W ostatnich wydaniach rentowność odmieniamy przez przypadki. Więc i teraz nie może zabraknąć rozważań o rentowności, płynności, do których w obliczu pandemii trzeba podejść inaczej niż jeszcze rok wcześniej. Tym razem podchodzimy do zagadnienia od strony controllingu produkcji, biorąc na warsztat decyzje zarządcze dotyczące tego, jaki poziom zapasu utrzymywać, przekonując jednocześnie o tym, że niekoniecznie zapas musi być za wszelką cenę. Okazuje się, że to poziom obsługi klientów jest zmienną decyzyjną, którą w pierwszej kolejności powinno się brać pod uwagę decydując o tym, jaki zapas utrzymywać. Jakimi wskaźnikami wesprzeć decyzje tak strategiczne dla rentowności, jak kształt zapasu? Jakie metody analizy rentowności klientów i produktów rekomendują eksperci? W każdym momencie to, żeby w sytuacji niepewnej, nie do końca przewidywalnej skupić się na aktywnościach/klientach/, zamówieniach ważnych, kosztem tych mniej istotnych. Zachęcam do lektury artykułu: „Modelowanie poziomu zapasów jako narzędzie maksymalizacji rentowności” Wojciecha Rokickiego, w którym autor przestrzega naszych czytelników, że zapas nie zawsze musi być. Ponadto w numerze: dynamiczny model zintegrowany, finalizacja audytu finansowego oraz nowe przepisy w zakresie fiskalizacji w 2021 r. Zachęcam do lektury!
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup wydanie drukowane Kup PDFOd 1 maja 2021 r. kryteria i warunki techniczne dla kas rejestrujących zostaną określone w dwóch nowych rozporządzeniach. Jedno z nich będzie regulowało kwestie warunków technicznych stosowania kas online, a w szczególności dotyczące wystawiania e-paragonów. W drugim zostaną określone kryteria, warunki techniczne i wymagania dla kas rejestrujących z elektronicznym zapisem kopii. Spełnienie tych wymagań...
W nowym okresie rozliczeniowym, rozpoczynającym się 1 kwietnia 2021 r., stopy procentowe składek na ubezpieczenie wypadkowe według PKD ulegną zmianie. W 14 grupach działalności stopa procentowa zostanie obniżona, a w 9 grupach wzrośnie.
Już 11 marca w formule online organizowane jest Financial Controlling Forum 2021 r. Redakcja Finansowa Wydawnictwa Explanator ma przyjemność być partnerem medialnym tego wydarzenia.
Wyobraźmy sobie następującą sytuację – w odpowiedzi na głos niezadowolonego klienta, zarząd firmy podejmuje decyzję, że niezależnie od wszystkiego „zapas musi być”, bo wysoki poziom obsługi jest priorytetem.
Po przeprowadzeniu wszystkich procedur badania związanych z audytem finansowym przedstawionego przez przedsiębiorstwo sprawozdania finansowego przychodzi czas na wprowadzenie ewentualnych uwag czy też korekt do badania, które należy wprowadzić przed ostateczną finalizacją związaną z audytem finansowym, czyli wydaniem opinii z badania.
Zakończenie roku obrotowego wiąże się z wieloma obowiązkami, które spoczywają na kierowniku jednostki. Podmioty gospodarcze, które kwalifikują się do jednostek małych lub mikro mają możliwość stosowania szeregu uproszczeń w rocznym sprawozdaniu finansowym. Uwagę należy zwrócić na to, iż ostatni rok był szczególny ze względu na panującą pandemię COVID-19, co należy podkreślić również w sprawozdaniu...
Obowiązek prowadzenia kasy fiskalnej spoczywa na podatnikach dokonujących sprzedaży detalicznej, tj. sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub na rzecz rolników ryczałtowych. Posiadanie kasy fiskalnej wiąże się z szeregiem obowiązków nałożonych na podatnika.
Czym jest oferta wartości i dlaczego czasami należy ją zmienić? Jak dokonać trafnej analizy obecnej oferty wartości? Jak znaleźć swoją unikalną wartość dla klienta?
Jak w obliczu pandemii podejść do planowania łańcucha dostaw? Jak wzmocnić, udrożnić i skrócić lead time oraz odbudować przerwane łańcuchy dostaw? Czym są silniki transportowe i w jaki sposób redukują ryzyko w łańcuchu dostaw?
Dynamiczny model zintegrowany (ang. Integrated Dynamic Performance Measurement System) opracowany został przez Bititciego, Carriego i McDevitta1, przy współpracy z Missouri Plant of Square D Company. Koncentruje się on na wzroście konkurencyjności produkcji w drodze przezwyciężenia ograniczeń, jakimi obarczone są istniejące systemy zintegrowanego pomiaru wyników (obejmujących np. brak podejścia dynamicznego...
W wielu firmach handlowych ich właściciele bądź też zwierzchnicy działów sprzedaży regularnie spotykają się z prośbami swoich handlowców odnośnie udzielenia obsługiwanym przez nich klientom dodatkowych rabatów promocyjnych. Warto jednak mieć świadomość jak faktyczna wartość rabatu, którego zdecydujemy się udzielić, wpłynie na generowaną przez firmę masę marży, a tym samym profitowość prowadzonych działań...
Czy da się przygotować sprawozdanie skonsolidowane firmy wyłącznie za pomocą Excela? W większości wypadków: tak! Czy w firmach, w których został odpowiednio wdrożony system informatyczny, ten proces przebiega sprawniej? Również tak! Inwestycja w system do konsolidacji sprawozdań finansowych, mimo iż najczęściej nie jest koniecznością, może pomóc uporządkować i usprawnić wiele aspektów raportowania...
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.