Excel, w swojej bibliotece funkcji, posiada bardzo szeroką paletę funkcji finansowych i statystycznych. W niniejszym artykule zostanie opisanych kilka przykładów prezentujących wykorzystanie wybranych funkcji statystycznych w praktyce.
Korzystając na co dzień w pracy z Excela, bardzo często konieczne jest przedstawienie informacji podsumowujących/statystycznych, takich jak wartość max, min, wartość przeciętna oraz zmienność, a dotyczących tabelarycznie zebranych danych (próby bądź populacji).
Populacja (generalna) w statystyce to zbiór wszystkich obiektów, które chcemy zmierzyć, zbadać czy w inny sposób poddać analizie1.
Próba (statystyczna) określa pewien podzbiór obiektów wybranych z populacji. Doboru jednostek do próby dokonuje się tak, aby była ona reprezentatywna dla populacji, z której ją wylosowano2.
Dla przykładu poddajmy analizie dane na temat kursu akcji spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w wybranym przedziale czasu. Poniżej na rysunkach przedstawione są informacje o kursie otwarcia, kursie zamknięcia, kursie maksymalnym i minimalnym oraz wolumenie obrotu w okresie od 2 do 21 stycznia 2019 r.
Pozostałe 90% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.