Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFNa zlecenie miesięcznika „Controlling i Rachunkowość Zarządcza” zostały przeprowadzone badania rynku narzędzi wspomagających prowadzenie controllingu w Polsce. Do badania „Narzędziowa sfera controllingu w Polsce” wykorzystano ankietę internetową. Trwało ono od 17 stycznia do 28 lutego 2013 r.
Podstawowym zadaniem planowania jest wskazanie sposobu zrealizowania celów przedsiębiorstwa. Dlatego istotna jest analiza ryzyka finansowego wpływającego na realizację planu oraz zastosowanie właściwych metod analizy tego ryzyka.
Zaprojektowanie i zastosowanie systemu budżetowania w przedsiębiorstwie wymaga bardzo szczegółowej analizy. Decydujący wpływ na przyjmowane przez przedsiębiorstwa rozwiązania w zakresie budżetowania operacyjnego mają: rola, jaką budżetowanie ma odgrywać w systemie zarządzania, oraz uwarunkowania zewnętrzne i wewnętrzne, w których funkcjonuje dane przedsiębiorstwo.
Project Management Institute w raporcie PMI’s Pulse of the Profession z marca 2012 r. stwierdza, że 44–68% projektów ogółem nie przekracza limitów budżetowych, zależnie od dojrzałości organizacji w zakresie zarządzania projektami. Czyli reszta przekracza... Ale co konkretnie przekracza i dlaczego?
W praktyce analizy opłacalności inwestycji nie zawsze są wykonywane w optymalny sposób. Informacje uzyskiwane w wyniku przeprowadzanych obliczeń mogą być niezbyt zrozumiałe dla osób podejmujących kluczowe decyzje biznesowe. W efekcie, w wielu, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstwach o realizacji projektów decyduje raczej intuicja i skłonność do podejmowania ryzyka niż wyniki profesjonalnych...
Niniejsze opracowanie stanowi kontynuację tematu, który zapoczątkowaliśmy w numerze 3/2013, a który dotyczy zagadnienia wykorzystania formuł tablicowych.
Nie każda jednostka ma obowiązek sporządzania rachunku przepływów pieniężnych. Jednak ze względu na wartość informacyjną tego elementu sprawozdania rachunek przepływów pieniężnych muszą sporządzić m.in. jednostki, które ubiegają się o kredyt bankowy lub szukają innych źródeł finansowania.
Ustalanie utraty wartości aktywów należy chyba do najtrudniejszych zagadnień rachunkowości. Ocena utraty wartości wymaga od księgowych profesjonalnego osądu i kreatywności. Ze względu na subiektywny charakter tej oceny oraz na możliwość wykorzystania kreatywnej rachunkowości – w sensie zarówno pozytywnym, jak i negatywnym – dokonanie odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości wywołuje wiele dyskusji....
Proces wdrożenia Strategicznej Karty Wyników (Balanced Scorecard, BSC) jest długotrwały i bardzo złożony. Wymaga zaangażowania wszystkich członków organizacji oraz elementów ich otoczenia. Przygotowanie wszystkich celów i zadań na każdym poziomie odpowiedzialności to czynność precyzyjna, wieloaspektowa i obarczona dużym ryzykiem błędu. Należy więc poświęcić jej wiele czasu i uwagi.
Proszę o praktyczne przykłady liczbowe potwierdzające użyteczność analizy wrażliwości przy wyznaczaniu progu rentowności. W jaki sposób, obliczając próg wypłacalności, możemy dowiedzieć się także o możliwym ryzyku utraty płynności przedsiębiorstwa?
W przedsiębiorstwach znaczącą rolę w ocenie efektywności ich działania odgrywa zysk netto. Czy w każdym przypadku jest to uzasadnione? Jakie jeszcze mierniki powinny stanowić podstawę tej oceny?
Cechą charakterystyczną wyceny przedsiębiorstw jest jej względność. Wybór standardów i metod wyceny, a w konsekwencji również jej wyniki zależą od wielu czynników, w tym również od wielkości przedsiębiorstwa.
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.