Tematem wiodącym kwietniowego numeru jest zagadnienie badań operacyjnych i ich zastosowanie w controllingu. W artykułach z tej dziedziny proponujemy porównanie dwóch metod oceny czasu trwania projektu – PERT i CPM. Kolejnym tematem jest wyznaczanie minimalnego kosztu przewozu w zagadnieniu transportowym rozwiązane przy użyciu metody VAN. W tej dziedzinie prezentujemy opracowanie pokazujące, w jaki sposób stworzyć wykres Gantta oraz macierz kosztów transportu w formie tabeli przestawnej. W dziale rachunkowości dla controllingu porównujemy metody amortyzacji oraz dajemy przykłady jej wyliczenia. Z zagadnień controllingu procesów znajdą Państwo część pierwszą obszernego materiału na temat przekształcenia spółek osobowej i cywilnej w spółkę kapitałową – jakie są podstawy prawne, zasady i przebieg procesu transformacji. Kolejny materiał z tego obszaru to przykład Zrównoważonej Karty Wyni- ków w firmie usługowej oraz zastosowanie strytellingu przez dyrektora finansowego. W tym wydaniu, w rubryce poświęconej KPI w zarządzaniu omawiamy kilka przykładów wskaźników w ocenie pracy telesprzedawców. W controllingu z paragrafem materiał o umowie najmu zawartej na czas określony. Pragniemy również zaprosić Państwa na trzecie Forum Informacji Zarządczej, które odbędzie się w Warszawie w dniach 25-26 maja. Formuła spotkania zostanie poszerzona o zajęcia warsztatowe. Obok sesji plenarnej, w czasie której będziemy koncentrować się na MIS – Management Information System, zaproponujemy kilka praktycznych miniszkoleń, w czasie których uczestnicy poznają najbardziej interesujące funkcje Excela, zagadnienia wizualizacji danych czy narzędzia bazodanowe.
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratęNiedawno publikowaliśmy zarysy i relację z ubiegłorocznego spotkania, a już przychodzi nam zapowiedzieć kolejne, trzecie Forum Informacji Zarządczej. Jako współorganizatorzy niezmiennie dążymy do takiego zróżnicowania zawartości programu, żeby zainteresować udziałem jak najszersze grono profesjonalistów. Jesteśmy bogatsi w doświadczenia z poprzednich edycji.
W pliku JPK_VAT podatnicy są zobowiązani do uwidocznienia numerów faktur sprzedażowych i zakupowych. Część testów wykonywanych na pliku może dotyczyć jego numeracji. Nawet nie znając treści transakcji, można wykryć potencjalne błędy w rozliczeniach VAT. Organy podatkowe zaczęły już prowadzić taką analizę i odkryły pierwsze nieprawidłowości. Wystarczy rzut oka na własny plik JPK_VAT, żeby przekonać...
Płynność finansowa małych i średnich przedsiębiorstw poprawia się. W 2013 r. dwie na pięć firm obawiało się utraty płynności finansowej, a w 2016 r. takie zagrożenie zgłaszała już tylko jedna na pięć – wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zakłada ona, że podczas tworzenia prawa należy badać wpływ przepisów na mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa.
Zarówno PERT (ang. Program Evaluation and Review Technique), jak i CPM (ang. Critical Path Method) należą do kategorii metod sieciowych. Ich podstawowym celem jest analiza ścieżki krytycznej, pozwalająca na wyznaczenie zarówno przedziałów czasowych dla przewidzianych w projekcie zadań, jak również rezerw i luzów czasowych występujących między nimi. Taka analiza wskazuje, które z czynności mają kluczowe...
W materiale zostanie przedstawiony przykład optymalizacji kosztów transportu towarów od dostawców do poszczególnych sklepów jednostki (odbiorców). Jak wiadomo, w takim rodzaju działalności obniżenie kosztów transportu ma duży wpływ na wynik jednostki. W rozpatrywanym modelu zostanie użyta metoda VAM w celu wyznaczenia sposobu dostawy towarów, generującego najniższy koszt.
Przedsiębiorca może wpłynąć na wysokość kosztów podatkowych w danym okresie, wybierając odpowiednią metodę amortyzacji. Sposobem na operowanie wielkością kosztów w jednostce jest wybór jednej z metod amortyzacji środków trwałych.
W długofalowym funkcjonowaniu firmy bardzo duże znaczenie mają decyzje inwestycyjne. Menedżer musi podjąć decyzję, od trafności której zależeć będzie przyszłe funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
Zagadnienia prawne dotyczące umowy najmu nie są dla większości z nas obce. Należy ona do umów powszechnie zawieranych w codziennym życiu. Jednak, mimo powszechnego charakteru, wiele osób nie ma pełnej świadomości praw i obowiązków, jakie wynikają z tego rodzaju stosunku prawnego. Ignorowanymi kwestiami są możliwość, zasady i tryb wypowiedzenia umowy najmu na czas określony.
Drobna informacja, donos, plotka – chciałoby się powiedzieć wielkie nic, bo kto poważny by się nimi zajmował. Umyka nam to, jak wielką mają one wartość w profesjonalnym zarządzaniu firmą. Na rynku mówią, że klienci nie są zadowoleni z naszych usług. Jeśli tylko mówią, kto przejmowałby się plotkami. Przecież reklamujemy się w mediach, mamy wysoką sprzedaż i markę rozpoznawalną na rynku, więc o co chodzi?...
Z założenia przedsiębiorstwa funkcjonują w celu maksymalizacji zysku, jednak nie jest to jedyny powód ich istnienia. Określenie fundamentalnych motywów bytu organizacji nazywamy jej misją. Jest to zestaw najważniejszych wartości, poprzez które firma wpływa na otoczenie i na życie swoich klientów oraz pracowników.
Storytelling, czyli sztuka opowiadania historii, w takich departamentach jak marketing czy PR jest od dawna używanym narzędziem. Osoby odpowiedzialne za komunikację – czy to z klientami, czy też z dziennikarzami – chętnie wykorzystują tę metodę, żeby przekonywać odbiorców do określonych koncepcji oraz przekazywać trudne kwestie w łatwy i ciekawy sposób. Storytelling korzenie ma jednak dużo głębiej....
Przepisy Kodeksu spółek handlowych zezwalają na dokonanie procesu transformacji formy prawnej działalności prowadzonej zarówno w formie spółki prawa handlowego, jak i spółki cywilnej. Możliwe jest m.in. przekształcenie spółki osobowej (jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej) w spółkę kapitałową (z o.o., akcyjną), a także spółki cywilnej w spółkę kapitałową (z o.o., akcyjną). Atrakcyjność...
Obecnie na świecie mieszka ponad 7,4 mld ludzi. Większość żyje w ciągłym biegu, chcąc załatwić jak największą liczbę spraw, w jak najkrótszym czasie. Jako że doba ma jedynie 24 godziny, ludzie są zmuszeni do stałego podnoszenia swojej efektywności i skuteczności, aby móc zrealizować zaplanowane przedsięwzięcia.
Praca zawsze wymaga dobrej organizacji oraz terminowości wykonywanych zadań. W wysokim sezonie, kiedy projektów jest więcej, nieuniknione staje się planowanie poszczególnych zadań z wyprzedzeniem. Tworząc harmonogram zadań danego projektu, porządkujemy pracę i mamy kontrolę nad jego realizacją. W Excelu możemy wykorzystać do tego wykres słupkowy. Graficzna wersja harmonogramu jest czytelna, pomaga...
Firma dystrybucyjna, w której transport sprzedawanych towarów jest jednym z głównych i istotnych kosztów, jest na etapie prac nad budżetem na nowy rok. Firma korzysta z 23 różnych firm przewozowych, które dostarczają towary do 20 największych miast Polski.
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.