W pierwszej części artykułu Scrum zdefiniowano jako technikę pracy nad rozwojem projektu, która oparta jest na podejściu iteracyjno-przyrostowo-adaptacyjnym. Przedstawione zostały również różnice między tradycyjnymi i zwinnymi metodami prowadzenia projektów. W tym tekście opisane zostaną kolejne „etapy” prac nad projektem według cyklu scrumowego, a także najważniejsze zasady, na których opierają się metody agile.
Nowe reguły planowania
Dużym wyzwaniem w czasie realizacji projektu jest dokładne zaplanowanie działań, jakie powinny być zrealizowane. W metodach tradycyjnych zakłada się, że proces planowania zostanie zrealizowany na początku, niezależnie od tego, czy przewidziany do realizacji projekt będzie trwał tydzień i zawierał tylko kilka rodzajów działań czy też kilka miesięcy i składał się z szeregu mniejszych etapów. Brak uwzględnienia pewnych prac projektowych, które trudno przewidzieć na etapie planowania (szczególnie w przypadku projektów realizowanych po raz pierwszy), skutkuje tym, że może pojawić się problem przekroczenia harmonogramu lub budżetu projektu.
Podstawową zasadą planowania wg Scrum jest założenie, że z góry nie da się wszystkiego dobrze zaplanować. Dlatego zgodnie z zasadami inspekcji i adaptacji tylko wzięte na sprint wymagania projektu, które będą realizowane w pierwszej kolejności, powinny być dobrze zaplanowane. Reszta wymagań może być określona jedynie w bardzo ogólny sposób.
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.