Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFW dniach 7–9 czerwca 2010 r. w Sopocie odbyła się konferencja SAP World Tour 2010. Stanowi ona kontynuację organizowanych przez SAP w poprzednich latach Zlotów Finansowych.
Prowadzenie rentownej firmy budowlanej w warunkach zewnętrznych nacisków, erozji marży, coraz wyższych oczekiwań inwestorów, szybko zmieniającej się technologii i niedoboru siły roboczej jest nie lada wyzwaniem. Konkurencja i warunki umów projektów zmuszają firmy budowlane do rzetelnego zaplanowania i efektywnego prowadzenia każdego projektu budowlanego w sposób umożliwiający uzyskanie wyższego zwrotu...
Za nami XVIII Kongres Controllerów – wydarzenie, które od wielu lat organizuje Akademia Controllingu ODiTK w Gdańsku. Tym razem miejscem obrad dorocznego zjazdu controllerów był Dwór Oliwski w Gdańsku.
Najważniejszą i centralną częścią procesu handlowego w firmie handlowej jest potrzeba klienta. To ona ma największy wpływ na przebieg tego procesu. Należy ją dobrze zdefiniować, opisać i próbować wyrazić w liczbach, bo wtedy znacznie łatwiej jest przygotować się do jej zaspokojenia.
Studium przypadku: W opracowaniu tym prezentujemy wdrożenie oprogramowania controllingowego w firmie MGGP S.A. Aplikacja ta działa na podstawie dedykowanej hurtowni danych jako narzędzie wspomagające pracę działu planowania i controllingu.
Nie ma nierozwiniętych krajów, są tylko kraje o nierozwiniętym zarządzaniu. Stwierdzenie wypowiedziane ćwierć wieku temu przez Petera Druckera, najlepiej obrazuje tempo postępujących zmian.
Problem: Problem, który chciałbym rozwikłać, wygląda następująco. Przedsiębiorstwo X, handlujące materiałami wykończenia wnętrz, zatrudnia np. 3 trenerów skupiających się na pracownikach sklepów (pierwsza linia walki). Jak ocenić efektywność pracy trenerów? Jakich danych i z jakiego okresu będę potrzebował, aby zrobić to w sposób jak najbardziej odzwierciedlający rzeczywistość?
Problem: W naszej organizacji od jakiegoś czasu dość intensywnie zajmujemy się koncepcją lean manufacturing. Pamiętam, iż na łamach miesięcznika „Controlling i Rachunkowość Zarządcza” dość ciekawie została opisana metoda 5S. Czy mogę tym razem prosić o przybliżenie metody SMED?
Mimo tak wielu koncepcji powstałych na przestrzeni lat w zarządzaniu ciągle chodzi o to samo – o wyznaczanie oraz realizację celów. Realizacja wyznaczonego celu to fundament w logice działania zarówno pojedynczego człowieka, jak i całego przedsiębiorstwa. Niestety, w tym ostatnim przypadku często obserwujemy problemy z wyznaczaniem prawidłowego celu. Jest on albo ambitny, albo realny, rzadko taki i...
Problem: Wiem, że można w komentarzu wyświetlić dowolne zdjęcie. Chciałbym się natomiast dowiedzieć, czy jest możliwe, aby wyświetlić w komentarzu dowolny wykres. Interesuje mnie każde zaproponowane rozwiązanie.
Studium przypadku: KAMAL – bydgoski producent kostki brukowej i wyrobów betonowych – nie spodziewał się tak szybkich efektów z implementacji systemu Business Intelligence do wspomagania zarządzania, analizy i usprawniania swojej działalności handlowej. Już w pierwszych tygodniach po uruchomieniu systemu zaobserwowano pozytywną rywalizację handlowców, mających bieżący podgląd wyników sprzedaży i uzyskiwanych...
Zmienność i nieprzewidywalność otoczenia społeczno-gos-podarczego przedsiębiorstw istotnie wpływa na wzrost skali niepewności i ryzyka ich funkcjonowania. Stąd też są one coraz bardziej narażone na pogorszenie kondycji ekonomiczno-finansowej, a nawet bankructwo. W tych warunkach wzrasta ranga narzędzi analitycznych pozwalających przewidzieć zagrożenia i w efekcie odpowiednio wcześniej podjąć działania...
Problem: Bardzo często korzystam z funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO(), która pozwala mi na przypisanie dla szukanej wartości, liczby lub tekstu z tego samego wiersza innej kolumny. Funkcja ta zawsze zwraca jednak tylko pierwszą wartość i zastanawiam się, czy jest możliwe, aby w jakiś sposób zwracała np. drugą i trzecią wartość. Wiem, że zadanie to można rozwiązać przy użyciu filtra zaawansowanego, ale zależy...
Problem: Nasza firma zamierza wdrożyć system zarządzania w oparciu o Strategiczną Kartę Wyników. Inicjatywa wypłynęła z działu controllingu, ale czy jest właściwe, aby system był wdrażany przez ten dział? Wiele słyszy się, iż Balanced Scorecard (BSC) jest systemem zarządzania strategicznego, a nie narzędziem controllingu. Jakie są zalecenia w tym zakresie?
Problem: W numerze 7/2010 „Controllingu i Rachunkowości Zarządczej” została przeanalizowana zasadność kontrowersji narosłych wokół koncepcji Ekonomicznej Wartości Dodanej (EVA). Autor porady omówił główne problemy występujące wśród polskich przedsiębiorców: obszerność listy korekt rekomendowanych przez autorów modelu oraz ich niedopasowanie do polskich przepisów prawnych i standardów rachunkowości,...
Opracowanie to stanowi drugą część cyklu na temat funkcji tekstowych. Funkcje, które omówimy szczegółowo w tym numerze (PODSTAW, ZASTĄP), możemy zaliczyć umownie do grupy funkcji podmieniających wybrany tekst innym tekstem.
Każdy analityk pracujący w dziale controllingu czy raportowania spotkał się zapewne z zadaniem wykonania analizy dużego zbioru danych (sprzedażowych czy kosztowych) dla swojej firmy. Zadaniem takiej analizy może być stworzenie zestawień o różnych strukturach i o różnej dokładności.
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.