Nowy magazyn „Controlling-24” jest efektem połączenia trzech flagowych tytułów finansowych Wydawnictwa Explanator: „Finansów i Controllingu”, „Controllingu i Rachunkowości Zarządczej” oraz „Informacji Zarządczej” w jedno czasopismo, adresowane zarówno do dyrektorów finansowych, jak i pracowników obszarów finansowo-księgowych w przedsiębiorstwie. Dzięki temu, każdy z czytelników otrzyma dostęp do praktycznej wiedzy dotyczącej finansów i controllingu w szerokim kontekście: od strategii i zarządzania finansami, przez controlling i analitykę, po rachunkowość i podatki.
W bieżącym wydaniu magazynu skupiamy się na planowaniu i inwestycjach w warunkach niepewności. Każdy rodzaj planowania, we wszystkich rodzajach działalności, obarczony jest mniejszym lub większym ryzykiem. Ryzyko to jest permanentnie wpisane we wszystkie procesy decyzyjne i kontrolno-zarządcze, a w czasach, kiedy coraz trudniejszym staje się estymacja podstawowych wskaźników, takich jak: poziom inflacji czy bazowych stóp NBP oraz cen zakupu paliw lub energii, planowanie strategiczne staje się zadaniem ekstremalnie trudnym. Jak się na to przygotować? Co warto wziąć pod uwagę? O tym wszystkim w bieżącym wydaniu magazynu. W numerze również wywiad z Pawłem Paliwodą, CEO Promatic Group, z którym rozmawiamy o tajnikach sukcesu biznesowego, nie tylko w trudnych czasach, ale też w ekstremalnie trudnej branży, jaką jest w Polsce branża rozrywki.
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup wydanie drukowane Kup PDF1 stycznia 2023 r. weszły w życie zmiany przepisów zwiększające zakres ochrony konsumentów, w szczególności w przypadku umów zawieranych poza lokalem, w tym podczas pokazów handlowych. Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz zawierania umów dotyczących usług finansowych na tzw. pokazach lub podczas wycieczek. Wyeliminowane zostały również praktyki marketingowe stosowane podczas wyprzedaży, a wprowadzające...
W związku z opublikowaniem przez NBP średniego kursu euro obowiązującego na dzień 31 grudnia 2022 r., znane są już kwoty graniczne dla sumy aktywów oraz przychodów netto osiągniętych w 2022 r. zobowiązujące niektóre jednostki do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego za 2023 r.
MF przygotował projekt rozporządzenia określający zasady prowadzenia ewidencji czynności dokonywanych między członkami grup VAT. Prowadzenie ewidencji w sposób opisany w projekcie będzie wymagane od 1 lipca 2023 r.
W niniejszym artykule poruszono kwestię dokonywania inwestycji w warunkach wysokiej inflacji i ryzyka. Podstawowe pytanie, jakie nasuwa się na wstępie, to czy przy występowaniu tak niekorzystnych warunków należy w ogóle rozważać podejmowanie inwestycji. Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest oczywista.
Każdy rodzaj planowania, we wszystkich rodzajach działalności, obarczony jest mniejszym lub większym ryzykiem. Jest ono także permanentnie wpisane we wszystkie procesy decyzyjne i kontrolno-zarządcze. W czasach, kiedy coraz trudniejsza staje się estymacja podstawowych wskaźników, takich jak poziom inflacji czy bazowych stóp NBP, a także cen zakupu paliw lub energii, nawet w stosunku do następnego miesiąca,...
W obecnych czasach coraz więcej miejsca w codziennej dyskusji poświęca się kosztom oraz sposobom na ich optymalizację. Jednak nie można również zapomnieć o drugiej stronie medalu, która finalnie wpływa na wielkość zysku, czyli o przychodach. One z kolei są uzależnione od właściwej strategii cenowej, która jest jednym z kluczowych elementów planowania strategicznego. Źle dobrana strategia i poziom cen...
Poddanie się obowiązkowemu badaniu sprawozdania finansowego przez audytora dla części przypadków jest obligatoryjne i wynika wprost z wymogów prawa bilansowego. Ustawa o rachunkowości ściśle określa zasady rachunkowości, a także tryb badania sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów. Opisuje również zasady wykonywania działalności w obszarze usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Celem MSSF 3 jest określenie sprawozdawczości finansowej jednostki, gdy dokonuje połączenia jednostek gospodarczych. Do jakiego typu połączeń stosuje się niniejszy MSSF, a do jakich nie? Czym jest w praktyce łączenie jednostek? Jakie stosować metody rozliczania zgodnie ze standardem? I wreszcie: w jaki sposób ujmować aktywa i zobowiązania oraz je wyceniać?
Co do zasady spółki komandytowe uzyskały status podatników podatku dochodowego od osób prawnych z dniem 1 stycznia 2021 r. Innymi słowy – spółka komandytowa przestała być spółką transparentną podatkowo. Wobec tego powstaje pytanie, czy na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT spółka jako płatnik będzie zobowiązana do pobrania zryczałtowanego PIT od przychodów komplementariuszy z tytułu zaliczek...
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą kupiła nowy samochód osobowy o napędzie hybrydowym. Samochód ten zostanie zaliczony do środków trwałych. Jak powinien być amortyzowany?
Z Pawłem Paliwodą, CEO Promatic Group rozmawiamy o wyzwaniach dla branży rozrywki w Polsce, możliwościach rozwoju w obliczu zawirowań gospodarczych i ograniczeń prawnych oraz tajnikach sukcesu ekspansji na rynek zagraniczny.
Ludzie, najważniejszy zasób organizacji, ludzie – potencjał, wiedza, umiejętności, kompetencje i klasyfikacje. Zarządzanie ludźmi to stosowanie metod, narzędzi i technik kierowania tym zasobem, a controlling personalny to koncepcja sterowania zarządzaniem ludźmi. Czy współcześnie, a może przyszłościowo controlling personalny będzie ewoluował? Z pewnością tak. Controlling personalny będzie mocno spersonalizowany,...
Nadrzędnym celem każdego przedsiębiorstwa powinna być maksymalizacja wartości dla akcjonariuszy w długim okresie. Osiągnięcie tego jest możliwe pod warunkiem, że organizacja właściwie definiuje oraz spełnia potrzeby i oczekiwania swoich klientów oraz innych interesariuszy. W tym celu firma powinna rozumieć, w jaki sposób kreuje i dostarcza wartość klientowi, czyli innymi słowy musi mieć świadomość,...
Długo wyczekiwany przez przedsiębiorców powrót funduszy europejskich w nowej odsłonie rozpoczyna swój bieg. Pierwsze harmonogramy po okresie negocjacji programów z Komisją Europejską pojawiają się z początkiem tego roku. Zmieniając znaną strukturę konkursów z zeszłej perspektywy prezentujemy nowy wymiar dotacji na kolejne lata.
Podstawą sukcesu każdej formy działalności gospodarczej jest umiejętność antycypowania zmian otoczenia i szybkiej adaptacji do warunków, w jakich one zachodzą. Kryzys popandemiczny, w połączeniu ze wzrostem napięć geopolitycznych, wywołał strach na rynkach, a tym samym załamanie aktywności w różnych gałęziach gospodarki. Wiele firm w obliczu wzrostu wartości pieniądza oraz powszechnie postępującej...
Kapitał zakładowy spółki akcyjnej stanowi jej kapitał własny wykazywany w pasywach bilansu. Tworzą go akcje wydawane w zamian za wniesione wkłady pieniężne i niepieniężne (aporty). Kwestie związane z tworzeniem i funkcjonowaniem kapitału zakładowego (akcyjnego) określa Kodeks spółek handlowych.
Raportowanie ESG – temat do tej pory traktowany po macoszemu w wielu organizacjach, zaczyna nabierać tempa i zyskuje na znaczeniu. Z jednej strony to wymóg prawny – na ten moment dla największych graczy, z drugiej wymaganie rynkowe, które pozwala na zachowanie przewagi konkurencyjnej. Jak najlepiej wesprzeć raportowanie ESG w twojej firmie? Wybierając narzędzia, które pozwolą zachować wiarygodność...
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.