Oczywistym jest, że podejmując inwestycje nie wolno skupiać się wyłącznie na parametrach finansowych. Tak naprawdę to cała gama aspektów finansowych, na równi z tymi niefinansowymi i jakościowymi, takimi jak: zadowolenie klientów, lojalność, użyteczność, funkcjonalność, intuicyjność, elastyczność działania czy innowacyjność decyduje o tym, czy projekt ma szanse powodzenia. Za przykład niech posłużą projekty o charakterze czy też z pierwiastkiem informatycznym. Ważne, żeby na takie projekty spojrzeć z wielu perspektyw. Bo (przynajmniej z założenia) projekt informatyczny to nie tylko wykorzystanie coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań, ale też przyspieszenie realizacji procesów w firmie, optymalizacja wykorzystania zasobów ludzkich oraz zmiana konkurencyjności firmy – i w tych aspektach powinno się je rozpatrywać, decydując o ich realizacji. Planujmy tak, żeby móc przewidzieć, co będzie za rok, dwa, gdy zmienią się technologia czy zasoby. Refleksję na temat kosztów, wskaźników, wąskich gardeł i koniecznych analiz znajdą Państwo w temacie numeru bieżącego wydania magazynu - zachęcam do lektury. W numerze prezentujemy również ciekawe podejście do szacowania złożoności projektów informatycznych z wykorzystaniem story points. Polecam również Państwa uwadze materiały dotyczące zmian w odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, wskazówki odnośnie tego, jak analizować otoczenie rynkowe oraz procesy pricingowe w segmencie B2B. Wszystkie artykuły są strategiczne, narzędziowe i bardzo na czasie, tak więc gorąco zachęcam do lektury!
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF23-24 maja 2019 r. redakcja magazynu „Informacja Zarządcza” organizuje już piąte Forum Informacji Zarządczej. Tym razem praktycy będą rozmawiać o tym, jak z danych uczynić aktywa oraz jak przygotować się do transformacji w kierunku data-driven enterprise.
Od 1 maja 2019 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o VAT i ustawy Prawo o miarach. Dotyczy ona wprowadzenia tzw. kas online, czyli kas przesyłających dane o sprzedaży do centralnego systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mogą być dla pracodawcy elementem, dzięki któremu będzie miał lepszą kadrę; płacąc większą składkę na PPK pracownika niż obowiązkowe 1,5% pensji, może pokazywać się jako „atrakcyjny pracodawca” – ocenił wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
Koszt wytworzenia to kolejny, 13. już obszar, który doczekał się regulacji w formie krajowego standardu rachunkowości. Zatwierdzony w marcu 2019 r. przez Komitet Standardów Rachunkowości standard ma na celu określenie zasad ustalania kosztu wytworzenia jako podstawy wyceny produktów.
Od 1 kwietnia 2019 r. obowiązują nowe zasady ustalania właściwości urzędu skarbowego dla spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej.
29 marca 2019 r. agencja ratingowa Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej.
Istotnym kryterium oceny projektów inwestycyjnych są od wielu lat mierniki finansowe. Tworzą one podstawę do oceny, weryfikacji i selekcji projektów, głównie za pomocą wyliczonych wielkości finansowych – umożliwiają przedstawienie projektów w postaci rankingów. Ci, którzy mają pomysł na nowe produkty bądź usługi skupiają swoją uwagę przede wszystkim na danych finansowych. Przygotowują business case...
Jednym z podstawowych wyzwań w zarządzaniu projektami jest szacowanie pracy, jaką zespół musi wykonać, by zrealizować konkretne zadanie. W metodykach tradycyjnych aspekt ten zazwyczaj określa się w jednostkach czasowych, np. godzinach pracy, przy założeniu dostępności określonych zasobów osobowych. Metody zwinne proponują jednak inne podejście, oparte w większym stopniu na efektywności zespołu projektowego...
Rachunkowość to sztuka rejestrowania, klasyfikowania i sumowania operacji gospodarczych w szczególny sposób, zgodnie z ustawą o rachunkowości, a także innymi ustawami, np. ustawą o podatku od towarów i usług, ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych lub fizycznych. Rachunkowość to też język biznesu, którym posługuje się świat gospodarki. Język ten wykorzystuje metody, zasady, koncepcje, standardy...
Obowiązek sporządzenia analizy cen transferowych polega na przeprowadzeniu analizy weryfikującej, czy ceny stosowane w transakcji kontrolowanej są rynkowe. Dla jakich transakcji należy prowadzić taką analizę? Jakie transakcje podlegają regulacjom „safe-harbour”? Jak etap po etapie przeprowadzić analizę porównawczą oraz analizę zgodności?
Analiza otoczenia firmy to nie tylko analiza konkurentów. To badanie rynkowych szans, analiza własnych zasobów i finalne zderzenie, co nasza firma może robić lepiej i jak powinna unikać zagrożeń. Jak zatem wykonać dobrą analizę otoczenia? Jakich metod użyć? Jak uniknąć błędu marki Gerber i Grycan? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!
Zoptymalizowanie cen produktów jest jednym z kluczowych czynników sukcesu firmy. W jaki sposób zdefiniować optymalną cenę w segmencie B2B? Jakie elementy powinna zawierać dobrze przeprowadzona analiza procesów pricingowych? Czym jest logika cenowa i jak ją wyznaczyć?
Excel, w swojej bibliotece funkcji, posiada bardzo szeroką paletę funkcji finansowych i statystycznych. W niniejszym artykule zostanie opisanych kilka przykładów prezentujących wykorzystanie wybranych funkcji statystycznych w praktyce.
Dnia 11 stycznia 2019 r. wpłynął do Sejmu projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary, zmieniający zasadniczo kwestię odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Ustawa zwiększa zakres odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, rezygnuje z wymogu uprzedniego uzyskiwania prejudykatu, zaostrza sankcje oraz wprowadza szereg obowiązków w zakresie wykazania tzw....
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.