Zmiany, zmiany, zmiany...To chyba to, co najlepiej opisuje początek roku 2022 r. w finansach i księgowości. W 2022 r. zmieniły się rozliczenia podatkowo-składkowe świadczeń (w tym wynagrodzeń) otrzymywanych przez zatrudnione osoby. Zmiany wprowadzono w ramach Polskiego Ładu, a nam nie pozostaje nic innego, jak się do nich dostosować. Dlatego, w bieżącym wydaniu magazynu znajdą Państwo kompletny przewodnik po zasadach naliczania wynagrodzeń po nowemu wraz z przykładami sytuacji konkretnych pracowników i szczegółowym sposobem naliczania wynagrodzeń. Dla naszych czytelników opracowaliśmy również przewodnik po zmianach do zastosowania w polityce rachunkowości, jakimi skutkuje wprowadzenie Polskiego Ładu. Dodatkowo, w numerze publikujemy szczegółowy komentarz do zasad stosowania faktur ustrukturyzowanych, które w bieżącym roku mogą być alternatywą dla faktur w formie elektronicznej i papierowej. Wydanie bardzo merytoryczne i gorąco zachęcam do jego lektury. Wspólnie spróbujmy oswoić zmiany, z którymi przyszło nam się zmierzyć.
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF Kup wydanie drukowaneMF przypomniało płatnikom o obowiązku wpisywania prawidłowego identyfikatora podatkowego NIP/PESEL podatnika (pracownika) w dokumentach PIT. Błędem jest np. wpisywanie ciągu takich samych cyfr (jak np. 1111111111 czy 9999999999). Rzetelne wpisanie danych w informacjach przekazywanych do urzędu skarbowego pozwala na jednoznaczną identyfikację pracownika. Nieprawidłowe informacje od płatników za 2022...
Nowe limity płatności gotówkowych w transakcjach między przedsiębiorcami i z udziałem konsumentów zaczną obowiązywać w 2023 r. zamiast w 2022 r.
MF wydało komunikat, w którym przypomniało, że pracodawcy ustalając prawo do ulgi dla klasy średniej za poszczególne miesiące powinni sprawdzać, czy suma wypłaconych pracownikowi przychodów z pracy na etacie nie przekracza maksymalnego limitu ulgi, czyli 133 692 zł. Po przekroczeniu tego limitu pracodawcy powinni przestać stosować ulgę dla klasy średniej. Jeżeli tego nie zrobią, pracownicy mogą być...
Od 1 stycznia 2022 r. zmieniły się zasady ustalania ryczałtów za wykorzystywanie samochodów służbowych do celów prywatnych. O wysokości ryczałtu decyduje obecnie moc silnika, a nie jego pojemność. Wysokość ryczałtów nie zmieniła się. Nadal wynoszą one 250 i 400 zł.
Ministerstwo Finansów wydłuży czas na sporządzenie sprawozdań finansowych, w tym sprawozdań skonsolidowanych za 2021 r., a także zeznań podatkowych CIT za 2021 r. Przedstawiamy treść komunikatu MF w tej sprawie.
Artykuł poświęcony został praktycznym aspektom projektowania równań czasowych w rachunku kosztów działań sterowanych czasem (TdABC). Jak wskazano we wcześniejszym artykule, TdABC wykorzystuje czas do rozliczenia poszczególnych kosztów pośrednich i przypisaniem ich do działań, a potem produktów. Zastosowanie tego nośnika pozwala określić zależność poziomu kosztu w stosunku do zaangażowanego czasu.
W 2022 r. zmieniły się rozliczenia podatkowo-składkowe świadczeń (w tym wynagrodzeń) otrzymywanych przez zatrudnione osoby. Zmiany wprowadzono w ramach programu reform zwanych Polskim Ładem, którego przepisy zawarto w ustawie z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
Zgodnie z ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw – począwszy od 1 stycznia 2022 r. obowiązują przepisy, które umożliwiają podatnikom skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Należy nadmienić, iż rok 2022 jest okresem przejściowym, w którym podatnik skorzysta z KSeF dobrowolnie, natomiast od 2023 r. planowany jest obligatoryjny KSeF dla wszystkich...
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują przepisy wprowadzone ustawą z dnia 29.10.2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, zwaną Polskim Ładem. Ustawa ta wprowadziła rewolucyjne zmiany w podatkach, należy rozważyć też czy będzie miała wpływ na politykę rachunkowości w firmie.
Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej, przedsiębiorcy wraz z rozwojem swojej firmy decydują się na zatrudnienie pracowników. Niektórzy z nich zawierają umowy o pracę, które zazwyczaj dotyczą dłuższego okresu zatrudnienia albo decydują się na skorzystanie z usług zleceniobiorców, zawierając tym samym umowy zlecenia.
Jednostki gospodarcze zaliczają do kosztów według rodzaju wydatki, które zostały poniesione w danym okresie. Nie są one równoznaczne z kosztem własnym sprzedaży. Część z nich ma związek z przychodami danego okresu, ale część dotyczy wyprodukowanych i złożonych w magazynie wyrobów gotowych, produkcji w toku itp., jak również część wynika z rozliczeń międzyokresowych czynnych i biernych. Aby więc zapewnić...
Elementem składowym procesu zarządzania firmą jest planowanie. Organizacja planowania w przedsiębiorstwie obejmuje planowanie w 2 podstawowych wymiarach: długoterminowym (strategicznym) oraz krótkoterminowym (operacyjnym). Kluczową rolę w każdym podmiocie, decydującą o jego przetrwaniu na rynku pełni zarządzanie strategiczne i związane z nim planowanie strategiczne. W artykule przedstawiono istotę...
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.