Podatnicy CIT, którzy w trakcie 2022 r. poniosą wydatki na tzw. robotyzację, zyskali możliwość skorzystania z nowej ulgi podatkowej. W bieżącym wydaniu magazynu tłumaczymy, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tzw. ulgi na robotyzację wprowadzonej z początkiem 2022 r. do przepisów ustaw o podatku dochodowym. Warto zapoznać się z nowymi przepisami, co zdecydowanie ułatwi nam planowanie podatkowe nowych inwestycji w sferze robotyzacji. Ponadto w wydaniu: narzędziowe artykuły przedstawiające, jak krok po kroku stworzyć w Excelu kolumnę warunkową oraz wykres People Graph, analiza finansowa skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz przewodnik po raportowaniu Country-by-Country (CbC).
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup wydanie drukowane Kup PDFPolski Ład wprowadził nową ulgę podatkową dla przedsiębiorców, którzy angażują się w działalność społecznie pożyteczną (CSR) – ulgę na sponsoring. MF wydało przewodnik, w którym wyjaśnia zasady korzystania z tej ulgi, w tym odliczania wydatków na działalność sportową.
Od 1 stycznia 2022 r. inwestorzy planujący inwestycje na poziomie minimum 100 mln zł mogą zawrzeć z organami podatkowymi tzw. porozumienie inwestycyjne. W celu obsługi takich inwestorów Ministerstwo Finansów powołało Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora (COPI). COPI ma udzielać wsparcia na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia.
Nowelizacja ustawy o KRS ma przeciwdziałać podstępnemu doprowadzaniu do zmiany wpisów w rubrykach Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) dotyczących reprezentacji podmiotu w oparciu o wnioski, których podstawą są sfałszowane dokumenty.
MF uruchomił nową, bezpłatną aplikację na telefon. Jak zapewnia MF, aplikacja jest w pełni bezpieczna i całkowicie anonimowa. Dzięki niej można zarządzać wydatkami, zgłaszać fiskusowi nieprawidłowości i sprawdzać paragony z kodem QR. W przyszłości aplikacja zostanie rozbudowana o funkcjonalność, która umożliwi pobranie paragonu w postaci elektronicznej, bezpośrednio z kasy.
Jedna ze spółek audytorskich z tzw. Wielkiej Czwórki w wyniku robotyzacji przetwarzania faktur zmniejszyła liczbę potrzebnych na ten proces roboczogodzin o 75%, przy redukcji błędów z poziomu 0,53% do 0,047%, więc ponad dziesięciokrotnie. Infomacje, która to firma są objęte tajemnicą. Być może dlatego, że wstydzi się przyznać, iż robotyzację wprowadziła tak późno. Ten argument dla zarządu za robotyzacją...
W połowie 2021 r. aż 4,3 mln Amerykanów (2,9% amerykańskiej siły roboczej) zrezygnowało z pracy. Zjawisko „Wielkiej Rezygnacji (“The Great Resignation”)1 dotyczy nie tylko środowiska organizacji, ale przede wszystkim wpływa na relację firma-klient. Teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy monitorować jakość obsługi klienta, którego zadowolenie będzie kluczowym czynnikiem rozwoju biznesu. Jak zatem mierzyć...
Jednostka dominująca sporządza sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej obejmujące jej dane i jednostek od niej zależnych wszystkich szczebli, bez względu na ich siedzibę. Dane są zestawione w taki sposób, jakby grupa kapitałowa stanowiła jedną jednostkę, sprawozdaniem tym obejmuje się również dane pozostałych jednostek podporządkowanych. Dzięki temu analitycy, inwestorzy i inne osoby zainteresowane...
W wyniku wprowadzenia obowiązku raportowania Country-by-Country (CbC) duże międzynarodowe grupy kapitałowe są zobowiązane do przekazywania administracji podatkowej m.in. informacji o wielkości prowadzonej działalności (wielkości aktywów, kapitału zakładowego, liczbie zatrudnionych osób), wielkości zrealizowanych przychodów, osiąganych zysków (bądź strat), zapłaconego (i należnego) podatku oraz miejscach...
Podejmując wyzwania związane z wyborem odpowiedniej struktury finansowania inwestycji wewnątrzrozwojowej należy zawsze zbadać, czy założenia dotyczące doboru kapitałów są optymalne w stosunku do rentowności kapitału własnego (ROE).
Stabilny byt firmy i rosnące z roku na rok przychody to często wizja, która niestety nie może być zrealizowana. Wiele firm boryka się z wieloma kłopotami: od trudności w uzyskaniu kredytu bankowego, po lawinę nieściągalnych należności. W takiej sytuacji prędzej czy później może dojść do bankructwa. Aby temu zapobiec należy odpowiednio wcześnie zauważyć niepokojące symptomy.
Podatnicy CIT, którzy w trakcie 2022 r. poniosą wydatki na tzw. robotyzację, zyskali możliwość skorzystania z nowej ulgi podatkowej. W opracowaniu przedstawiamy, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tzw. ulgi na robotyzację, wprowadzonej z początkiem 2022 r. do przepisów ustaw o podatku dochodowym.
Często zdarza się taka sytuacja, że potrzebujemy zwrócić różne informacje/wartości w zależności od tego, czy postawiony warunek jest spełniony. W Excelu najczęściej w podobnych sytuacjach wykorzystujemy funkcję JEŻELI, a w Power Query kolumnę warunkową.
Jedną z ciekawszych form wizualizacji danych są infografiki. Używa się ich, aby w szybki i zrozumiały sposób przekazać odbiorcy złożone zagadnienia. Infografiki składają się z wizualizacji, takich jak wykresy, mapy, kształty itp., które swoim wyglądem przyciągają uwagę adresata.
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.