pozycję na polskim rynku kapitałowym. Uśredniona marża operacyjna na koniec 2008 r. sięgnęła 5,8%, zaś po I kwartale 2009 r. przekroczyła 6%.
W II części cyklu na temat formalizacji systemu controllingu prezentujemy podstawowe zadania, które powinni realizować pracownicy działu controllingu. W tym zakresie warto jest wspomóc się tzw. klasycznym katalogiem zadań controllera. Zgodnie z tym katalogiem, do zakresu obowiązków controllera należy sześć zadań.
Niniejsza część cyklu na temat nośników kosztów dotyczy metodologii ich doboru. Prezentuje także koncepcję rozliczania kosztów pośrednich bez nośnika, z poszukiwaniem relacji konsumpcji zasobów przez produkty, w miejsce kluczy podziałowych. Rozważania nad zagadnieniem nośnika zamkną kwestie kosztów funkcjonowania dokładnego modelu rachunku kosztów i odpowiedzialności za wyniki kalkulacji.
W organizacji procesy wytwarzania składają się zawsze z pracy (tworzenie wartości) i marnotrawstwa. Przedsiębiorstwa, które poruszają się po drodze usprawniania pracy, zetkną się również z problemem zwalczania marnotrawstwa.
Problem: W naszej firmie dobiegają końca prace nad definicją Strategicznej Karty Wyników. Jednocześnie rozpoczynamy projekt wdrożenia systemu zarządzania bhp i środowiskiem (jako uzupełnienie do istniejącego systemu zarządzania jakością). Proszę o podpowiedź, jak zintegrować wdrożenie ww. systemu ze strukturą BSC.
Problem: Jednym z ważniejszych zagadnień organizacyjnych przedsiębiorstwa jest wskazanie komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za przygotowanie projektu rocznego planu ekonomiczno-finansowego, który następnie podlega zatwierdzeniu przez zarząd lub inny organ statutowy spółki (np. radę nadzorczą). Jak wynika z doświadczeń praktyki gospodarczej, sytuacja w tym zakresie w poszczególnych podmiotach gospodarczych...
Problem: Mam pytanie odnośnie do rozliczania świadczeń wzajemnych pomiędzy wydziałami pomocniczymi według cen planowanych w controllingu. Jak rozliczyć świadczenia np. między trzema wydziałami? Czy istnieje na to jakiś określony wzór? Jak wygląda sposób postępowania w tym przypadku (jeśli mamy do dyspozycji koszty ponoszone przez każdy wydział oraz ilość roboczogodzin przepracowanych na rzecz poszczególnych...
Na naszym rynku wciąż rośnie liczba dostępnych narzędzi informatycznych wspierających pracę controllerów. Informacje pozyskane od dostawców tych narzędzi wyraźnie wskazują, że polski controller coraz częściej korzysta z zaawansowanych rozwiązań informatycznych.
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.