Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF
W dniach 25–26 września 2012 r. w Warszawie odbędą się warsztaty „Skuteczny audyt wewnętrzny – sprawdzone rozwiązania w praktyce”. Wydarzenie to będzie okazją do spotkania się z praktykami i ekspertami z tej dziedziny.
Polscy dyrektorzy finansowi należą do najbardziej ambitnych na świecie – wynika z badania Global CFO Barometer 2012 przeprowadzonego przez firmę Michael Page International.
W dniach 22–24 maja 2012 r. w Sopocie odbył się XX jubileuszowy Kongres Controllerów. Wydarzenie to od wielu lat organizuje Akademia Controllingu ODiTK w Gdańsku. Tematem przewodnim tegorocznego zjazdu była „Rola controllingu w zapewnieniu długookresowego funkcjonowania przedsiębiorstwa”.
Sześciu światowej sławy specjalistów, osiem seminariów, cztery praktyczne warsztaty, studia przypadków najlepszych polskich firm – XII Międzynarodowa Konferencja Lean Management już za nami!
Rada nadzorcza akceptuje strategię oraz strukturę procesu zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie. Nadzoruje jego funkcjonowanie i określa limit podejmowania ryzyka finansowego. Zarząd natomiast wdraża strategię i podejmuje decyzje w ramach udzielonego limitu, czyli zarządza podejmowaniem ryzyka w dopuszczalnym przedziale.
Ustalenie kosztów normatywnych jest podstawą planowania w przedsiębiorstwie. Koszty ustalone ex ante funkcjonują jako wytyczne w procesie zarządzania kosztami.
W tym opracowaniu prezentujemy system controllingu funkcjonujący w Zakładzie Produkcji Cukierniczej Barbara Luijckx Sp. z o.o.
Pokazujemy przykładowe formularze controllingowe, wskazujemy głównych ich użytkowników oraz sposób wykorzystywania podawanych informacji.
Właściwy wybór systemu ERP ma istotny wpływ na efektywność organizacji i jej zdolność do budowania przewagi konkurencyjnej. Wybór jednak nie jest łatwy, tym bardziej że większość systemów ma podobne funkcjonalności i ideę działania.
Na podstawie analizy koncepcji rachunku kosztów działań dokonanej w dwóch poprzednich częściach cyklu (nr 6 i 7/2012) nasuwają się pewne wnioski i spostrzeżenia. Można je potraktować jako swoiste rekomendacje dla praktyków.
Jednym z celów wdrożenia Business Intelligence (BI) jest usprawnienie procesu analiz i raportowania. Po wdrożeniu menedżerowie mają otrzymywać na czas wiarygodną i czytelną informację niezbędną do podejmowania decyzji.
Problem: Jak można usprawnić proces budżetowania dzięki właściwemu dostarczaniu informacji?
Problem: Jak przygotować w praktyce analizę scenariuszy – ile planów będzie wartością optymalną i jak z nimi postępować?
Problem: Z mojej praktyki zawodowej wynika, że wycena małych przedsiębiorstw jest często większym wyzwaniem niż wycena dużych podmiotów. Pozornie wydaje się to nielogiczne i trudne do zaakceptowania. Nowicjusze w dziedzinie wyceny często rozpoczynają swoją karierę właśnie od analizy i szacowania wartości niewielkich podmiotów. Niemniej według mnie wycena małych firm często wymaga co najmniej tyle samo...
Problem: Mam problem z rozdzielaniem kosztów energii obcej, cieplnej oraz wody na wydziały produkcji i administracji. Do tej pory rozliczałam koszty według kryterium powierzchni. Księgowa zaproponowała rozdzielenie tych kosztów osobowo na wydziały. Czy taki podział jest do zaakceptowania?
Problem: Niedawno odkryłem w Excelu opcję odwołania się do komórek specjalnych (przycisk F5). Daje ona bardzo duże możliwości zaznaczania komórek wybranego typu. Zauważyłem jednak, że opcja ta jest dość rzadko wykorzystywana przez osoby pracujące z Excelem. Dlaczego tak jest? Czy mógłbym poprosić o opis poszczególnych komórek specjalnych?
Nowy standard MSSF 11 Wspólne ustalenia umowne wprowadza udoskonaloną definicję wspólnych ustaleń umownych, skupiając się na treści łączących strony relacji, a nie jedynie na ich formie prawnej. Dodatkowo standard ujednolica metodę ujęcia wspólnych przedsięwzięć w sprawozdaniach finansowych, wprowadzając dla nich wymóg stosowania metody praw własności.
Niniejsza publikacja jest skutkiem kilkuletniej pracy nad rozwinięciem, uściśleniem i ogłoszeniem nowego paradygmatu architektury środowiska analiz biznesowych. Jest adresowana szczególnie do analityków dużych firm.
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.