Po przeprowadzeniu wszystkich procedur badania związanych z audytem finansowym przedstawionego przez przedsiębiorstwo sprawozdania finansowego przychodzi czas na wprowadzenie ewentualnych uwag czy też korekt do badania, które należy wprowadzić przed ostateczną finalizacją związaną z audytem finansowym, czyli wydaniem opinii z badania.
W sytuacji, gdy zidentyfikowana przez audytora nieprawidłowość okaże się być na poziomie niższym aniżeli wyliczony i ostatecznie przyjęty przez biegłego rewidenta próg istotności, wówczas taki błąd nie musi być umieszczany na liście korekt oraz zgłaszany kierownikowi przedsiębiorstwa. Jednak w pozostałych sytuacjach biegły rewident powinien przedstawić kierownictwu swoje uwagi i pozycje, które wymagają skorygowania w sprawozdaniu finansowym.
Skorygowanie sprawozdania finansowego
Celem pracy biegłego rewidenta jest zapewnienie, że sporządzone sprawozdanie finansowe rzetelnie oraz jasno przedstawia sytuację majątkową oraz finansową, jak również wynik finansowy przedsiębiorstwa. Aby był on w stanie taką opinię wystawić, biegły rewident przeprowadza badanie sprawozdania finansowego. W toku badania mogą zostać wykryte pewne zniekształcenia sprawozdania finansowego lub wynikłe nieprawidłowości. Mowa tutaj o różnicach pomiędzy księgami rachunkowymi a rzeczywistością, czyli takich różnicach, które zespół audytowy jest w stanie wyrazić liczbowo. Dalsze postępowanie związane ze zidentyfikowaniem takich różnic zależy od ich skali. Na samym początku badania, po otrzymaniu danych finansowych, biegły rewident ustala na ich podstawie progi istotności. Wyliczony próg istotności określa maksymalny dopuszczalny w sprawozdaniu finansowym błąd, którego niepoprawienie nie zniekształci istotnie sprawozdania finansowego w sposób taki, że jego odbiorca podjąłby inną decyzję w porównaniu z sytuacją, gdyby miał przed sobą sprawozdanie bez żadnych nieprawidłowości. Według standardowej metodologii stosowanej przez audytorów ustala się trzy wielkości związane z progami istotności:
- istotność ogólną (ang. Materiality),
- istotność wykonawczą (ang. Performance Materiality),
- próg na listę korekt (ang. Above Misstatement Posting Threshold).
Jeżeli zidentyfikowany przez biegłego rewidenta błąd jest niższy niż wartość progu na listę korekt (AMPT), wówczas nie musi on być zgłaszany kierownictwu przedsiębiorstwa. Jednakże w odniesieniu do nieprawidłowości, które przekraczają ten poziom, biegły powinien wystąpić z propozycją ich skorygowania.
Pozostałe 90% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.