Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFWszystkich działających w Polsce firm jest blisko 2 mln, w tym tych najmniejszych, zatrudniających do 9 osób – aż 1,6 mln. Wyzwaniem dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest przetrwanie w dłuższym okresie i rozwinięcie się w duże przedsiębiorstwa. Nie zawsze się to udaje. Dlaczego?
Trzy dni wykładów, seminariów i warsztatów. Blisko 350 gości z całego świata. Za nami XI Międzynarodowa Konferencja Lean Management.
Zmienność strategiczna otoczenia wewnętrznego i zewnętrznego przedsiębiorstw kształtuje nowy wymiar dynamiki ich konkurowania. Nowe systemy wartości, nowe postawy etyczne, umiejętność przetrwania w gospodarce opartej na wiedzy, pracy w sieciach, ustalania priorytetów to dzisiejsze wyzwania stojące przed menedżerami. Duża inercja i uelastycznienie organizacji wywołały konieczność zmian strategicznych...
W każdej organizacji system controllingu podlega nieustannym zmianom. Wynikają one zarówno z celowego rozszerzania zakresu stosowanych metod, jak i z ewolucji działalności organizacji i konieczności dostosowania obrazu generowanego w sprawozdaniach zarządczych do nowych warunków. Jednym z takich ważnych momentów wymagających decyzji dotyczących kierunku zmian w systemie controllingu jest przejęcie...
Problem: Wielu praktyków, których spotykam na konferencjach lub seminariach specjalizowanych, wskazuje na problemy z odpowiednią klasyfikacją kosztów na potrzeby zarządzania. W dłuższym horyzoncie czasowym (np. kilku miesięcy) nawet tzw. robocizna bezpośrednia, dla celów praktycznych – zależnie od sytuacji – może być zaliczona do kosztów zmiennych, ale i stałych, zarówno nieprzesądzonych, jak i przesądzonych....
Problem: Jak zbudować system motywacyjny, aby faktycznie motywował do zwiększania wartości przedsiębiorstwa w długiej perspektywie?
Problem: Interesuje mnie zagadnienie tworzenia listy kaskadowej (zawężającej) poprzez opcję sprawdzania poprawności. Dla przykładu, w jednej komórce chciałbym mieć możliwość wyboru nazwy państwa, w drugiej zaś komórce powinna pojawić się lista miast znajdujących się tylko w tym kraju. Wiem, że takie listy można tworzyć przy użyciu nazw, ale jest to bardzo uciążliwe. Czy jest jakiś inny sposób, aby...
Problem: Excela znam dość dobrze od strony funkcji i wbudowanych w nim narzędzi. Kompletnie jednak nie znam się na makrach. Jaką książkę kupić na początek, aby nie była zbyt trudna? Czy powinienem kupić książkę dla Excela 2010 czy jednak dla wersji wcześniejszej?
Kolejną pozycją, którą należy ująć podczas planowania ceny, jest zysk. W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że poziom zysku do osiągnięcia w budżetowanym, czyli przyszłym, roku jest wielkością, która podlega planowaniu. Proces ten jest realizowany według konkretnie określonych zasad.
Artykuł ten przedstawia opis piątego i szóstego poziomu z modelu 12 poziomów dojrzałości w kalkulacji kosztów1, który został opublikowany przez Międzynarodową Federację Księgowych (International Federation of Accountants – IFAC). Cykl opracowań na ten temat rozpoczęliśmy w numerach 5/2011 oraz 6/2011 miesięcznika.
Po sporządzeniu mapy strategii i wyposażeniu celów w niej zawartych w zestaw mierników (nr 7/2011) należy przystąpić do przygotowania Zrównoważonej Karty Wyników dla poziomu całej organizacji. Karta zawiera pogrupowane w perspektywy cele organizacji, mierniki, planowaną wartość mierników, dopuszczalne odchylenia i krótki opis działań zmierzających do osiągnięcia zadanych wyników.
Aby informacja o kosztach mogła być wykorzystywana do zarządzania przedsiębiorstwem ciepłowniczym, musi spełniać określone wymagania w zakresie ilości i jakości. Wymagania ilościowe wiążą się z nowymi potrzebami informacyjnymi dotyczącymi przykładowo kosztów obsługi odbiorcy ciepła.
Na przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy publikowaliśmy w miesięczniku artykuły poświęcone funkcjom arkuszowym Excela. Opisaliśmy w nich zdecydowaną większość funkcji niezbędnych w pracy analityka i controllera. Poprzez szczegółowy opis budowy, a także liczne przykłady formuł, staraliśmy się nauczyć Czytelników posługiwania się wybranymi funkcjami. Czas jednak pójść o dwa kroki do przodu...
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.