Niezliczoną ilość razy... Mniej więcej tyle był już przekładany termin wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSEF). Kluczowe jest tu słowo „obowiązkowego”, ponieważ KSEF de facto już funkcjonuje w formie dobrowolnej. Od 1 lipca 2022 r. można z niego korzystać dobrowolnie.

Zastanawiąjące jest, że wejście w życie KSEF – systemu, który zgodnie z zapowiedziami rządu pozwoli na skuteczną walkę z wyłudzeniami podatku VAT i zmniejszenie tych wyłudzeń do 5% – wielokrotnie już był przesuwany. Czyżby Ministerstwu Finansów (MF) jednak aż tak bardzo nie zależało na skutecznej walce z wyłudzeniami podatku VAT? Jakkolwiek by nie było, fakty są takie – o czym mówi samo Ministerstwo Finansów, że systemy komputerowe MF nie są gotowe i przystosowane do KSEF.
Tymczasem podatnicy są już dawno gotowi na KSEF... Mieli okazję się przygotować przynajmniej cztery razy, bo tyle było „pewnych” terminów wejścia w życie KSEF (przynajmniej MF zapowiadało, że to były pewne terminy). Dostosowanie systemów księgowych do KSEF było dla podatników czasochłonne i kosztochłonne – zwłaszcza dla dużych i średnich firm, które korzystają z programów księgowych dostosowanych do specyfiki ich firmy. Wdrożenie KSEF do tych systemów księgowych było nie lada wyzwaniem – pracowały nad tym całe zespoły księgowych, podatkowców i programistów. Ogromne koszty poniosły także firmy produkujące bezpośrednio komercyjne oprogramowania księgowe, które musiała je dostosować do wymogów KSEF.
Oczywiście, MF nie za bardzo przejmuje się powyższym – oni nie są gotowi i już. Nieważne, że podatnicy są już dawno gotowi – ponieśli koszty i stracili czas na wdrożenie KSEF. Oczywiście, podatnik dowiaduje się na końcu – na trzy miesiące przed wejściem w życie obowiązkowego KSEF, że jednak znowu przesunięto termin...
Jaki mamy obecnie „pewny” termin wejścia w życie obowiązkowego KSEF? 1 lutego 2026 r. – tę datę powinni zanotować czynni podatnicy VAT jako dzień wejścia w życie KSEF.
Natomiast pozostali przedsiębiorcy będą obowiązkowo korzystali z KSEF od 1 kwietnia 2026, tj. korzystający ze zwolnień z VAT (podmiotowo, sprzedaż < 200 tys. zł rocznie).
Przypomnienie, czym jest KSEF
Od 1 stycznia 2022 r. ustawa o podatku od towarów i usługi przewiduje możliwość wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych, tj. e-faktur. E-faktura aktualnie stanowi jedną z dopuszczanych form dokumentowania transakcji obok faktur papierowych i dotychczas występujących w obrocie gospodarczym „faktur elektronicznych” (np. przesłanych w formacie PDF w drodze mailowej).
Faktura ustrukturyzowana ma format .xml, zgodny ze strukturą logiczną e-Faktury FA (1).
Struktura logiczna e-Faktury FA (1), jako elektroniczny wzór dokumentu, została 29 listopada 2021 r. opublikowana w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (na platformie ePUAP).
Stosowanie e-faktur oznacza konieczność korzystania z rządowego Krajowego Systemu e-Faktur KSeF który umożliwia wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. https://www.podatki.gov.pl/ksef/
Według zapowiedzi byłego wiceministra finansów Jana Sarnowskiego KSEF ma służyć uszczelnieniu polskiego systemu podatkowego. Jak mówił:
Udostępniając przedsiębiorcom e-fakturę, dołączamy do grona europejskich liderów nowoczesnych e-usług administracji. Polska będzie czwartym krajem UE, który ją wdroży. W 2017 r. zrobiły to Włochy, rok później Hiszpania, a w 2019 r. Portugalia. E-faktura to nie tylko znaczne ułatwienie dla firm, ale również najbardziej zaawansowany technologicznie sposób zwalczania wyłudzeń VAT. Dzięki analizom big data, tempo wykrywania podatkowych przestępców skróciło się z kilku lat do kilku miesięcy. Po wdrożeniu e-faktury, będzie ono liczone już nie w miesiącach, tylko w tygodniach. Pozwoli to na dalsze zmniejszenie luki VAT do poziomu około 5% takiego jak we Francji.
Poza uszczelnieniem systemu podatkowego wprowadzenie e-faktur, zgodnie z zapowiedziami MF, ma mieć również wiele zalet dla podatników, tj.:
- uproszczenie wypełniania obowiązków podatkowych, np. wypełniania deklaracji VAT, szybszych zwrotów VAT,
- przechowywanie i archiwizacja faktur – jako darmowa usługa świadczona przez administrację państwa,
- automatyzacja procesów księgowych.
Kto będzie musiał korzystać z KSEF?
Z systemu KSEF będą korzystać obowiązkowo:
- podmioty zarejestrowane jako czynni podatnicy podatku VAT w Polsce,
- podmioty zwolnione z podatku VAT,
- podatnicy zagraniczny zarejestrowani na podatnika VAT w Polsce, którzy posiadają w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, o ile sprzedaż lub zakup towarów lub usług następuje dla tego stałego miejsca działalności gospodarczej.
Systemu KSEF nie będą natomiast musieli stosować:
- podmioty zagraniczne, zarejestrowane na podatnika VAT w Polsce, ale nieposiadające w Polsce siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju;
- podmioty zagraniczne niezarejestrowane na podatnika VAT w Polsce.
Sprzedaż zagraniczna a KSEF
Jeśli dana transakcja zagraniczna nie jest wyłączona z obowiązku udokumentowania jej w KSeF, to podatnik będzie miał obowiązek wystawić fakturę ustrukturyzowaną za pośrednictwem KSEF.
Pozostałe 58% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.
