W ostatnich latach coraz częściej mówi się o rynku pracownika, gdzie widać coraz większe zapotrzebowanie na doświadczonych i wykształconych specjalistów oraz ich coraz mniejszą dostępność. W związku z tym zmieniają się również formy rekrutacji, które coraz częściej zdają się nie mieć końca. Należy zatem zadać pytanie: Ile trzeba wydać, by pozyskać odpowiedniego pracownika?

Ukryte koszty rekrutacji

Pozyskanie nowego pracownika wiąże się z kosztami, jakie generuje proces rekrutacji. Inaczej wygląda rekrutacja w małym przedsiębiorstwie, gdzie zazwyczaj pracodawca „na własną rękę” poszukuje pracownika niż w wielkiej korporacji, w której wydzielony jest specjalny dział HR lub korzysta się z usług firmy outsourcingowej.

Chcąc obliczyć koszty rekrutacji, w zależności od sposobu jej przeprowadzenia należy wziąć pod uwagę:

  • koszt zamieszczenia ogłoszenia na stronie internetowej/
    /koszty współpracy z agencją rekrutacyjną,
  • koszty czasu poświęconego na przeprowadzenie kilku rozmów kwalifikacyjnych,
  • koszty badań lekarskich,
  • koszty wstępnych szkoleń nowego pracownika,
  • koszty czasu pracy poświęconego przez innych pracowników na wdrożenie nowego pracownika,
  • koszt przygotowania miejsca pracy,
  • pensja za okres próbny.

Warto pamiętać, iż odpowiednio przeprowadzona rekrutacja jest jak inwestycja, dlatego też w zależności jakiego pracownika potrzebujemy, należy wybrać odpowiedni sposób rekrutacji. Warto zwrócić uwagę, że czasem tańszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej agencji rekrutacyjnej niż poświęcenie własnego czasu na cały proces. Szacuje się, iż zatrudnienie nieodpowiedniego pracownika, który w krótkim czasie kończy współpracę z firmą może stanowić dla pracodawcy wydatek w wysokości nawet rocznego wynagrodzenia pracownika.

Pozostałe 78% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Odsetki w obrocie gospodarczym

CIRZ_10_2020_37.jpg

W obrocie gospodarczym można spotkać się z różnymi kategoriami odsetek. Mogą mieć związek z udzielonymi i pozyskanymi (zaciągniętymi) przez przedsiębiorcę pożyczkami i kredytami bankowymi, oprocentowaniem środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym lub być naliczane z tytułu zaległości w transakcjach handlowych czy tych o charakterze skarbowym.

Czytaj więcej

Jak poprawić ściągalność gotówki w firmie?

CiRZ_250_64.jpg

Płynność finansowa to priorytet w czasach dekoniunktury. Działy finansów mogą przy współpracy z działami operacyjnymi wdrożyć szereg usprawnień, które pomogą nie tylko zwiększyć ściągalność gotówki, ale także uchronić firmę przed utratą płynności.

Czytaj więcej

Faktoring sprzedażowy i zakupowy. Dwie strony płynności finansowej firmy w dobie pandemii

CiRZ_250_38.jpg

Nawet z perspektywy laika, szeroko pojęty e-biznes dzisiaj wygląda zupełnie inaczej niż przed wybuchem pandemii koronawirusa. Z wymuszonym okolicznościami przeniesieniem działalności handlowej i usługowej do kanału online wiążą się zakłócenia w łańcuchach dostaw oraz zmiany w zakresie podaży i dystrybucji. Nie są to bynajmniej chwilowe, przemijające trendy w gospodarce.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama