Stopy procentowe ponownie bez zmian
- Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy bez zmian w lipcu, zgodnie z oczekiwaniami. W komunikacie Rada zwróciła uwagę na dalsze stopniowe spowolnienie wzrostu gospodarczego, a nowe projekcje PKB i CPI przygotowane przez NBP pokazały nieco niższą ścieżkę wzrostu gospodarczego i spadek inflacji do celu w średnim terminie (szczegóły poniżej). W takich warunkach trudno oczekiwać zacieśnienia polityki pieniężnej. Tym bardziej że Prezes NBP potwierdził, że inne prognozy (eksperckie) pokazują scenariusz podobny do nowej projekcji inflacji.
- Wprawdzie RPP nadal „nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby perspektywy powrotu inflacji do celu uległy pogorszeniu”, jednak pomimo wciąż jeszcze obecnych w retoryce Rady „jastrzębich” akcentów, stopy procentowe pozostaną bez zmian w kolejnych miesiącach roku.
- W sierpniu RPP ma tradycyjnie już zaplanowaną przerwę w pracach i nie spotyka się na posiedzeniu decyzyjnym. W związku z tym, nawet jeśli czerwcowa inflacja okaże się wyższa od prognoz, co mogłoby część członków Rady ponownie wystraszyć (czyt. pogorszyć perspektywy powrotu do celu), nie będzie okazji, aby zareagować na to (zbyt) pospieszną decyzją.
Projekcja NBP zakłada powrót inflacji do celu w 2013 r.
- Nowe projekcje NBP przewidują wolniejszy wzrost gospodarczy oraz niższą ścieżkę inflacji niż zakładane w poprzedniej wersji prognoz. Według projekcji, poczynając od połowy 2013 r. dynamika CPI znajdzie się poniżej 2,5% z prawdopodobieństwem powyżej 50%, a pod koniec horyzontu prognozy spadnie nawet poniżej 2%. Będzie miało na to wpływ spowolnienie gospodarcze, aprecjacja polskiej waluty, spadek cen surowców oraz obniżka VAT w 2014 r. W przeciwną stronę działać będzie efekt wprowadzenia pakietu klimatycznego (analitycy NBP szacują jego wpływ na inflację na 0,3 w 2013 i 0,1 w 2014 r.).
- Analitycy NBP spodziewają się znacznego spowolnienia wzrostu inwestycji, głównie pod wpływem zmniejszenia inwestycji publicznych (ich wartość będzie spadać od ostatniego kwartału 2012) oraz osłabienia konsumpcji indywidualnej.